Kayıp Kaçak Oranlarının Düşürülmesi Yerine, Kesinti Yapan DEDAŞ!

Türkiye’de kaçak elektrik oranlarının en yüksek olduğu iddia edilen illerin başında gelen Şanlıurfa’da tüm sorumluluk vatandaşlardaymış gibi gösterilmektedir.

Kayıp Kaçak Oranlarının Düşürülmesi Yerine, Kesinti Yapan DEDAŞ!

Hâlbuki en büyük sıkıntı Dedaş’ın kanun ve tüzükleri didik didik ederek vatandaşın aleyhine olan tüm maddeleri ön plana çıkarması vatandaşın lehine tüm maddeler göz ardı etmesinden kaynaklanmaktadır.


Şanlıurfa’da kayıp-kaçak oranlarının düşürülmesi için gerekli enerji nakil hatlarının bakım ve onarımını zamanında ve gerektiği gibi yapmayarak şehirde sık sık elektrik kesintilerine sebebiyet vermek Dedaş’ın sorumluluğundadır. 
Dedaş firması Şanlıurfa’da faaliyet gösteren mühendis, tekniker ve teknisyenlerden oluşan proje müelliflerine türlü türlü zorluklar çıkararak proje çizim ve kontrolünü yavaşlatmaktadır.
Dedaş firması Şanlıurfa’da yerinde abonelik adı altında kanunsuz bir uygulama yaparak vatandaşa mesken abonesi yerine şantiye abonesi verilmektedir.
Mesken abonesi yerine şantiye abonesi veren Dedaş’ın bu işten menfaatleri şöyledir; 


1- Şantiye abonesi teminat bedeli mesken abonesi teminat bedelinden yüksektir.
2- Şantiye abonesi elektrik tüketim bedeli mesken abonesinden yüksektir.


Normal mesken abonesine müracaat eden vatandaşa bin bir zorluk çıkartılarak zaman kaybettirilmektedir. Bu süre zarfında vatandaşa abonesizlikten cezai işlem uygulanmaktadır.
Şanlıurfa’da abone vermeyi zorlaştırarak kayıp kaçak oranlarının yüksek kalması sağlanmaktadır. Böylece devletten alınacak kayıp kaçak bedeli yüksek olmaktadır.
Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Elektrikçiler Odasına bağlı proje müellifleriyle bazı Elektrik mühendisleri tarafından hazırlanarak imza altına alınan bu bildiri ile Dedaş’ın Şanlıurfa’da bulunan elektrik proje müellifleri ve bağlı bulundukları STK başkanlıkları ile temasa geçerek vatandaş lehine uygulamalar için ortak bir yolun izlenmesi gerekmektedir.

ŞANLIURFA ELEKTRİK VE ELEKTRONİKÇİLER ODASI BAŞKANLIĞI’NIN

BASIN BİLDİRİSİDİR.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 00:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsotçu Şahap
İsotçu Şahap - 2 yıl Önce

Karaköprü narlıkuyu mahallesinde günde 3-4 kez elektrik gidip geliyor istisnasız hergün oluyor bu kayıp kaçağı düşüreceklerine elektriği kesiyorlar olan her zamanki gibi faturasını zamanında ödeyen dürüst vatandaşa oluyor

SIRADAKİ HABER