İHH “Gazze İnsanı Yardım Bekliyor”

İHH Gazze’de uygulanan ambargo ve abluka saldırılarına karşı Cuma namazı çıkışı Balıklıgöl platosu içerisinde basın açıklaması yaptı.

İHH “Gazze İnsanı Yardım Bekliyor”

Gazze’de 2006 yılında bu yana devam eden ambargo ve saldırılara karşı Şanlıurfa STK’lar sessiz kalmadı. 2006 yılında başlayıp hala devam eden işgalci İsrail rejimini gazze’de yaşayan Filistinlilere nefes almama durumuna getirdi. Kara, hava, deniz sınırlarını kapatarak gazze’de yaşayan Filistinlerin hayatını durdurma noktasına getirdi. 2006 yılında bu yana gazze’nin %77’sine denk gelen 292 bin 502 evleri de yıktı. Yaşanan durumlara sessiz kalmayan Şanlıurfa’daki bazı STK temsilcileri Cuma namazı çıkışı basın açıklması yaparak duruma tepki gösterdiler.

İHH yardım vakfı Muhammed Ali Aytiş yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi “Gazze insanı yardım bekliyor, 2 milyon nüfusu ile yüz ölçümüne göre dünya’nın en yoğu şehirlerinden biri olan Gazze yılardır ambargo ve abluka altında yaşamaya ve nefes almaya çalışıyor. işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmek değil Gazze’de nefes almama noktasına getirdi. Gazze şehrine uygun olan kara, hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka Gazze şehrinde yaşayan 2 milyonluk Filistinliği hedef almış durumda. Abluka 2006’dan bu yana arkasında dört binden fazla şehit yermi bin dört yüz yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplum yerleşim yerlerinin %77’si denk gelen 292 bin 502 ev yıkıldı bertaraf oldu. 

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER