Harran Ovasında Pamuk Hasadı Başladı

Şanlıurfa'nın tarımsal üretimindeki önemli bölgeleri arasında yer alan Harran Ovası'nda pamuk hasadı başladı.

Harran Ovasında Pamuk Hasadı Başladı

Türkiye'nin yüzde 43 pamuk ihtiyacını karşılayan Şanlıurfa'da pamukta hasada başlayan üreticiler, rekoltenin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesini bekliyor. Sabahın erken saatlerinde tarlalarına giden işçiler, pamuk tarlasında dallarındaki pamukları tek tek topluyor. Tarlalarda saatlerce yorulan işçiler, sıcağa rağmen sabırla hasadı topluyor. Yaklaşık 8-9 saat çalışan işçiler, günlük yevmiye olarak ise 50-75 TL arasında anlaştığı miktarı alıyor.

Onlara Okul Geç Açılıyor

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçilerin hikâyeleri hep aynı birçok çocuk yaz aylarına aile bütçesine katkı bulunmak ve okul masrafları çıkarmak için kavurucu sıcaklarda tarlalarda çalışıyor. Arkadaşları önlüklerini giyip, çantalarını sırtlayıp okula giderken onlar gün boyu sıcağın altında minik elleriyle pamuk toplayarak ailelerinin bütçesine yardımcı oluyor. Şanlıurfa mevsimlik işçilerin okul çağındaki çocukları ailelerine maddi destek sağlamak için okula gitmek yerine pamuk tarlasında çalışmak zorunda kalıyor.

Yaşları 11 ile 17 arasında değişen onlarca çocuk tarlalarda okul ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ailelerinin bütçesine katkı sunmak için aileleriyle birlikte pamuk tarlasında çalışıyor, saatlerce güneşin altına pamuk toplayıp, çuval taşıyan çocuklar kötü koşullarına rağmen cüzi bir ücret alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER