Hem Çevreyi Koruyorlar Hem Para Kazanıyorlar

Siverek ilçesi Fırat Mahallesinde, geçimlerini sağlamak için hurdacılık yapan Kaya kardeşler hem evi geçindiriyorlar hem de çevreyi koruyorlar.

Hem Çevreyi Koruyorlar Hem Para Kazanıyorlar

İlçede çöpten atık maddeleri toplayan, çeşitli araçlarla sokakları dolaşıp kullanılmayan malzemeleri satın alan hurdacılık yapıp plastik, demir, mikadan oluşan eski malzemeleri toplayıp fabrikalara satıp geri dönüşüme katkı sunan Kaya kardeşler bu işten geçimlerini sağlarken yaptıkları işle çevreye katkı sunuyorlar.

On iki yıldır hurdacılıkla geçimini yapan, iki aileye bakan ve üç tane kardeşini okutan Ramazan ve Ferit Kaya kardeşleri geçimlerini hurdacılık yaparak sağlıyorlar. İlkokul mezunu olan Ferit Kaya yaptığı açıklamada şunları kaydetti “ on iki yıldır hurdacılık yapıyorum. Hurdaya gelen plastik, mika, demir gibi eskiyen malzemeleri geri dönüşüm için farklı illerde ki fabrikalara gönderiyoruz Diyarbakır’a plastik, mika gibi malzemeleri gönderirken İskenderun’a da demiri gönderiyoruz. Hurdacılığı iki kardeş işletiyoruz arada işe bizimde çıktığımız oluyor. Çalışanlar yirmi yaş üstü şimdilik on altı yaşında iki çalışanımız tek var. İşler genellikle kış aylarında daha yoğun oluyor yazları ise vatandaşlar mevsimlik işe gittiği için pek iş yok. İş olmadığı için de bazen kendi cebimizden verdiğimiz de oluyor” ifadelerini kullandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER