“Göbeklitepe Sorununu Çözecek Yöneticilerimiz Bulunmamaktadır”

Göbeklitepe’nin Gaziantep ile anılmasından Şanlıurfalılardan büyük tepki var. Turizmciler sorunu çözebilecek idarecilerin olmamasından yakınıyor.

2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmişti. Göbeklitepe yılının açıklanmasının ardından Şanlıurfa ve bölgedeki iller turistleri kendi illerine çekmek için adeta birbiriyle yarışmaya başladı. Öyle ki Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar sonrasında Göbeklitepe’nin merkezinin Gaziantep’te mi? olacak sorusunu akıllara getirdi. Şanlıurfa’lı turizmciler siyasilerin sorunlara çözüm bulamamasından yakındı.

 “Utanıyorum bu süreçte Gaziantep’in Göbeklitepe’yle gündeme gelmesinden dolayı”

Göbeklitepe’nin Gaziantep ile anılmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getiren Turizmci- İşadamı Kamil Türkmen, “Öncelikle Göbeklitepe’nin gündemde olması sevindirici bir olay. Ama Göbeklitepe’nin başka bir ille anılması doğru bulmuyorum, etik de bulmuyorum. Ama söylemlere baktığım zaman bunun altını çizerek söylüyorum bizler kendi değerimizi bilemediğimiz için bir başka il bundan nasıl faydalanırım hesabına girmiştir. Belediye başkanı olarak Fatma Şahin’in açıklamalarını şahsen doğru buluyorum, altını çizerek söylüyorum. Çünkü neden ben bu ilimi başka ilin kültürel mirası değerinden nasıl daha çok faydalandırabilirim hesabı içerisine girmiştir. Çünkü bizim siyasi irademiz ve siyasetçilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ne bu sorunu çözebilecek bir kabiliyeti var, ne de buna neşter vuracak güçteler. Sayın Fatma Şahin’in söylediklerinin altına şahsı açısından doğru buluyorum, bir Urfalı olarak kınıyorum. Ve utanıyorum bu süreçte Gaziantep’in Göbeklitepe’yle gündeme gelmesinden dolayı. Ama bir şeyi de ifade etmekte fayda görüyorum. Urfa maalesef son 10-15 yıldır bu şekilde gündemde bu gündemimizi artık biz çıkarmak istiyoruz. Çünkü kirli ellerin havada uçuştuğu bir dönemde devletin politikasını da gözden geçirmesini istiyoruz” dedi.

“Sorunu çözebilecek yöneticilerimiz bulunmamaktadır”

Sorunları çözecek yöneticilerin bulunmadığını söyleyen Turizmci- İşadamı Kamil Türkmen, “Bu politikaya baktığımız zaman Gaziantep’i bölgesel hava üssü olarak ilan etmiş durumdalar. Dolayısıyla uçuş sayılarımıza baktığımız zaman tüm havayolu şirketlerinin Urfa, Mardin ve Diyarbakır’ın toplamı Gaziantep’in uçuşu kadar değil. Demek ki devlet Gaziantep’e özel bir statü tanımış. O zaman diyoruz ki biz de bu soruna neşter vuralım. Urfa’daki havalimanını kapatalım. Turizm istemiyoruz, Antep sanayi şehri turizmi de ona verin. Bize askeri üssü getirin 9 bin dönümlük alan atıl kalmasın. Askeri Hava üssünü getirin İncirlik gibi bir askeri üssü olsun. Biz de turizmciler olarak başka yerlere başvuralım. Sorunu çözebilecek yöneticilerimiz bulunmamaktadır. Ne sayın valimizin gücü yetiyor, ne milletvekillerinin gücü var, ne siyasetçilerin ne sivil toplum kuruluşlarının. 10-15 yıldır sürekli habire pişmiş aş gibi önümüze getiriliyor bu sorunlar. Asıl bölgenin diğer sorunlarını konuşamıyoruz, tıpkı tuvalet sorunu gibi” diye konuştu.

“Urfa olarak bunu yapabilecek kapasitede değil miyiz?”

Turizmin birçok sektörü doğrudan etkilediğini belirten Turizmci- İşadamı Kamil Türkmen, “Arkeoloji enstitüsünün Gaziantep’te kurulmuş olması biz turizmciler için sevindirici bir hadise. Ben sayı Fatma Şahin’i tebrik ediyorum ama biz Urfa olarak bunu yapabilecek kapasitede değil miyiz? Bir sağlık müdürü atama noktasında yazboz tahtasına döndü. O yüzden Fatma Şahin de Urfa’yı çok iyi çözmüş ki bütün hava uçuşlarının merkezi üssü Gaziantep olmuşken doğrudan diyor ki Göbeklitepe’ye gidecek olanlar Antep’e gelecek, doğru söylüyor. Bu bizi etkilemez mi? Tabi ki etkiler. Burada hava alanında benim uçağım inmiş olsa burada transfercim ekmek yiyecek, benim uçaktaki yolcu trafiğim artmış olacak. Benim bölgemde kalan misafirimin sayısı artmış olacak, Urfa ekonomisi kalkınmış olacak. 50 sektörü doğrudan ilgilendiren turizm sektörü pozitif yönde etkilemiş olacak. Dolayısıyla bundan faydalanmayı kim yapmış olacak bu süreçte Gaziantep yapmış olacak” sözlerini kullandı.

“Urfa ulaşımda üvey evlat”

Urfa’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü aktaran Turizmci- İşadamı Kamil Türkmen, “Biz illerin birbiriyle kamplaşması değil, birbiriyle partner il olarak yarışmasını istiyoruz. Bakın biz tüm turizm havayollarına yazı yazdık. Dedik ki bölgesel uçuşların iyileştirilmesi konusunda buna red cevabı geldi, bunu haber de yaptınız. Urfa burada üvey evlat. İşte bu yüzden diyorum ki artık bu soruna karnımız tok. Ne yapıyorsa devlet doğru yapıyor. Bırakın başka yerlere bakalım diyoruz. Bu noktada biz istiyoruz ama gücümüz yok, o yüzden diyorum. Bir futbol takımı düşünün sahada 11 kişi başıboş dolaşıyor ama takım kaptanı yok. Bunu söyleyebilecek iradeli, güçlü siyasilere, sivil toplum kuruluşlarına ve idarecilere ihtiyacımız var. Bu memleketin artık sahibi demiyoruz, sahibi biziz ama gücümüz yok. Memleketin sahibi var. Bu memleketin sahipleri İbrahim-i ve bu memleket sahipsiz olamaz. Biz bunu söylediğimiz zaman ötekileştiriliyoruz, o da bizim hoşumuza gitmiyor” dedi.

“Ben bir turizmci olarak umutsuzum ve ümitsizim, umudum yok”

Turizmci olarak umudunun olmadığını söyleyen Türkmen, ”Ben de o programı izledim FOX TV’de söyledikleri çok net. Bunu söyleyenler o yayını tekrar izlesinler ne demek istediğini çok net ifade ediyorlar. Antep’in turizmle ilgili dolu bir şeyi yok. Turizm yok demiyorum. Gaziantep’te ortak akıl bizden öne çıktı. Karşıdaki başarı kıskanılacak ki biz ona göre yol gidelim. Bakın Zeugma Mozaik Müzeleri taşındı. Şimdiki mantık diyor ki keşke orda kalsaydı, 2 gün burada nasıl kalırdı orda bir gün destinasyon yapayım diyor. Bu bir süreçtir. Onun için herkes önüne baksın, herkes haddini bilsin, kim ne söylemişse arkasındadır. Söyleyenin de arkasındayız biz. Fatma Şahin söylemişse vizyonunu konuşturmuş. Basın olarak da sizler görevinizi yaptığınıza inanıyorum. Bu tarzda Urfa kamuoyunun birileri iğne batıracak ki Urfa halkı kendine gelebilsin. Maalesef şu anda halk da bir şokta. Urfa için gelecek güzel olacak diyoruz. Ben bir turizmci olarak umutsuzum ve ümitsizim, umudum yok” diye konuştu.

“Urfa’mıza sahip çıkalım, başka Urfa yok.”

Turizmci- İşadamı Kamil Türkmen sözlerini şöyle tamamladı; “Yıllardır biz söylemekten, siz yazmaktan bıkmış durumdayız. Şu ana kadar başkanların projeleriyle ilgili bir açıklama görmedik. Muhtemelen açıklayacaklardır. Ama biz geçmişte de öneri sunduk, altını çizere söyledik. Şanlıurfa çok önemli bir şehir. Bu kadim şehri kirli ellere teslim etmeyin, geleceği görün. Davul bizde tokmak başkasında, biz bunu mutlaka yenmemiz gerekiyor. Urfa’mıza sahip çıkalım, başka Urfa yok.”

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 16:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet eray
Mehmet eray - 8 ay Önce

Katılıyorum yazıklar olsun urfaya yeter alah için yeter sahip çıkın urfaya

Abdi
Abdi - 8 ay Önce

Bizimkiler ancak yeme peşindeler urfa kimin umrunda

Urfalı
Urfalı - 8 ay Önce

Antep bunu hep yapıyor .daha öncede urfa fıstığıns sade yağına nasıl sahip çıktıysa şimdide göbeklitepeye sahip çıkıyor.antep bunu hep yapıyor sahip çıkalım.

m.ali beyazsahin
m.ali beyazsahin - 8 ay Önce

can u gönülden kutlarim sizi... Rabbim sana güc kuvvet nasip eylesin

DEĞİŞTİR
DEĞİŞTİR - 8 ay Önce

Allah için 17 yıldır memleketi iktidara teslim etmişiz Altyapı Eğitim sağlık Turizm Enerji kentsel dönüşüm Yeşil alan Üniversite sosyal donatı hangi alanda GELİŞMİŞİZ sorgulamamız lazım VE uyuyan Dev Tarihimiz sorgulama kültürünü geliştirip yaymadığımız sürece bu tarz durumlarla daha çok karşı karşıya kalacağız Artık bazı şeyleri sorgulama vakti gelmedimi memleket adına BU şehirde olan dev tarih Çevre illerin hangisinde var neden bundan pay alıp yararlanamıyoruz Şehire neden katma değer kazandıramıyoruz neden markalaşamıyoruz düşünmemiz lazım Gaziantep Mardin Diyarbakırın gerisine düşmüş durumdayız Turizm ve sosyal olarak bu bizim gibi şanlı tarihi olan bir şehire yakışıyormu bizim varolupta olmayan yöneticilerimiz ne iş yapar memleket adına acaba ,artık değişim vakti memleketi sevmeyen ötekileştiren sahip çıkmayan siyasilere oy yok artık Yıl 2019 Göbeklitepe yılı sözde ama Bütün Uçaklar merkez olarak Gaziantebe verilmiş ve ordan transferle turistler Şanlıurfaya getirilecek ne anladık bu işten Şanlıurfa kendine düşen payı alamayacaksa her konuda Göbeklitepe yılı ilan etmemizin ne anlamı kaldı yazık bu şehire çok yazık Şu anda Havalanımızı kapatalım kilit vuralım Antebe bağlanalım ozman bu sorunları yaşamaktan duymaktan bıktık kurtulalım yıllardır değişmiyor artık çünkü birşeyler ne yazıkki memleket kendi kaderiyle başbaşa bırakılmış ..

mehmet nihat bayat
mehmet nihat bayat - 8 ay Önce

urfadaki siyasiler kusur bakmasın hepsi tek düşüncesi başta kendisi ve yandaşlarının cebini doldurmak millet vekilleri çöpçü bile işe alırken nasıl rüşvet alırım derdinde şanlıurfanın sahibi yok arkadaşlar bu kadar net

Bekir Yavuz
Bekir Yavuz - 8 ay Önce

Sayın Kamil Türkmen beyin tespitlerinin çoğuna katılıyorum ancak her şey bitmiş değil tatihin sıfır noktasından yola çıkarak Dünyanın başkenti Başkenti Göbekli Tepe Göbekli Tepe Urfa bu bakımdan elbette fırsattan pay çıkaracak bir kesim olacaktır lakin bunun istismarına Urfa halkı göz yummaz Urfa nın dinamikleri vardır Başta Urfa halkı Valilik Belediye STK lsr Yatırımcilsr Girişimciler müteşebbisler
Peş edilecek bir durum yok her platformda dile getirildikten sonra mesele kalmaz imkansız değil zaman alır

SIRADAKİ HABER