Göbeklitepe’nin Merkezi Gaziantep’te Yer Alacak

Fox TV Çalar Saat Programının konuğu olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün başkenti oluyoruz. Bu ne demek, bütün dünyadaki Arkeoloji turlarının rotasını Gaziantep’e çeviriyoruz” dedi.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yeri olarak tarihe geçen ve UNESCO Kalıcı Kültür Miras Listesine giren Göbeklitepe herkeste hayranlık ve merak uyandırırken Şanlıurfalıların turizm alanında ise en büyük kozu olarak görünüyor. Göbeklitepe ile birlikte 2019 yılında 2 milyon turist bekleyen Şanlıurfa’da bu beklenti hayal olacağı gibi görünüyor. Geçtiğimiz gün Fox TV Çalar Saat Programında İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin turizm konusunda yaptığı açıklamada Gaziantep ile ilgili oldukça önemli bilgiler paylaştı.

Gece Konaklaması Hayal Mı Oluyor

Küçükkaya’nın turizm ve kültür alanındaki sorularını cevaplayan Fatma Şahin, Gaziantep’in Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün başkenti olarak seçildiğini ve arkeolojik alanda yapılacak turizm turlarının merkezi olacak dedi. Bunun Şanlıurfa için ise büyük olumsuzluklara neden olacağı görülüyor. Turizm alanında gece konaklamasında büyük sıkıntılar yaşayan ve gelen turisti bir iki gün şehirde tutmanın hesaplarının yapıldığı Şanlıurfa’da Gaziantep’in bu hamlesi karşısında yapılan planların ve beklenen gece konaklamasını hayal olacağı tahmin ediliyor.

Projeleri ile sağlam bir şekilde İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Fatma Şahin Urfalı Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını gölgede bıraktı. Urfalı adaylarının seçim çalışmaları kapsamında Göbeklitepe ile ilgili herhangi bir projeleri olmazken sadece vatandaş ve STK ziyaretlerin öteye giden bir çalışma yok.

‘Göbeklitepe’nin merkezi Gaziantep’

Özellikle Rusya, Japonya ve Asya kıtasından gelen turistleri Gaziantepe alacaklarını ve 2019 yılınında Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesiyle birlikte merkezinin Gaziantep olmasından dolayı şehre gelip Antep hattını kullanacağını söyledi.

‘Arkeoloji turlarının rotasını Gaziantep’e çeviriyoruz’

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bizim en büyük göçümüz kültürel mirasımızdır. Roma döneminin en güzel dönemini burada göreceksiniz. Hitit, Kargamış, buraya geleceksiniz. Osmanlının hanları ve hamamları Selçuklunun zarafeti, Cumhuriyet Döneminin modernliğini bu şehre geldiğinizde 5 antik şehri aynı anda görebiliyorsunuz. Rum Kale ile Fırat ve şuanda 3 tane eserimiz UNESCO’nun geçici listesinde yer alıyor. Biz iki gün önce çok büyük bir merkez olmanın başlangıcını yaptık. Ve biliyorsunuz lezzetin başkentiyiz. Ama şuanda ikinci merkez olacağız. Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün başkenti oluyoruz. Bu ne demek, bütün dünyadaki Arkeoloji turlarının rotasını Gaziantep’e çeviriyoruz.” Dedi.

‘Bütün çalışmalar Gaziantep rotası ile yapılacak’

“Muhteşem bir hazine Japonlar, Ruslar özellikle Asya’dan gelen turistleri buraya alıyoruz çünkü Cumhurbaşkanımız bu yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan etti.” Diyen Şahin, “Göbeklitepe’ye gelen herkes merkez burası olduğu için buraya gelerek bu hattı kullanacaklar. Göbeklitepe ile ilgili yapılacak bütün çalışmalar Gaziantep rotası ile yapılacak. Çünkü insanlık tarihi kadar eski bir coğrafya burası. Antik kazılardan çıkarılan eserlerin analizleri artık Avrupa’da değil Gaziantep’te yapacaklar. Arkeoloji Laboratuvarını burada kuruyoruz. Muhteşem bir gelecek bizi bekliyor.” Diyerek sözlerine son verdi.  

Haber: Mehmet KAMASI

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2019, 11:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Urfalı
Urfalı - 8 ay Önce

Bizim insanların tek derdi makam mevki akrabasını vekil belediye başkanı encümen yapmak yarın hepimiz Antep’te fabrika işçisi olacaz görürsünüz

Metin kütük
Metin kütük - 8 ay Önce

Turla urfaya geldim 1978 de geldigimde balikli gölden baska birsey yoktu...Şok oldum haleplibahce mozaigi Antep Zeugma ile yarisir Urfa müzesine hayran kaldım Göbeklitepe zaten bambaska bir dünya...Urfayi yönetenlere sitemim var bütün kültürlerinizi Anteplilere kaptirmissiniz fistik, baklava , kebab antep markasi olmus...memleketinize sahip cikin muazzam bir tarihin uzerindesiniz gözünüzu acin particiligi birakin urfa icin calisin...otellerin sayisini arttirin turisti günübirlik degil konaklayacak hale getirin...Esnafi egitin hiyene dikkat edin günübirlik politikalarla uğrasmayin idareye yasayanlari da katın...egitin..yazacak cok sey var ama isin özü bu...

URFA YÖNETİCİLERİ UTANIN
URFA YÖNETİCİLERİ UTANIN - 8 ay Önce

İŞTE ASLAN IN DİŞİSİ BÖYLE OLUR...YAP ABLA YAP HELAL OLSUN.BİZİMKİLERDE PARKE TAŞI VE TAZİYE EVİNDE TAKILI KALDILAR...

Urfalı
Urfalı - 8 ay Önce

Urfalının urfa'ya faydası yok. Gidin Antep'e urfa'yı katlar. Bizimkiler makam mevki torpil peşinde koştursunlar köy olmaya devam edecez. Gaziantep belediye başkanını kutluyorum memleketi için bir şeyler yapmaya çalışıyor bizimkiler gibi boş boş konuşmuyor...

arap ahmet
arap ahmet - 8 ay Önce

eyyip la ayyip heçmi yüziz kızarmadı.Milletin vekilleri

Birlik yok
Birlik yok - 8 ay Önce

Adamlar her zaman birlik içinde adamlar hemşehrilerini koruyorlar biz kendi içimizde Arap Kürt yerli diye birbirimizi ayırmışız bişe olmaz Urfadsn

Yunus
Yunus - 8 ay Önce

Vekillerimiz vurgun yapsınlar antepte elimizdeki herşeyi alsın bol tayin işi yapsınlar

Furecta
Furecta - 8 ay Önce

Ş.Urfadaki yöneticiler Fatma Şahini azda olsa kendinize örnek alın Ş.Urfa habire geriliyor farkında değilsiniz


SIRADAKİ HABER