Hastanelerde Grip Yoğunluğu

Şanlıurfa Devlet Hastanelerinde enfeksiyona yakalanan hastalar ile doldu taştı. Ani değişen havadan dolayı artan gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı artışı beraberinde hasta sayısını arttırdı. Normalinden daha fazla hastanın başvurduğu poliklinik ve acil servisteki yoğunluk yaşanıyor. Hastaneye başvuran vatandaşların en çok ateş, halsizlik, kusma, öksürük ve burun akıntısı şikayetiyle başvurduğu görüldü.

Hastanelerde Grip Yoğunluğu

Kentte mevsimsel geçişler ile birlikte insan bağışıklığı kolay olarak hastalıklara açık bir şekle girer. Bu yüzden son günlerde yağmurun yağmaması sıcak ve soğuk havanın etkisi ile çoğu kişi hastalandı. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerji gibi kış hastalıkları nedeni ile hastaneler başvuran kişilerin sayısı gittikçe artıyor. Grip salgınları nedeni ile ciddi sayıda kişiye bulaşan hastalık hastanelerde ciddi yoğunluklar oluşturdu.

Kentte grip nedeniyle hastanelerin acillerine başvuru yapanların sayısında artış yaşanıyor. Kış aylarında grip enfeksiyonunun kendini daha fazla gösterdiğini belirten uzmanlar, her yıl kış aylarında hastanelerde yoğunluk yaşandığını söyledi. Bu yıl tam kış ayının yaşanmaması sıcak ve soğuk havanın belirsizliği hastalıkları tetikledi. Gripten korunmak için vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle çocukların yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetlerinde sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini kaydetti.

Doktorlar, "Grip genelde influenza virüsüyle oluşan bir enfeksiyon. Genelde aynı ortamlarda bulunan insanlardan öksürme ve aksırma, damlacık yoluyla bulaşma olabiliyor. Bir de dokunma yoluyla oluşabiliyor. Çocuklarda bu tarz bulaşma daha fazla olabilir. Bunun için elleri güzel yıkamak gerekir. Enfeksiyonu yaymamak için hastanın öksürdüğünde-aksırdığında mendil kullanması gerekir. Çocuklarda yüksek ateş ve nefes darlığı oluyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli. Ayrıca hafif olarak nitelendirilen ve düzelmeyen durumlarda grip durumlarında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır" dediler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER