Göbeklitepe Ziyaretleri Artık Ücretli Olacak

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe resmen ziyarete açıldı. Tarihi alana ziyaretlerin yine ücreti belli dolu. Üstelik yeni ücretler eski ücretten 4 kat fazla 20 TL oldu.

Göbeklitepe Ziyaretleri Artık Ücretli Olacak

Dünya'nın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve üst yapı çalışmaları nedeniyle bir süre ziyaretçilere kapalı olan Göbeklitepe, yeniden ziyarete açıldı. Ziyarette açılan Göbeklitepe’nin bu yıl turizm sezonunda yoğun yerli ve yabancı turistin ziyaret edeceği belirtilirken daha önce 5 TL olan girişler bundan böyle Bakanlık kararı ile Göbeklitepe'yi ziyarete giden yerli ve yabancı turistler kişi başı 20 TL ödeyerek ziyaret edebilecek.

UNESCO "Dünya Miras Geçici Listesi"ndeki varlıklar arasında bulunan Göbeklitepe üst çatı çalışmalarının ardından Şubat ayında ziyaret açıldı Haziran ayında resmi açılışının yapılması planlanan Göbeklitepe tekrardan ücretli hale geldi. Eskiden 5 TL olan giriş ücretleri 20 TL olarak belirlendi. Ayrıca Göbeklitepe ile ilgili sinevizyon gösterisini seyretmek isteyenler 5 TL ilave ücret ödeyecek

Göbeklitepe

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12000 yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gundi63
gundi63 - 1 yıl Önce

20 tl. azdır 100 tl. olmalı

SIRADAKİ HABER