İl Göç İdaresi Müdürünü Vali Atayacak

Tayini çıkan Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Elgün yerine gelecek yeni müdürü Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin atayacak.

İl Göç İdaresi Müdürünü Vali Atayacak

Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Elgün’ün tayını kalktı. Afyonkarahisar İl Göç İdaresi Müdürlüğüne atanan Elgün’ün yerine gelecek isim belirsizliğini korurken edindiğimiz bilgilere göre Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gelecek ismi Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin atayacak. Cuma günü Şanlıurfa’dan ayrılması beklenen müdür Elgün’ün yerine gelecek isim belli olmazken, İl Göç İdaresinde de yoğunluk üst düzeyde.

Kamplardaki mültecilerin işlemlerine öncelik veriliyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale Geçici Barın Merkezinin kapatılması için İl Göç İdaresine gele yazı sonrası kamp hemen boşaltmaya başlandı. Boşaltılan kampta yaşayan Suriyeli mülteciler isteğine göre şehir merkezine, diğer kamplara veyahut farklı şehirlere gidebilecekler. Bundan dolayı farklı illere gitmek isteyen mülteciler öncelikle il göç idaresinde kimliklerini yenilemeleri ve gereken işlemleri yapması gerekiyor. Bundan dolayı il göç idaresinde büyük yoğunluklar oluşurken kamplardan çıkıp başka illere gitmek isteyen Suriyeli mültecilerin işlemlerine öncelik veriliyor.

Suriyeliler başka illere teşvik edilecek

Yaklaşık 8 yıldır Akçakale’de kurulan Süleyman Şah Geçici Barınma Merkezinin boşaltılması ardından kampta yaşayan 200 bin üzerinde Suriyeli kendi istekleri doğrultusunda ilçe, il merkezlerinin yanı sıra diğer kamplara veyahut başka illere gidebilecekler. Şanlıurfa şehir merkezinde had safhada olan Suriyelilerin farklı illere göç etmeleri için şehir dışına gidecek olan 10 kişilik aile için devlet 11 bin TL destek verecek. Başka illere gidecek olan mültecilerin mağdur olmaması ve orada tutacakları ev kiralarının ilk etapta karşılanması adına ödenecek olan paranın ilk başta yüzde 70 kısmı daha sonra geri kalanı ödenecek.

Son olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararlar doğrultusunda Şanlıurfa’da bulunan bütün kamplar kapatılacak. İlk etapta Akçakale kampı kapatılırken diğer kamplarında en yakın zamanda boşaltılması bekleniliyor. Boşaltılacak kamplarla birlikte devletin üstünde de bir küflet kalkmış olacak. Şanlıurfa’da bulunan kampların ortalama aylık giderleri 30 milyon civarında boşaltılacak kamplarla birlikte devletin üstündeki bu yükte kalkmış olacak.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
İş aş Faruk Akbaş
İş aş Faruk Akbaş - 1 yıl Önce

Sayın valim iş aş Faruk Akbaş diyoruz. Engelli kardeşlerimize gerekli hassasiyeti gösteren Faruk Akbaşı bu görevde görmek istiyoruz.

urfalı
urfalı - 1 yıl Önce

savaş mağduru kadınlara çocuklara yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına hayırseverlere teşekkürler

SIRADAKİ HABER