Göbeklitepe Fiyatları Arttı Turistler Azaldı!

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe'nin giriş ücreti 36 liraya yükseltildi. Fiyatın bu kadar yüksek olmasına rağmen rehberlerin olmaması ve içeride yer alan ürünlerin iki katına satılması tepkilere neden oldu.

Göbeklitepe Fiyatları Arttı Turistler Azaldı!

Tarihi 12000 yıl öncesine dayanan yerleşik bir ibadet yeri olan Göbeklitepe Dünya tarihine büyük katkılar sunmuştur. Bugüne kadar Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan bu tarihin öneminin bilinmemesi şehrinde gelişmesini etkilemiştir. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle gözde konuma gelen Göbeklitepe’de giriş ücretlerinin gittikçe yükselmesi tepkilere neden oluyor.Göbeklitepe Yılının ilanı ile birlikte Göbeklitepe’de yapılan düzenleme ve yenileme çalışmalarıyla birlikte giriş ücretlerinin yüksek olduğu konuşulurken tekrardan ücrete zam gelmesi şaşırttı. Tarihe, arkeolojiye meraklı birçok yabancı ve yerli turist Şanlıurfa’ya 18 kilometre uzaklıkta bulunan Ören yerine gittiklerinde yüksek fiyatı görünce girip girmemekte kararsız kalıyorlar.

Yerli ve yabancı birçok turistin merak ederek geldiği ve gezmek istediği ören yerinde fiyatların yanında birde sinevizyon gösterisinin izlenmesiyle birlikte bu ücretin 48 lira olması gelen turistin geri dönmesine sebep oluyor. Özellikle Göbeklitepe’yi gezen vatandaşlar ören yerinde satılan yiyecek ve içeceklerinde iki katına satılmasına anlam veremediklerini ve bu yüzden kimseye önermediklerini belirtiyorlar.

Şanlıurfa’nın turizmine katkı sağlayacak olan ve dini bir merkez olması açısından fiyatların biraz daha düşük olması gerektiğine dikkat çeken turistler böylelikle durumu olan her insanın böyle bir tarihten mahrum kalmayacağını söylediler.
Göbeklitepe’yi merak edenler için nasıl ortaya çıktığı ise şöyle bir hikaye ile anlatılıyor; 1983 yılında tarlasını süren bir çiftçi, toprak altında oymalı taş buldu. O dönem nedeni bilinmeyen şekilde hafife alınan ve fazla önemsenmeyen bu bulgunun önemi, ancak 1995'te anlaşıldı.
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü, Alman arkeolog Harald Hauptmann danışmanlığında bir kazı çalışması başlattı. Sıradan arkeolojik kazılardan biri gibi sanılan bu çalışma, zamanla tespit edilen ögelerle insanlık tarihi hakkında bilinenleri değiştirdi.
Tespit edilen heykeller, simgeler, taşlar, çizimler, 3 boyutlu oymalar iyice dikkat çekmeye başladı. Çalışmalar uzun yıllar devam etti ve her gelişme, arkeoloji dünyasında ve bilim dergilerinde büyük yankı uyandırdı. Bölgeyi görmek isteyenler ve gelişmeleri takip edenler arttı. 2008 yılında The Guardian gazetesinin attığı "Arkeologları sersemleten kazı alanı" başlığı, bölgedeki durumu özetliyordu.

Sümer Uygarlığı (MÖ.4000): Dicle ve Fırat
Mısır Uygarlığı (MÖ.3500 ): Nil Nehri
Maya Uygarlığı (MÖ. 2600): Güney Amerika
Hint Uygarlığı (MÖ.2500): İndüs Irmağı
Çin Uygarlığı (MÖ.1500): Sarı Irmak

Bu kronolojiye bakıldığında insanlık tarihinde ilk uygarlık olarak bilinen Sümerler'den bile 7 bin yıl önce ortaya çıkan Göbeklitepe'nin önemi daha iyi anlaşılabilir.

Urfanatik/ Fatma KIRMIZI

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
derya
derya - 4 gün Önce

kim göbekli tepeyi ne yapsın 36 tl niye versin işi hemen ticarete döktüler burası nasıl bir memleket her şey sorun trafik sorun akşam eve giderken 24 metre de özel şanmed hastenesinin önü acayip trafik sıkışık başka bir yermi yok hastene yapacak

SIRADAKİ HABER