Göbeklitepe Bölge Turizmine Katkı Sağlayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Göbeklitepe ile ilgili yaptığı açıklamada, Göbeklitepe’nin sadece Şanlıurfa’ya değil bölgeye katkı sağlayacağını söyledi.

Göbeklitepe Bölge Turizmine Katkı Sağlayacak

Göbeklitepe ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılını Göbeklitepe Yılı olarak belirleyecekleri söylemesi ardından bütün gözler Şanlıurfa ve bölge turizmine çevrilirken konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy açıklama yaptı. Açıklamasında Göbeklitepe’nin bölge tanıtımı içinde çok önemli olduğunu söyleyerek bölgeye gelecek olan turistlerin burada kalış sürelerini uzatmaya yönelik çalışmaların yapılacağını söyledi.

Öte yandan 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesinden sonra da bölge şehirlerinde başta Şanlıurfa olmak üzere konaklama sorununu beraberinde gündeme getirdi. Göbeklitepe’den dolayı bölgede yaşanacak bir turist patlaması sonucunda konaklama sorunun oluşmaması için bu bölgelerde otel, konukevleri gibi benzer konaklama yerlerini yapacakları girişimcilere destek verdiklerin ve hızlı bir şekilde onayladıklarını söyledi.

Göbeklitepe sadece Şanlıurfa değil

Göbeklitepe için yapılan tanıtımların sadece Şanlıurfa’ya değil, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman ve Gaziantep’e de katkı sağladığını belirten Bakan Ersoy, “Turiste, ‘Bir tek Göbeklitepe’ye gel’ desek gelmez. Hem kalış sürelerini uzatacağız hem de ziyaret amaçlarını büyütmüş olacağız. Türkiye’nin pek çok yerinde böyle alanlar yaratacağız. Otel yapımı konusunda gelen taleplere hızlı bir şekilde onay veriyoruz” şeklinde konuştu.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER