Halk Sağlığı Haftası'nda Yürüyüş Etkinliği

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Halk Sağlığı Haftası'nda Yürüyüş Etkinliği


 

Siverek İlçe Toplum Sağlığı Merkezince '03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Obezite için harekete geç' yürüyüşü düzenlendi. Aile Destek Merkezleri ve Siverek Belediyesi'nin de destek verdiği ve Üçgen Parkta başlayan yürüyüş Mehmetçik İlkokulunda son buldu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Osman Güzen, şunları söyledi: " Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.

Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır. Bu amaca yönelik fiziksel aktivite ise halk sağlığını korumanın temelini oluşturmaktadır."

Egzersiz yapmanın önemini anlatan Güzen, "Çocukluk çağından itibaren düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz; bireyin sağlığını koruyan ve geliştiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini artıran çok önemli bir faktördür. Çağımızda ise teknolojide yaşanan gelişmeler yaşam koşullarını kolaylaştırmış fakat daha hareketsiz bireylerin oluşturduğu toplumlar ortaya çıkarmıştır. Halk sağlığı haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından fiziksel aktivitenin yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi maksadıyla biraz önce icra ettiğimiz yürüyüş düzenlenmiştir. Siverek Belediye Çalışanlı, 2 Nolu Aile Destek Merkezi kursiyerleri ve müdürlüğümüz çalışanlarının katılımıyla düzenlenen yürüyüş; bugün saat 09:00 itibariyle başlayıp Üçgen Park-Mehmetçik İlkokulu güzergâhında gerçekleştirilmiştir. Yürüyüşe katılan kursiyerler aynı zamanda müdürlüğümüz obezite biriminde diyetisyenlerimiz tarafından takibe alınıp Aile Destek Merkezi spor salonuna yönlendirilmektedir." diye konuştu.

Yürüyüşe destek veren kurumları unutmayan Osman Güzen, şu ifadeleri kullandı: "Katılımlarından dolayı belediye çalışanlarına, 2 Nolu Aile Destek merkezi kursiyerlerine ve müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ederim."

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER