Hilvan 'HDP' dedi

Şanlıurfa'nın  Hilvan ilçesinde seçim bürosu açılışından sonra esnaf ziyaretine çıkan HDP’lire zafer işaretleri ile selamlayan ilçe sakinleri ve esnaflar, HDP’yi destekleyeceklerini söyledi.

Hilvan 'HDP' dedi

HDP Urfa milletvekili adayları ve il örgütü Hilvan ilçesinde büyük bir kitle ile seçim bürosu açtı. İlçede gezen HDP'liler, ilçenin tamamı tarafından zafer işaretleri ile selamlandı.  

Hilvan ilçe girişinde karşılanan Urfa adayları Nusrettin Maçin, Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Meral Balter, Yusuf Yetim, Şerif Bendaş, İsmail Telli, Roza Yazmacı, Bışar Tüysüz kalabalık bir grup eşliğinde seçim bürosunun önüne geldi. Genç, yaşlı, çocuk demeden oluşturulan uzun halayların ardından seçim bürosu açılışı yapıldı.  HDP Urfa adaylarından Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin ve Ömer Öcalan kısa birer konuşma yaptı. 

İlk olarak konuşan HDP Urfa Adayı Şerif Bendaş, 17 yıllık iktidarının artık sonunun geldiğini söyleyerek, “7 Haziran ruhu ile 24 Haziran’a gidiyoruz. Gitiğimiz esnaf ziyaratlerinde halkın artık iktidardan bıktığını görüyoruz. Son olarak demek istediğim Yılmaz Güney’in dediği gibi kazanacağız, mutlaka kazanacağız” şeklinde konuştu.

Bendaş’tan sonra konuşan HDP adayı Ömer Öcalan’da Hilvan ilçesinin Kürt mücadelesindeki önemine değindi. İlçenin “talebe” ilçesi olarak bilindiğini söyleyen Öcalan, "Bu hareketin tohumları yıllar önce buradan atıldı. Doğrudur bu topraklarda çok acılar yaşandı. Artık günü gelmiştir. Bu ilçe, bu kent eğer elini yumruğunu masaya vurmazsa Kürdistan’ın özgürlüğü ve cezaevindeki arkadaşların özgürlüğünün gerçekleşmesi zor görünüyor. Bu noktada Hilvan halkı üzerine düşeni yapmalıdır. Zaman geçip gitmiştir, katliam zamanı geçmiştir artık. Bu zaman barış kardeşlik ve bütünleşme zamanıdır. Zaman artık Kürt halkının özgürlük zamanıdır” dedi.

Konuşmalardan sonra esnaf ziyaretine çıkan HDP’liler yoğun ilgi ile karşılandı. “Bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a” diyerek el bildirisi dağıtan HDP’li heyetini halk zafer işaretleri ile karşıladı.

Daha önce AK Parti’ye oy veren yurttaşlar ile HDP’liler arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Bir yuttaş HDP’lilere, “Artık onu istemiyoruz. Koltuğa yapışıp kaldı” diyerek artık AK Parti’ye oy vermeyeceğini söylerken, birçok yurttaş da ekonominin kötü oluşunu “Sinek avlıyoruz” diyerek boş kasalarını gösterdi.

HDP’li Öcalan girdiği her dükkanda esnafı dinlerken, çözümün HDP olduğunu aktardı.
Elektronik eşya satan bir dükkana giren Öcalan’a “iş yok dolar yükseliyor” diyen bir esnafa, Öcalan, “Umarım ürün stoklamışsınızdır. Doların duracağı yok. Artık yeter 24 Haziran’da onları gönderelim” dedi.

Ençok ekonomiden ve EfrÎn’e müdahaleye değinen esnaflar, oylarını bu sefer HDP’ye vereceğini söyledi. Bir fırını ziyaret eden HDP’liler için, fırın çalışanları üzerinde HDP yazan ekmek hazırladı. Bir berber dükkanına giren Ömer Öcalan ile berber dükkanı işleten esnaf arasında gülüşmelere neden olan diyalaoglar yaşandı. Öcalan esnafa işlerini sordu esnafın “iyi” demesi üzerine “Saçtır uzar, kesilir” ama sizin de paranız durmadan değer kaybediyor” diyerek gülüştüler.

Daha sonra yol üzerinde bulunan AK Parti seçim bürosuna da uğrayan Öcalan, bürodakileri selamlayarak, “Sizleri de HDP’ye bekleriz” dedi. Daha sonra da CHP bürosu ziyaret edildi.

HDP'liler, esnaf ziyaretinin ardından Siverek ilçesine geçti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
63
63 - 1 yıl Önce

HELAL SANA HİLVAN OYLAR HDP ye

SIRADAKİ HABER