Haliliye Halk Eğitim Merkezi 11 Bin 423 Kursiyere Ulaştı

Haliliye Halk Eğitim Merkezi 2017 yılı içerisinde açtıkları 517 kursta 11 bin 423 kursiyere eğitim vererek, eğitim ve öğretime büyük katkı sağladı.

Son yıllarda oldukça sosyal anlamda şehre katkı yapan halk eğitim merkezleri her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlıyor. Bundan dolayı Şanlıurfa’da bulunan halk eğitim merkezleri de gereken hassasiyetle olabildiğince fazla vatandaşa ulaşmayı hedefliyor. Bunlardan Haliliye Belediyesine bağlı Halk Eğitim Merkezi 2017 yılında bin 382’si Suriyeli kursiyer olmak üzere toplamda 11 bin 423 kursiyere ulaşarak oldukça ciddi bir rakamla yılı kapatmış.

Şuanda 298 aktif kursla vatandaşlara hizmet veren Haliliye Halk Eğitim Merkezi, üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik açtıkları kurslarda 629 öğrenciyi üniversiteye hazırlıyorlar. Haliliye Belediyesi e İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı bu kursla birçok üniversite hayali kuran öğrenciye destek oluyor.

Öte yandan Haliliye Halk Eğitim Merkezi, engelli vatandaşları da unutmayarak onlar içinde açtıkları el sanatları, müzik, resim, ebru ve bağlama kursları ile engelli vatandaşların toplum içerisinde entegrasyonu sağlamaya çalışıyorlar. Açtıkları E-KPSS kursu ile de onları delet memurluğuna hazırlıyor.

‘Gençleri ve kadınlara yönelik her türlü çalışmayı yapıyoruz’

Haliliye Halk Eğitim Merkezinin yaptığı çalışma ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Halk Eğitim Müdürü Ömer Haydarlı, “Haliliye Halk Eğitim Merkezi olarak, bütün Urfalı hemşerilerimizin emrindeyiz. Onlara gençlere, kadınlara ve yetişkinlere yönelik kurslarımız var. Gençlere yönelik kurslarımız şunlardır, yüzme kurslar, masa tenisi kursları, spor kursları, tekvando kurslarımız, kik boks kurslarımız gençlerimizi eğitiyoruz. Yine engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmaya yönelik E-KPSS kurslarımız da onları devlet memurluğu sınavlarına hazırlıyoruz. Yine onlar için el sanatları, müzik, resim, ebru ve bağlama kursları ile hem toplum içerisinde entegrasyonu sağlamak hem de daha huzurlu ve mutlu olmalarının sağlıyoruz.” dedi.

Yine Urfalı hemşerilerimize meslek edindirme kapsamında gümüş işleme ve telkâri kuyumculuk kurslarımızda kursiyerlerimize hizmet veriyoruz. Bu meslekleri kazanmak isteyenler muhakkak bizlere başvuruda bulunsunlar. Yine bizde dil kursu almak isteyen vatandaşlarımız, İngilizce, Almanca, Arapça ve Osmanlıca kursları ile vererek onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Lise mezunu gençlere yönelik üniversite hazırlık kursları açıyoruz, şuanda 629 öğrencimiz bizim kurslarımızda istifade ediyor. Üniversite hayâlı kuruyor, tecrübeli, deneyimli öğretmenlerimizle onların hizmetindeyiz.

‘Geçen sene 11 bin 423 kişiye ulaştık’

“Geçen yıl 517 kurs açtık, şuanda aktif kurs sayımız 298, biz Şanlıurfa halkının her alanda bütün ihtiyaçlarını karşılamak için 11 bin 423 kursiyerimize ulaştık.” Diyen Müdür Ömer Haydarlı, “Birde bizim okuma yazma bilmeyen bir tek vatandaşın kalmaması için çaba sarf ediyoruz, bütün okullarımızda, mahalle muhtarlarımızda halkımıza okuma yazma bilmiyorlarsa bize müracaat etmesi lazımdır.” Diye konuştu.  

Geçen yıl bin 382 Suriyeliye Kurs Verildi

Halk Eğtim Merkezi Müdürü Ömer Haydarlı son olarak şunları kaydetti; “Geçen yıl bin 382 Suriyeli muhacir kardeşimize hizmet verdik. Bunlara daha çok verdiğimiz kurslar, Türkçe A1 ve Türkçe A2 kurslarıdır. Bunlar o kurslardan aldıkları belgeleri ile yarım kalan öğrenimlerine devam ediyorlar. Üniversiteye kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Yine meslek edindirme de onlara İşkur aracılığı ile de, Klima bakım ve montaj kursları ile meslek edindirip onların topluma entegrasyonlarını sağlamaya çalıştık.” Şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet Kaması

 

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER