İnşaat Sektörü Beklenen Yükselişi Sürdüremedi

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası eski başkanı Fatih Topal, Urfa’da inşaat sektörünün 2018 yılının Ocak ayında müthiş bir yükselişe geçtiğini belirtti.

İnşaat Sektörü Beklenen Yükselişi Sürdüremedi

2017 yılını geride bırakmamızla Urfa’nın en büyük sektörlerinden bir tanesi olan inşaat sektörünü yılda büyük bir durgunluk geçirdi. 2018 yılının ilk ayında ise beklenen satışlar gerçekleşse de bölgede yaşanan olumsuz hadiseler sektörü tekrardan durgunluğa itti. Konu ile ilgili bilgi veren Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası eski başkanı Fatih Topal, Urfa’ da TOKİ’nin özel sektörü çok etkilediğini ve Urfa’ya hiçbir girdisinin olmadığını söyledi.

‘2018 yılının Ocak ayında hareketlilik vardı’

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası eski başkanı Fatih Topal, “Biz 2018 yılını patlama yılı olarak bekliyorduk. Bu dönemde ilk birinci ayda çok müthiş hareketlilik sağlandı. Ocak ayının 20’sine kadar satışlarımız yüzde 30 gibi biz bu aylarda artışlarımızda çok büyük bir derece bekliyorduk, geçen iki yılda stoklarda kalan işlerimiz vardı. 2018 Ocak ayında vatandaşlarımız fiyatların yükselmesini istemeyerek hemen ev almak istediler. Ondan sonra mecburi olarak ülkemizin sınır ötesine başlatmış olduğu operasyonlar ve basınında sürekli sanki Urfa’ya bomba atılıyormuş haberleri yansıtması üzerine satışlarımız bıçağın kesmesi gibi kesildi. Dolayısı ile şuan beklentilerimiz düştü, bundan dolayı şuanda işlerimiz kış aylarında durgun geçecek, özellikle Mart ve Nisan aylarında mevsimsel olarak bir yükseliş bekliyoruz. Bu aylarda büyük bir patlama yaşanacağını düşünüyoruz yine elimizdeki stokları bu aylarda satmayı düşünüyoruz.” dedi.

‘Müteahhitler dar bir bölgeye sıkıştırılmış’

“2016-2017 yılında fiyatların artış göstermesi ve eski yapılarda da fiyatlar yüksek daha yeni yapılar yapılmadığı için talep eski yapılarda düşük seviyede seyrediliyor.” Diyen Topal, “Hala milletin alma olasılığı var.  Bizim Urfa’da inşaatçıların en büyük sıkıntısı arsaların azlığıdır. Dar bir bölgeye müteahhitlerimizin sıkıştırılması, 2018 yılına girmemize rağmen müteahhitlerimiz hala bu sıkışıklığı yaşıyorlar. Şuanda müteahhitlerimiz bir bölgeye sıkıştırıldığı için buda yapılarda maliyetin çok yükselmesini sağlıyor. Bundan sonra da vatandaşlarımız maalesef TOKİ’ye yöneliyorlar. TOKİ’nin Urfa’mıza en ufak bir getirisi yok, en ufak bir katkısı yok.” Diye konuştu.

‘Müteahhitlerin farklı bölgelere yönlendirilmesi lazım’

“Tamamen yabancı müteahhitlerin ellerinde, yabancı müteahhitler yabancı işçileri getiriyorlar burada çalıştırıyorlar. Buradan malzeme falan da almıyorlar, ne de buranın iş göçünden faydalanıyorlar tamamen paralar dışarıya gidiyor. Burada bölgelerin bir an önce imara açılması, imara açılacak bölgelerinde alt ve üst yapı çalışmalarının yapılarak, müteahhitlerimizindi o bölgelere yönlendirilmesi gerekiyor. Burada sadece imara açılan arazi dediğimizde aklımıza Karaköprü’nün tek gelmemesi gerekiyor diğer bölgelerde müteahhitlerimizin yönlendirilmesi lazım. Bunun beraber konut fiyatları da düşer yoksa aksi takdirde konut fiyatları git gide artacaktır.

Topal son olarak şunları kaydetti, “İnşaat sektöründeki yatırımcılara şöyle sesleniyoruz, özellikle yeni gelişen bölgelerde yatırım yapılabilir. Bu bölgelerde nereleri tavsiye ederiz dağ eteği dediğimiz bu bölgelerde yaklaşık 50-60 bin parselimiz var. Yani o bölgelerde yapılacak inşaatlarda çok güzel fiyatlarla alınabilir bir 180 TL’ye falan 3+1 veya 4+1 gibi çok güzel daireler alınabilir.” Şeklinde konuştu.  

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 08:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

TOKİ 1+1 evler yapmasını istiyorum

SIRADAKİ HABER