‘İmar Barışı Değil, Kent Talanıdır’

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar, resmi gazeteden geçen İmar Barışının kent talanı olarak nitelendirdi.

‘İmar Barışı Değil, Kent Talanıdır’

10 Mayıs günü TBMM Genel Kurulunda, vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılması ile ilgili kanun kabul edilip resmi gazetede yayınlandı. Bununla beraber çıkan İmar Barışı ile kimi vatandaş sevinirken kimileri de buna karşı oluyor. Konu ile ilgili bilgi aldığımız Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar, yapılan İmar Barışını, İmar Talanı olarak gördüğünü söyledi. Özellikle Şanlıurfa’da da İmar Barışı ile büyük sıkıntıların meydana geleceğini söyleyen Selim Açar, bu konuda Eyyübiye ilçesinde bulunan birçok mahallenin ileriki yıllarda büyük sıkıntıların oluşmasına neden olacağını söyledi.

İmar Barışı ile herhangi bir mühendislik ve mimarlık hizmeti almamış yapıları kapsadığının da altını çizen Açar, bu hizmeti almamış yapıların sağlıklı olmadığını ve ne tür yollarla yapıldığını konusunda kafalarında ciddi anlamda soru işaretleri oluşturduğunu söyledi. Bu netice ile İmar Barışının toplum açısından olumlu bir hareket olmadığını söyledi.

“İmar Barışı” Kent Talanı

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar,10 Mayıs 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulunda, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, kabul edildi ve Resmi Gazete de yayınlanması bekleniyor. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanun içeriği "İMAR BARIŞI" değil ‘KENT Talan’dır. 31.12.2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış yapılara 31.12.2018 tarihine kadar başvuruları halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendirileceği kuruluşlarca Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek, sözde kayıt altına alınacak tüm kaçak yapılar böylece gerçekte yasallaştırılacak ve bir anlamda yasalara uyarak kaçak yapı yapmayan vatandaşlarımız CEZALANDIRILMIŞ, suç işleyenler ise ödüllendirilmiş olacaktır.” dedi.

‘Bu Barış birinci derecede deprem bölgesi olanlar için daha da risklidir’

Selim Açar, “İmar Barışı / Affı ile herhangi bir şekilde mühendislik hizmeti almamış birçok yapı da yasallaşabilecek ve 1. derece deprem bölgesi olan alanlarda dahi olası bir doğal afette can ve mal kayıplarının artmasına sebep olabilecektir.

    Sağlıklı kentleşmenin, güvenli yapılaşmanın sadece mal sahibi beyanı ile sağlanamayacağı aşikârdır. Planlama disiplinindeki ve diğer mesleki kurallardan muaf tutularak kaçak yapıları yasalaştırmak can ve mal güvenliğini hiçe sayacaktır. Bu durum nasıl olsa AF ÇIKIYOR düşüncesiyle insanlarımızı da suça teşvik edecektir.

     Gelecek nesiller için korumamız gereken kıyılarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız, özel kanunlarla korunan alanlarımızda da bulunan yapılar yasallaşacak ve bu alanlardaki yapılaşma/ betonlaşma baskısı artacaktır. Toplumdaki adalet duygusuna zarar verecek bugüne kadar ilgili kanun, plan, yönetmelik, projeye uygun olarak yapılarını izinli yapan vatandaşları mağdur pozisyonuna getirecektir.

     Bu durum oda genel merkezimiz tarafından da yargıya taşınmış bulunmaktır. İmar Planlarını, Şehircilik ilkelerini, Modern Şehircilik Normanlarını yok sayan bu düzenleme aynı zamanda kentlerin önümüzdeki yıllarda düzenli gelişmesini ve yaşanabilir mekânlar ortaya çıkmasını imkânsızlaştıracaktır. Söz konusu uygulama ile kentler bir daha dönüşemeyecek yoğunluklarla boğuşacak gelecek nesillere yaşanabilir kentler değil beton enkazları devredilmesine sebebiyet verilecektir.” Diye konuştu

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER