Hülya Yaşamak İstiyor!

Doğumundan bir yıl sonra “Kemik Kırılması Hastalığı” teşhisi konulan Hülya Çakır, her geçen gün kötüye giderken baba Ali Çakır ise maddi imkânsızlıklardan dolayı kızını tedavi edememenin üzüntüsünü yaşıyor.

Şanlıurfa’da 3 yıl önce doğan ve doğumundan bir yıl sonra kemik kırılması hastalığı teşhisi konulan Hülya Çakır (3 Yaşında) her geçen gün kötüye gidiyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Eyyüp Nebi Mahallesinde oturan ve oturduğu evde kiracı olan baba Ali Çakır ise her geçen gün kötüye giden kızının durumu karşısında eli kolu bağlı durmanın üzüntüsünü yaşıyor. İşsiz ve kirada oturan baba Çakır, maddi imkânsızlıktan dolayı kızının tedavisini yapamadığını ve gerekli olan ilaçları bile karşılayamadığını söyledi. Çoğu zaman parası olmadığından dolayı kızına ilaç bile alamadığını belirten Baba Çakır, Şanlıurfa genelinde birçok yerel yöneticinin kapısını çaldığını ama bir türlü destek görmediğini söyledi.

Baba Ali Çakır ve nene Hülya Çakır’ın baktığı küçük Hülya’nın ailesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da yardım istedi. Dertlerinin ne para nede iş olduğunu belirten nene Hülya Çakır, tek hayallerinin torunun tedavi edilip, iyileştiğini görmek olduğunu söyledi. Dünya’da bin de bir insanda ortaya çıkan hastalığın tedavisinin İstanbul’da yapılabildiğini ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı torununu tedavi edemediklerini söyledi. Küçük Hülya’nın Babası Ali Çakır, kentte bulunan yerel yöneticilerin bir çözüm bulamadığı ve kendisine yardımcı olmadığını söyledi. Eli kolu bağlı bir şekilde gözünün önünde kızının erimesini izleyen Baba ise hayırseverlerin yanı sıra yerel yönetici ve siyasilerden yardım istiyor. Kemiklerinin sürekli kırılmasından dolayı küçük Hülya ise yürümeye hasret kaldı.

Cam Kemik Hastalığı Nedir?

Cam kemik hastalığı, kemiklerde kolay ve sık kırılmanın yanı sıra mavi sklera (göz beyazları) diş bozuklukları ve işitme bozukluklarının da birlikte görülebildiği bir hastalık. Kemik yapısında da bulunan tip 1 kollajenin (kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan protein) yapı bozukluğu ile ortaya çıkıyor. Ailevi geçiş gösterdiği gibi, anne ve babanın genetik yapısı normal olduğu halde, anne rahmindeyken oluşan mutasyonlar sonucu oluşabiliyor. Bu hastalığın bazı tiplerinde, çocuklar doğum sonrası erken dönemde ölüyor.

İlacı yok, ama tedavisi mümkün

Baba Ali Çakır, “Hülya 3 yaşında şuan, can kemik hastalığına yakalandı, üç yıldır çekiyoruz yani. Bir ben biliyorum çektiğimizi bir ben Allah biliyor. Yani burada çalmadığım kapı kalmadı yetkililerin hepsine gittim Ak parti genel başkanlarına gittim, Sağlık Bakanlığına gittim kızımın ilacı yokmuş Türkiye’de, kiracıyım maddi durumum sıkıntılı eskiden askerdeydim ailem bakıyordu. Yalan olmasın ailem baktı ben askerden geldim ayrı eve çıktım mecburen, evlendim üç senedir evliyim, kızım can kemik hastası çaresi yok diye biliyorum İstanbul ”da bir doktor varmış ama o biraz sıkıntılı, benim maddi durumum olmadığı için oraya gidemiyoruz. Yani yetkililerden bize yardım olmasını istiyorum yani. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum buradan” dedi.

‘Kiracıyım, İşsizim ve Çaresizim yardım bekliyorum’

Kızının üzüntüsünü yaşayan baba Çakır, Urfa’da gittiği hangi kapıdan eli boş döndüğünü söyleyerek, “Urfa’da ben çare bulamıyorum yani kime gittiysem tamam dediler üstünü kapattılar. Şimdi gidiyorum tamam, seçim oldu, seçim geldi, seçim geçti daha da onlar bana yardım edecek. Yani kiradayım işsizim ne yapacağımı bilemiyorum artık bardak taştı, ne yapacağımı bilemiyorum artık. Kızım can kemik hastasıdır bazen geceleri ağlıyor, acı çekiyor, gördüğünüz gibi zaten 3 yaşında bir çocuk bu kadar fiziksel olarak bu yaşta olmaması lazım, parmakları bak nasıl. Artık ne yapacağımızı bilemiyoruz, yetkililerden bir umut bekliyoruz ki bize yardımcı olsunlar yani. Türkiye’de orijinal ilacı yok yan sanayisi var, yan sanayisinde dokunsan kırılıyor. Yani biz zor durumdayız, yani yetkililerden Sayın Cumhurbaşkanından Urfa’da ki yetkililerden ne kadar işimi görmeselerdi onlardan yine bir el bekliyorum yani bize yardımcı olsunlar.” Diye konuştu.

‘Kızımın hastalığından dolayı dışarı gidip çalışamıyorum’

Kızının hastalığından dolayı işsiz olan Baba Çakır, dışarı çalışmaya gitmek istiyor ama kızının sağlık durumunda dolayı gidemiyor. Bundan dolayı Urfa’da da iş bulamadığını belirten Çakır, “Söylüyorlar diyorlar bir çare yok, bu hastalığın çaresi yok.

Yani zaten ilk doğduğunda bana bir tane çocuk doktoru demişti, bu kız 1 sene içinde ölür dedi bana, Allahtan gelmemiş o doktor ben biliyorum yani bizle dalga geçti. Allaha dua ettik yani bir engelli çocuğumuz oldu yine şükrettik elhamdülillah, ama işte devletimiz bize yardımcı olsun yani tek dileğimiz bu. Kiracıyım maddi durumum sıkıntılı, işsizim 6 aydır, ben askerden gelmişim iş arıyorum bulamıyorum. Bize devlet dairelerine, yetkililere, devlet yetkililerine, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza sesleniyoruz bize yardımcı olsunlar. Hani dışarıya gidip çalışabilirim, çalışıyordum ama bu kızım cam kemik hastası her zaman kırılıyor.

Annem yaşlı götüremiyor ben götürmek zorundayım, ben olmazsam bu evde kimse bakamayacak bu kızıma. Hani ben mecbur götürüyorum ben ilgileniyorum, ben anlıyorum başka kimse anlamıyor. Nasıl taşınıyor aynen yumurta gibidir yani o derece, yumurta gibi kaldırıyoruz, yumurta gibi indiriyoruz. Ne yapacağız artık başka çare kalmadı. Sayın cumhurbaşkanımızdan bir el atmasını istiyoruz Allah rızası için, başka bir şey istemiyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızda başka bir şey demiyorum artık.” İfadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
AYŞE
AYŞE - 1 yıl Önce

ALLH YARDIMCINIZ OLSUN

Mmm
Mmm - 1 yıl Önce

Neden devlet karşılamıyor?
Geçmiş olsun diyorum. Umarım en kısa zamanda küçük yeğenim sağlığına kavuşur. Gözü yaşlı anne ve babanın yüreğine su serpilir.
Bilindiği üzere her vatandaş vergi verirken her hastalanan vatandaş neden devlet güvencesi altında olmaz. Sosyal devlet anlayışı olmayan hiç bir devlet gelişmiş sayılmaz. Koskoca bir ordu ama elinde silah olan değil steteskop olan kalem olan cetvel olan bir ordu.

SIRADAKİ HABER