Göbeklitepe Dünyaya hitap ediyor

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO), Urfa’daki turist rehberlerinin eğitimine devam ederek, yeni sezonda Şanlıurfa turizmini en kaliteli şekilde turistlere sunmak istiyor diyerek Göbeklitepe’nin dünyaya hitap ettiğini söyledi.

Göbeklitepe Dünyaya hitap ediyor

Kültür ve turizm şehir olan Şanlıurfa’yı daha iyi tanıtmak amacı ile Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) önderliğinde ve Avrupa Birliği, Kalkınma Bakanlığı ve Turist Rehberliği Birliği ortaklaşa “Urfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında “Rehberlere teorik ve uygulamalı eğitim programı” eğitimi verildi. Verilen eğitime Turist Rehberliği Birliği Başkanı Ahmet Zeki Apalı katıldı. Urfa’nın turist rehberleri bakımından bölge merkezi olması ile birçok şehirden gelen turist rehberleri ve yeni katılan rehberlere eğitim verildi. Yapılan eğitimde konuşan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban, yapılan eğitim toplantısı ile bölgeyi turist rehberleri konusunda daha güçlü hale getirmek olduğunu ifade ederek, önümüzdeki sezonda daha iyi olacak turizme şimdiden hazırlık yaptıklarını söyledi. Göbeklitepe’nin çatı kısmının bitmesi ile Urfa’nın adeta eski haline döneceğini söyleyen Çoban, bu alanda şimdiden yaptıkları çalışmalarla Urfa turizminin daha ön plana çıkarma amacında olduklarını söyledi. Turist rehberlerine verilen eğitimlerin sürekli devam edeceğini söyleyen Müslüm Çoban, tek amaçlarının bölge ve Urfa turizmini daha kaliteli hale getirmek olduğunu söyledi.

‘Göbeklitepe Dünyaya hitap ediyor’

Toplantıya katılan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, Şanlıurfa’nın turizm açısından önümüzdeki sezonda büyük hamle yapacağını ve elinde olan büyük potansiyeli iyi kullanacağını söyleyerek, “Göbeklitepe, Şanlıurfa için büyük bir şanstır. Burada Göbeklitepe'nin önemine hâkim olduktan sonra Türkiye için de büyük bir avantajdır. Çünkü burası sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hitap ediyor.” dedi.

‘2018 yılı Nisan Mayıs ayı da çok güzel geçecek’

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban, “Son 3-4 yıldır hem Şanlıurfa'da hem de bölgemizde turizm çok kötü durumdaydı. Bu da özellikle Suriye'de çıkan iç savaştan kaynaklanan bir durumdur. 2017 yılı Nisan Mayıs ayı çok güzel durumda geçti. Bunun yanında Sonbahar mevsiminde de turizm biraz toparlandı. Şu anda Şanlıurfa'ya turizmde çok önemli rezervasyonlar yapılıyor. Özellikle 2018 yılı Nisan Mayıs ayı da çok güzel geçecek. Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediyesinin, Valiliğin ŞURKAV'ın yaptığı birbirinden bağımsız projeler mevcuttur. Şu anda Bilim ve Sanayi Bakanlığı, AB ve Karacadağ Kalkınma Ajansı bünyesinde, Şanlıurfa'nın turizmi açısından birlikte hareket etme projesi oluşturuluyor. Bu çalışma en kısa zamanda bitecek. Çünkü şu anda turizm açısından yapılan çalışmalarda kurumlar arasında bir koordinasyon eksikliği olduğunu görüyoruz. Bu çalışmalar tek çatı altında birleştirildiği takdirde turizmde daha güzel ve hızlı çalışmalar sağlanacaktır. Göbeklitepe'nin de Mart ayının sonunda açılacağını umut ediyoruz. Bu konuda Şanlıurfa'yı daha güzel günler bekliyor. Hem Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyeleri şehir içindeki estetik ve temizlik çalışmalarını daha iyi konuma getirseler turizme daha güzel bir etki sağlayacaktır.” dedi.

‘Göbeklitepe'nin bitmesi durumunda Şanlıurfa'ya turist akını olacak’

“Hem Bilim Sanayi Bakanlığı hem de Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Turist Rehberler Birliği ve Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası olarak Şanlıurfa'da ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan rehberlere hizmet içi eğitim veriyoruz. ”diyen Müslüm Çoban, “Göbeklitepe'nin bitmesi durumunda Şanlıurfa'ya turist akını olacak. Bu nedenle biz de rehberlerimizi turizm içi eğitimine aldık.  Bunu rehberlerin güncel konular hakkında bilgi sahibi olmaları ve daha iyi rehberlik edebilmeleri için yapıyoruz. Ayda bir ya da iki ayda bir bunun gibi eğitimlerimiz oluyor. Bunu da Avrupa Birliği projesi kapsamında yapıyoruz. Göbeklitepe'nin açılmasıyla zaten Şanlıurfa dünyanın gündemine oturacak. Bu nedenle rehberlerimize gelen turistleri nasıl karşılayacakları konusunda bilgiler verdik. Bu turların daha güzel bir şekilde geçmesi için elimizden geldiğince bu eğitimleri vermeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

‘Şanlıurfa’da 124 rehber bulunuyor’

Müslüm Çoban son olarak şunları kaydetti, “Şanlıurfa, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki illerde bulunan rehberlerin bağlı olduğu il konumunda yer alıyor. Yaklaşık 124 rehberimiz bulunuyor. Şanlıurfa'da rehberler kalite bakımından diğer illerden hiçbir farkı yoktur. Şanlıurfa'da artı olarak rehberlerimizin birçok uzmanlık alanları da vardır. Şanlıurfa'ya gelen turistlere buranın tarihi, kültürünü anlatabilecek, onlara güzel bir vakit geçirtecek, Şanlıurfa'nın güzel yemeklerini tattırabilecek pozisyonda rehberlerimiz mevcuttur.” İfadelerini kullandı.

‘Şanlıurfa’da yerli yabancı turist sayısı artacak’

Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban’ın ardından konuşan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, “Şanlıurfa turizm konusunda büyük bir hamle yapacak. Çünkü elinde yeterli imkânları vardır. Önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı insan sayısı artacak. Bu artışın sürekliliğinin sağlanması açısından turist rehberlerinin önemi çok fazla. Turist rehberleri yerli ya da yabancı turistlere doğru bilgiyi aktardıkları takdirde o turistler memnuniyet derecesi yüksek olarak ayrılacaklar. Hem kendilerinin hem de çevredekilerinin buraya gelmesini sağlayacaklar. Bu proje Şanlıurfa'nın turizm açısından kalkınma hamlesinin başlangıcıdır diyebiliriz.” dedi.

‘Turizm alanında yerel insanlar bilgilendirilmelidir’

“Göbeklitepe, Şanlıurfa için büyük bir şanstır.” Diyen Zeki Apalı, “Burada Göbeklitepe'nin önemine hâkim olduktan sonra Türkiye için de büyük bir avantajdır. Çünkü burası sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hitap ediyor. Şanlıurfalı kendisi bunun önemini bilmeli. Bunun için eğitim programlarını da düzenlemeliyiz. Turizm konusunda yerel insanlarımızın da bilinçlendirilmesi gerekir. Havaalanından tutun çarşıdaki esnafa kadar herkesin kazancı turizmden olacaktır. Şanlıurfa'nın bu kadar şansı varken kaçırmasın bu faaliyetlere önem versin.” İfadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER