Göbeklitepe Açılışı Ne Zaman Yapılacak?

Şanlıurfa'nın turizm sektörünün temel kaynağı Göbeklitepe'nin açılışı teknik aksamalar nedeniyle maalesef 15 Temmuza ertelendiği yönünde söylentiler başladı.

Göbeklitepe Açılışı Ne Zaman Yapılacak?

15.04.2011 tarihinde Dünya Miraslarına aday gösterilen Göbeklitepe açılışının tekniik sorunlar nedenilyel 15 temmuza kadar açılışının yapılmayacağı söyleniliyor. Temmuz ayına kadar yerli ve yapancı turiztlere kapalı olacak olan Göbeklitepe Şanlıurfa’nın gelirine hiçbir faydası olmayacağı görülüyor. Temmuz ayına kadar açılışı yapılmayacak olan tarihi yeniden yazan Göbeklitepe’nin bu zamana kadar açılışının yapılmaması akılarda soru işareti bıraktı

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 22 km kuzeydoğusundaki Örencik Köyü içinde yer alan, dünyanın, bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Göbeklitepe’de, 20 adet T biçiminde dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının merkezinde, daha yüksek boyda iki dikilitaş, karşılıklı olarak yerleştirilmiştir.

GÖPEKLİTEPE NE ZAMAN KEŞFEDİLDİ?

Kazı çalışmaları 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden (DAI) Harald Hauptmann bilimsel danışmanlığında yapılan yüzey araştırmasından sonra başlatılmıştır. Hemen ertesinde yine Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve Klaus Schmidt bilimsel danışmanlığında kazılar başlamıştır. 2007 yılından itibaren ise kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu kararlı kazı statüsüyle ve yine Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Klaus Schmidt'in başkanlığında devam ettirilmiştir. Projeye Alman Heidelberg Üniversitesi Tarihöncesi Enstitüsü de katılmıştır. Yıllarca sürdürülen ayrıntılı kazı çalışmaları, Neolitik Devrim'i ve hazırlayan koşulları yeniden yazmayı sağlayacak güvenilir bilimsel sonuçlar sağlamıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER