Harran Üniversitesi Türkiye Birincisi Oldu

Harran Üniversitesi Sağlım Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri yaptıkları akademik çalışmalarla Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında büyük bir başarı göstererek birinci oldu.

Harran Üniversitesi Türkiye Birincisi Oldu

Akademik sıralamada Türkiye birincisi olan Haran Üniversitesi Yenişehir Kampüsünde sempozyum yaptı. Sempozyuma Harran Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Ramazan Taşalın, Prof Dr. Zehra Yılmaz, Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi ve Yrd.Doç. Dr. Selma Kahraman’ın katımı ile gerçekleşti.

‘SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTEMİZİ KUTLUYORUM’

Yapılan Sempozyumda konuşma yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin başarısını kutladıktan sonra ekledi, Taşaltın: “Bir senelik kongre hazırlığında ortaya güzel bir kongrenin çıkacağına inanıyorum. Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri alanında Devlet Üniversiteleri sıralamasında 1. olmuştur. Akademisyenlerimizi kutluyorum. Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi, 21 – 24 Ekim 2017 tarihleri arasında, 1. Uluslararası, 4. Ulusal Kültürlerarası Hemşirelik Kongresini düzenliyor. 6 ülkeden 7 üniversitenin destek verdiği ve alanında ilk defa uluslararası boyutta düzenlenecek olan kongre için Sağlık Bilimleri Fakültemizi kutluyorum” dedi.

‘HEMŞİRELERİ BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN’

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Yılmaz, Hastanın kültürünü dikkate alarak, saygı ve anlayış göstermek ve bu kültürün sağlığı destekleyici yönlerinden yararlanmak gerektiğini söyledi, Yılmaz: “Sağlık ya da hastalık kültürlere göre değişebilen kavramlardır. Sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisinde kültürlere özgü uygulamalar yer almaktadır. Kültür, sağlık ve hastalığın dinamik bir etkenidir. Hiçbir birey içinde bulunduğu kültürden bağımsız davranamaz. Sağlık personelinin özellikle de hemşirelerin bu nedenle hem kendi kültürünü hem de toplumun kültürel özelliklerini iyi bilmesi ve değerlendirebilmesi halka istenen düzeyde sağlık hizmeti sunabilmesi, hizmetlerin sunulan kişiler tarafından kabul edilmesi, hizmetlere halkın katılımının sağlanması ve halka sağlık eğitiminin verilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Hastanın kültürünü dikkate alarak, saygı ve anlayış göstermek ve bu kültürün sağlığı destekleyici yönlerinden yararlanmak, bireylerin kültürlerinden kaynaklanan sağlığı bozan ya da hastalığın iyileşmesini geciktiren veya önleyen bir durum varsa uygun müdahale yapılmak kültürlerarası hemşireliğin vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu nedenle bu kongre ile akademik ve sahada hizmet sunan hemşireler bir araya getirilerek kültürlerarası hemşirelik ile ilgili kavram, kuram ve uygulamaların tartışılacağı bir platform oluşturulacaktır” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER