İstanbul’dan Şanlıurfa’ya Uzanan Göbeklitepe Resim Sergisi

İstanbul Kadıköy Fener Yolu Halk Eğitim Merkezi öğrencileri yaptığı Göbeklitepe temalı resimlerini Şanlıurfa’da sergiliyorlar.

İstanbul’dan Şanlıurfa’ya Uzanan Göbeklitepe Resim Sergisi

2019 yılının turizmde Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesinden sonra oldukça büyük bir potansiyel kazanan Göbeklitepe Türkiye’nin ve yurt dışının dört bir yanında ilgi görmeye devam ediyor. Resimden, filme kadar birçok alana konu olan tarihin sıfır noktası son olarak İstanbullu öğrencilerin dikkatini çekti. İstanbul Kadıköy Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi Sanat Tasarımı Bölümü Resim Öğretmeni Handan Kırımlı ve otuz üç kursiyerinin oluşturduğu ‘İZ SÜRÜCÜ’ ekibinin hazırlamış olduğu “Göbeklitepe” temalı yağlı boya resim sergimiz 12-18 Nisan 2019 tarihleri arasında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverler buluştu. Perşembe gününe kadar devam edecek olan sergide onlarca Göbeklitepe figürlü resimler sergilendi.

‘Amacımız farklı kültürleri bir araya getirmektir’

Resim sergisiyle alakalı olarak konuşan Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi Sanat Tasarımı Bölümü Resim Öğretmeni Handan Kırımlı, “Binlerce yıldır Anadolu’da yaşamış medeniyetleri ve onlardan bize kalan kültürel ve doğal mirasları yeni kuşaklara nasıl aktarabiliriz, farklı kültürleri nasıl bir araya getirebiliriz diyerek düşünerek başladı her şey. Bunun en güzel ve etkili yollarından birinin kültürleri tuvallere aktarmak ve kalıcı olmasını sağlamak olduğuna karar verdik. İşte bu düşüncelerle oluştu “İZ SÜRÜCÜ” Ekibi, 2010 yılından bu yana Anadolu uygarlıklarını araştırarak, yağlıboya tablolara aktaran İz Sürücü Ekibimizin ilk sergisini “Hititler” teması ile Çorum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtık. O günden bugüne kadar il dışında 10 (on), İstanbul’da 13 (on üç), Uluslararasında Budapeşte Folklor Festivali’nde 1 (bir) olmak üzere toplam 24 (yirmi dört) sergi açtık. Eğitimde İyi Örnekler kapsamında 3 (üç) başarı toplam 5 (beş) kazandık.” Dedi.

‘Göbeklitepe sergimize yeni eserler ekleyerek sergiledik’

“Bugün 25. Sergimizi açıyor olmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. Bilindiği gibi 2019 yılı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmiştir. Biz de bu nedenle 2011 yılında Şanlıurfa’da açmış olduğumuz dünyanın geçirmiş olduğu tarihsel süreçleri değiştiren “Göbeklitepe” sergimizi bu sene yeni tablolar ekleyerek tekrarlamaya karar verdik.” Diye konuştu.   

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.” Ve biz biliyoruz ki “Tarihini bilmeyen uluslar yok olmaya mahkûmdur.” Geçmişi yorumlamak ve buna bağlı olarak geleceği biçimlendirebilmek ancak tarih bilincine sahip olmakla mümkündür. Sahip olduğumuz tarih bilincini ve kültürel değerleri nesilden nesille, kuşaktan kuşağa aktarabilmek temennisi ile eserlerimizin sergilenmesinde bize bu güzel sergi salonunu tahsis eden Şanlıurfa Valiliği’ne, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.” Diyerek konuşmasına son verdi.

AÇILAN Göbeklitepe İZ SÜRÜCÜ RESİM SERGİLERİ

2012 Şanlıurfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi “Göbeklitepe”

2012 İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi “Göbeklitepe”

2019 İstanbul Ticaret Odası Yeni Camii Hünkar Kasrı “Göbeklitepe”

2019 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Göbeklitepe”

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER