Harran Üniversitesi 2 Milyonluk Şehrin Gölgesinde Kalıyor

Harran Üniversitesi son yıllarda yerinde saydığı gibi 1993 yılında kurulan 23 üniversite arasında en az öğrenci sayısına sahip üniversiteler arasında yer alıyor.

Harran Üniversitesi 2 Milyonluk Şehrin Gölgesinde Kalıyor

Şanlıurfa eğitiminin göz bebeği konumunda olan Harran Üniversitesi son yıllarda adeta bir buhran dönemi geçirir gibi durgun ve gelişmelere kayıtsız kalıyor. Özellikle son 4-3 yıldır istenilen derece de gelişme göstermeyen Harran Üniversitesi öğrenci sayısı bakımında da sınıfta kalmaya devam ediyor. Özellikle öğrencilerin sosyal anlamda vakit geçirebilmesi için herhangi bir çalışma yapmayan üniversite son olarak 3 yıldan beridir yapılmayan Bahar Şenliklerini bile kendi isteği doğrultusunda ve öğrencilerin düşüncelerini önemsemeyerek gerçekleştirdi. Öğrencilerin istediği hiçbir aktivitenin yapılmadığı Harran üniversitesi Şanlıurfa’nın neredeyse 2 milyona yaklaşan kendi nüfusunun ihtiyacını karşılamayarak pasif kalıyor. Bundan dolayı Şanlıurfalılar Harran Üniversite yanında şehir de ikinci bir üniversitenin kurulmasını istiyorlar. Kendisiyle yaşıt üniversitelerin gelişmesine ve öğrenci sayısına bakıldığında Harran Üniversitenin oldukça geride kaldığı ve şehrin ihtiyacına karşılık veremediği görülüyor. Son yıllarda bütün üniversiteler bu alanda bir atak gerçekleşirken Harran Üniversitesi durduğu yerde saymakla meşgul.

Öğretim görevlisi, fakülte sayısı, şehre uzaklığı, öğrenci barınması gibi birçok problemin olduğu Harran Üniversitesinde bunları gören öğrenciler üniversiteyi tercih etmiyor. Son olarak Şanlıurfa Kent Konseyinin eğitim alanındaki raporuna da bu olumsuzluklar yansıdı. Örneğin 1993 yılında Harran Üniversitesi ile birlikte kurulan 22 üniversite daha bulunmaktadır. Bu üniversitelerin öğrenci sayısında her yıl ciddi bir artış gözlenirken Harran Üniversitesinde öyle bir tablo görmek mümkün değil.

İşte Şanlıurfa Kent Konseyinin eğitim raporuna yansıyan Harran Üniversitesinin sorun ve sıkıntılardan satır başları

“Öncelikle öğrenci sayısı itibariyle yetersiz. Şu an 25 000 civarı öğrencisi var. Ama Harran Üniversitesi ile aynı yılda kurulan Üniversitelerin 40 000 in üzerinde öğrencisi var. Şanlıurfa'nın büyüme hızı ve nüfusu göz önüne alındığında Şanlıurfa'nın ikinci bir Üniversiteyi de rahatlıkla kaldırabileceğini söyleyebiliriz. Harran Üniversitesinin en önemli dezavantajlarından birinin Üniversite Ana Kampüsünün Şehre çok uzak bir mesafede kurulmuş olmasıdır. Bu sorun Üniversitenin şehirle bütünleşmesini de olumsuz etkilemektedir.

Ayrıca; öğrenciler için en önemli sorunlardan birisinin hala ulaşım sorunu olduğu görülmektedir. Üniversite araştırma Hastanesinin de Ana Kampüste (Osmanbey) olması ulaşım sorununu daha da artırmaktadır. Bu konuda köklü bir çözüme ihtiyaç var. Bunun da ancak raylı sistemle çözülebileceği anlaşılmaktadır. Bu konuda projeler acilen geliştirilmelidir. Öğrencilerin barınma sorunu hala devam etmektedir. Şehirde ev kiralarının yüksek olması, öğrencilere kiralık ev vermede yaşanan isteksizlikler bu sorunu daha da artırmaktadır.

Üniversitede özellikle bazı bölümlerdeki Öğretim elemanı yetersizlikleri de yine eğitimi olumsuz etkileyen bir faktördür. Ayrıca, Hoca-Öğrenci arasındaki iletişim sorunları eğitimi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, Üniversitede hala fakülte binaları donanım olarak yeterli değil. Hala bazı fakültelerin kendi binaları yok. Bu sorun eğitimi olumsuz etkileyen önemli bir faktördür.

Üniversite-Şehir entegrasyonunda hala sorunlar var. Üniversite, özellikle Yönetim ve Öğretim Üyeleri olarak bu konuda daha fazla çaba sarf etmeli. İletişime daha açık olmalı. Şehre katkı sunmak adına projeler geliştirmeli. Mesela; Şanlıurfa bir tarım şehri.. Üniversitenin en eski-köklü fakültelerinden birisi Ziraat Fakültesi... Acaba Şanlıurfa'nın tarım sorunlarına bugüne kadar nasıl bir katkı sundu Ziraat Fakültesi? Bu anlamda Üniversite kendisini sorgulamalı.. Özelde şehrin genelde Ülkemizin sorunlarına ışık tutacak projeler geliştirilmeli.

Üniversitenin her yönüyle gelişmesi-büyümesi için gerek Üniversite yönetimi gerekse Valilik başta olmak üzere şehrin yerel yönetimi, işbirliğine daha fazla önem vermeli... Bu konuda hala bir tıkanıklık olduğu düşünülüyorsa/görülüyorsa bu da eğitimi olumsuz etkileyen bir faktördür.” Dediler

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Harran Neden Gelişmiyor?
Harran Neden Gelişmiyor? - 1 yıl Önce

Süleyman Demirel Üniversitesi Urfa'nın dörtte biri kadar bir şehirde, Harran ile aynı yıl kurulmuştur. Şu anda 90 bine yakın öğrencisi, 10 bine yakın personeli var. Bu sebeple iki üniversiteye bölündü. Bu durum yönetim anlayışı ve yöneticilerin kabiliyeti ile ilgilidir. Harran Üniversitesine bölgeyi bilen, ideolojik düşünmeyen ve adamcılık yapmayan, liyakatli rektör ve yönetim kadrosu lazım vesselam. Bu durumda Urfa'ya lokomotif olabilir.

misafir
misafir - 1 yıl Önce

sınavsız geçiş kalktı meslek yüksek okullarına gelen öğrenci sayısı düştü normalde sınavsız geçiş kalkmasaydı öğrenci sayısı bir hayli yüksek olurdu diye düşünüyorum

uğur
uğur - 1 yıl Önce

üniversite mi.

ailelerin üniversitesi
ailelerin üniversitesi - 1 yıl Önce

rektör yardımcısı yedi ceddini üniversiteye yerleştirdi. siz şaka mı yapıyorsunuz. kimin umrunda üniversite.

misafir
misafir - 1 yıl Önce

üniversitelerde görev yapan doç ve prof olan insanlar belli aşamalardan sınavlardan geçerek doç ve prof unvanlarını alıyorlar

SIRADAKİ HABER