‘Göç Konusunda Urfa’nın Yükü Hafifletilmelidir’

Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri konusunda düzenlenen toplantıda konuşan Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Urfa’nın göç konusundaki yükünün hafifletilmesine yönelik gerek politikalar geliştirmesi gerek yatırımların ille aktarılması konusunda mutlaka bir şeylerin yapılması gerektiğini belirtti.

İç İşleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün düzenlediği ve Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülüklerin korunması toplantısı özel bir otelde gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Valisi adın Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr.Gökçe Ok, Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Sorgun, STK temsilcileri ve Suriyeli kanaat önderleri katıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Ali Yılmaz, mülteci sorunun bütün dünyanın uğraştığı bir sorun haline geldiğini söyleyen Kaymakam Yılmaz, “Suriyeli kanaat önderlerimiz var aramızda onların kendi hak ve yükümlülükleri konusunda iyi takip etmeleri gerekiyor, aynı zamana yükümlüklerine de çok hassas bir şekilde uymalarını bekliyoruz. Çünkü ev sahibi bir ülke olarak Türkiye’nin en doğal hakkıdır” dedi.

‘Şanlıurfa’da 500 bin civarında Suriyeli misafir ediyoruz’

“Şanlıurfa bakımından göç sorunu oldukça büyük bir sorundur.” Diyen Kaymakam Ali Yılmaz, “Bilindiği üzere 500 bin civarında Suriyeliyi misafir ediyoruz Şanlıurfa olarak. Bu ciddi manada büyük bir yüktür nüfus bakımından. Bu büyük bir onurdur elbet ama az önce de bahsettiğimizde misafir olarak görüyoruz, kardeş olarak görüyoruz. Malum bir savaş sonrası mülteciler şehrimize gelmek zorunda kaldılar. Devletimizde büyük bir misafirperverlik göstererek sınırlarını onlara açtılar. Onlara geçici korunma imkanları sağlandı ama bazı gerçeklerde vardır çok iyi takip etmeli ve bilmeliyizdir. Bu kolay bir sorun değildir bütün dünyanın uğraştığı bir sorundur. Şanlıurfa bakımından da özellikle hak ve yükümlülükler bakımından bilinçli olmak gereklidir. Suriyeli kanaat önderlerimiz var aramızda onların kendi hak ve yükümlülükleri konusunda iyi takip etmeleri gerekiyor, aynı zamana yükümlüklerine de çok hassas bir şekilde uymalarını bekliyoruz. Çünkü ev sahibi bir ülke olarak Türkiye’nin en doğal hakkıdır. Türkiye’nin kurallarına ülkenin gelene göreneklerine örf ve adetlerine alaka duymakta mutlaka ev sahibinin hakkıdır. Ev sahipliği olaraktan bizlerde gereken misafirperverliği göstermek zorundayız.” Dedi. 

‘Gerekli kurumlar göç konusunda Urfa’nın yükünü hafifletmelidir’

“Özellikle İç İşleri Bakanlığımız ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm merkezi kuruluşlarda da Urfa’nın bu göç konusundaki yükünü hafifletmeye yönelik gerek politikalar geliştirmesi konusunda olsun gerek yatırımların ilimize aktarılması ve sağlanması konusunda olsun mutlaka bir şeyler yapması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyoruz. Urfa toplumunda bu konudaki sorunların hafifletilmesi konusunda ciddi bir beklenti oluştuğunda bunu hepimiz kabul edelim.” Diye konuştu.  

‘Sizlerin Türkçe öğrenmenizi istiyoruz’

“İçinde bulunduğumuz mekânda geniş bir alanda, bu topraklar makamı İbrahim’dir.” Diyen Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr.Gökçe Ok, “Makamı İbrahim, bütün dinlerin ortak yuvasıdır, ortak noktasıdır. Burada şefkat vardır burada merhamet vardır. Devletimizin sizlerden bazı beklentileri vardır. Bu beklentilere sizlerin de çok güzel karşılık vereceğinden eminiz. Gelin birlikte ortakyaşarken, aynı dili konuşabilmek adına ve burada biranda Türkçeyi zenginleştirmek adına, içinde arabi, farsi, kürdi, kelimelerde vardır. Lütfen, Türkçe konuşmak hususunda yaş farkı gözetmeksizin, yani sadece okul çağındaki çocuklarda değil, sizde gayret gösterin ve bizlere yardımcı olun. Türkçe’yi öğrenmesini istiyor ve bunu bekliyoruz.” İfadesini kullandı.  

‘Ülkemizde 4.7 milyon yabancı insana ev sahipliği yapıyor’

“Suriyeli kanaat önderlerimizden de istirham ediyoruz, hangi meseleniz olursa olsun lütfen onu bizim Urfa Valilimizle paylaşın.” Diyen Ok, “Urfa öyle ismini kolay bir yerden almamıştır, ismini şanından almıştır. En kısa süre de topraklarınız huzura kavuştuğunda elbette ki gönül rızası ile oraya dönmenizi isteriz. Ama 2011 yılından bu güne olduğu gibi bundan sonrada bizimle birlikte olacak arkadaşlarımıza devletin maddi ve manevi merhamet ve şefkatli eli uzatılmaya devam edecektir. Ülkemizde 4.7 milyon yabancı insan var. Bunların 3.6 milyonu da Suriyeli kardeşlerimiz oluşturuyor. Bunların yarım milyonu da Urfa’da yaşıyor. Ben diyorum Büyüksün Şanlıurfa, büyüksün Türkiye.” Diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER