Havalar Isındı, Meyan Şerbetine İlgi Arttı

Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle sokaklarda satışa sunulan meyan şerbetine talep arttı.

Havalar Isındı, Meyan Şerbetine İlgi Arttı

Son zamanlarda sıcakların yüzünü iyiden iyeyi gösterdiği Şanlıurfa’da te yazın özlenen lezzetlerinden serinliğin en etkili şerbeti meyan şerbetine vatandaşlar rağbet göstermeye başladı. Yüz yıllardan gelen geçmişi ile bilinen meyan şerbetinin yatıştırıcı, serinlettirici ve rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra karın ağrılarına, iştahsızlığa, ülser, gastrit gibi hastalıklara da iyi geldiğine inanılıyor.

Kentte 16 yıldır seyyar olarak şerbet satışı yapan Yusuf Zonturlu, hava sıcaklıklarının artmasıyla satışlara başladıklarını belirterek şöyle dedi:

"Sıcakların artmamasıyla satışlarımız başlamış durumda yaz ayarında sudan fazla satılıyor diye biliriz. Nisan ayından itibaren eylül ayının sonuna kadar satışını yapıyoruz. Harareti dindirmeye bire bir faydası olan bu şerbetin idrar yolarına mideye iştahsızlığa çok faydası vardır. Günde ortalama olarak 5 kilo kökünü satıyoruz serinlemek isteyen rahatlıkla içsin ve faydasını göreceklerdir."

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER