Görmezden Gelmenin ve Düzensiz Çalışmanın Görüntüleri

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımına başlanan eski sanayi sitesi düzenli yapılmayan çalışmalardan dolayı, pislikten geçilmemenin yanında yıkılan yerlere eskiciler gelip yerleşme ayrı bir dert.

Görmezden Gelmenin ve Düzensiz Çalışmanın Görüntüleri

Şanlıurfa’da akıbeti uzun zamandır konuşulan Eski Sanayi Sitesinin Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımına başlandı. Şehrin tam orta yerinde bulunan ve birçok çalışma alanını ve projeye engel olan sanayide başlanan yıkımda yeni yollar ve yeni yaşam alanları oluşturmak amaçlanıyor.  Bu alanda kentsel dönüşüme start veren Büyükşehir Belediyesi, Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Cazibe ve çekim merkezini oluşturmak için birinci etapta yapılar inşa edilirken diğer taraftan ise kalan kısımlar için istimlak edilen taşınmazların yıkım çalışmaları devam ediyor. Ama yapılan yıkımlar düzenli yapılmayıp yıkılan alanda bulunan molozların düzgün taşınmaması ayrı bir dert olurken bunun üzerine bide yıkılan yerlere eskicilerin gelip yerleşmesi işin tuzu biberi oldu.

Yıkımlar yavaş ve düzenli yapılmıyor

Yıkıldığında ve temizlendiğinde Urfa için büyük ve geniş bir alan olacak olan yerde yeni cazibe merkezleri kurulacak. Ama ilk etap yıkımlarının ardından bir duran ve bir devam eden yıkımlar çevredeki esnafları ve oradan geçen vatandaşları çileden çıkarmış durumda. Vatandaşlar yıkımların düzenli bir şekilde yapılmamasından ve temizlenmemesinden şikayetçiler. Bir an önce bitirilmesi gerektiğini söyleyen çevre esnafı ve vatandaşlar bu durumun seri bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Çevredekiler işin uzun sürmesinden rahatsızlar

Yine çevre esnafından aldığımız şikâyette işin bir başlayıp bir bırakılmasından dolayı işin geç ve güçlükle ilerlediğini söyledi. Bir yapılıp bırakılmasından ziyade tek seferde girip bitirilmesi gerektiğine vurgu yapan esnaflar farklı günlerde yapılmasının kendilerini rahatsız ettiğini ve fazla gürültü ve kirliliğe neden olduğunu söyledi.

Yıkımdan dolayı çevre pislikten geçilmiyor

Kentsel dönüşümüne başlanan sanayi sitesinin yıkımının yapılmasından dolayı çevre pislikten geçilmiyor. Bundan dolayı herhangi bir temizlik çalışmasının da yapılmadığı yer de hastalıktan geçilmiyor. Kirli su, çöpten adeta bir şehrin çöp toplama merkezine dönüşmüş durumda.

Yıkılan yerler eskicilerin yuvası olmuş durumda

Dükkân dükkan yıkımı gerçekleştirilen yerlerin yıkımı yapıldıktan sonra eskicilerin gazabına uğruyor. Her yıkımı yapılan ve hala molozların içinde olan iş yerlerine gelişi güzel gelip yerleşen eskiciler çevreyi çöplükten geçilmez duruma getirmiş. Buna herhangi bir ses çıkarmayan yöneticiler ise işi göz ardı ediyor. Getirdikleri eski eşyaları çevreye savuran eskiciler ise kirliliğin had safhada olmasına neden oluyor.

Özellikle getirdikleri lastiklerin içindeki telleri almak isteyen eskiciler, lastikleri bir yerde toplayıp yakıyorlar, yakılmanın çevreye zehirli duman ve pislik yayıyorlar.

Hala birçok esnafın iş yeri oralarda

Ne kadar kentsel dönüşüm kapsamında iş yerlerin yıkımı yapılsa da hala orada birçok sanayi esnafı iş yapıyor. Hala oldukça işlek bir yer olan sanayiyi o halde görenler adeta tiksiniyorlar. Çukurlardan ve pislikten geçilmeyen sanayide yayan yürüyüp geçmek en zor işlerden biri.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER