Giriş Ücretlerine Bir Yılda İki Kere Zam Geldi

Şanlıurfa Turizminin Sonbahar dönemi ve özellikle Göbeklitepe’nin giriş ücretine gelen zamlar hakkında konuşan Şanlıurfa Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen, yapılan zamların Bakanlık tarafından yapıldığını ve dışardan gelen turistler için makul bir seviyede olduğunu söyledi.

Giriş Ücretlerine Bir Yılda İki Kere Zam Geldi

Haber: Mehmet Kaması

Türkiye genelinde Kültür Turizm Bakanlığı tarafından tarihi ören yerlerine gelen zamlar Şanlıurfa Müzesi ve Göbeklitepe’ye de uygulandı. Daha öncesinde giriş ücreti 8 TL olan Şanlıurfa Müzesi 12 TL 20 TL giriş ücreti olan Göbeklitepe ise 30 TL’ye yükseldi. Gelen zamlar yerli turisti etkilerken akıllara gelen ilk soru ise zamlar Turizmi etkiler mi? Bu sorunun cevabını ise Şanlıurfa Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen’den aldık. Kamil Türkmen yaptığı açıklamada gelen zamların kesinlikle turizmi etkilemeyeceğini ve zamların Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki tüm tarihi ören yerlerine uygulandığını ve özellikle yurt dışından gelen yabancı turistler için bu giriş ücretlerin ucuz olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen, ama yine de zamların 2019 yılında yapılmasında yana olduklarını Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’ye 1 yıl içerisinde ikinci kez fiyat değişikliğinin yapıldığını söyledi. Yapılan zamların turizmi kesinlikte etkilemeyeceğinin altını çizen Türkmen, Eylül ayı ile birlikte Sonbahar turizmini başladığını, özellikle Ekim ayında yoğunluğun çok fazla olacağını belirtti.

‘Bakanlığın kararı, sorgulamamız doğru olmaz’

Şanlıurfa Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen, “Şuan Göbeklitepe ve müzeler için yapılan artışı Şanlıurfa Müzesi belirlemiyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı belirliyor. Malumunuz bu sene Harran’daki Ören yerinde o bilet uygulaması kaldırıldı. Şimdi burada yapılan kazılar, yapılan harcamalar, çalışan personeller mutlaka bir gideri söz konusudur. Tabi bunlar için bakanlık genel bütçeye katkı amacı ile ne oldu yüzde 50 artırıma gitti. Bu hak ettin yüksek bir rakam ama bu sadece Göbeklitepe için değil tüm ören yerleri için giriş yapılan yerler için yapıldı. Şanlıurfa Müzesi giriş 8 TL iken yeni tarife ile 12 TL olacak. Şimdi Gaziantep’teki müzelerde öyle bu devletin almış olduğu bir karardır, bunu bizim sorgulayabilecek bir göçümüz yok.” dedi.

‘TL bazında baktığımızda giriş ücretleri normal’

“Ama bu insanları sistem olarak insanları bilinçli gezmeye ve müze kart alımı noktasında teşvik ediyor.” Diyen Kamil Türkmen, “Müze kart alırsan daha avantajlı 1 yıl boyunca nereye gidersen git ucuza denk geliyor. Tabi insanları da caydırmamak lazım, zaten yabancı turistler geldiği zaman çok fazla bir para değil, altını çizerek söylüyorum Urfa’ya Göbeklitepe’ye yabancı turist için 50 TL bile pahalı değil, eğer bir Sonex ile kıyaslarsanız, 10 Euro, 20 Euro ile hesapladığınıza giriş ücretini müze girişlerinin 50 TL olduğu bir dönemde TL bazında fiyatlarımız çok makul kalıyor. Devletten böyle bir karar almış, bizde ona saygı duymak zorundayız. Yerli halk içinde zaten 0-18 yaş, öğrenciler ve 65 yaş üstü ücretsiz, buna istinaden öğretmen indirimleri de var buna bağlı olarak diğer yerli halkımızın da müze kart alışkanlığı almasını istiyorum.” Diye konuştu.

‘Fiyattaki artışlar turizmi etkilemez’

“Göbeklitepe ilk açıldığında 20 TL gibi bir ücreti vardı, ben şahsen bu yılın sonuna kadar böyle gitmesini isterdim.” İfadelerini kullanan Türkmen, “Önümüzdeki 2019 yılında yeni bir tarife yapılırdı. Bir yıl içerisinde iki kez açıklanması, birazcık bizleri üzmüştür. Yanı gelen zamlarda turizmi etkilemez. Yani gelen turist sayısını veya turizmi etkilemez, onlarda size alternatif sunuyor ya müze kart alın Müze Kart 50 Liradır, bir yıl boyunca Türkiye’de gezdiğiniz ören yerlerine ücretsiz giriş yapabileceksiniz. Ha bunu desek biz Göbelitepe’yi konsorsiyumla Kültür Turizm Bakanlığından alıp bunun denetimini, bunun bakımını, bütün giderlerini karşılayacak bir sistem ile biz almalıyız. Tıpkı Zeusman Mozaik Müzesini Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaptığı gibi. Bu zamanların Urfa için olumsuz yargılamak olmaz bu sadece Urfa’ya yönelik değil tüm Türkiye genelinde olmuş bir şeydir.” Şeklinde konuştu.

‘Sonbahar sezonu dolu dolu geçecek’

“Şanlıurfa’da Turizm Sonbahar sezonu açıldı ve bu çok iyi geçecek.” Sözünü söyleyen Kamil Türkmen, “Yani bu kesintisiz İlkbahar’da başlayıp yazda devam eden Sonbahar ’da devam eden bir sezon bizi bekliyor. Şuanda Turlar dolu hepsi özellikle Ekim ayı için her yer dolu yoğun geçecek hepsi rezervasyonlar yaptırmış yine Eylül ayı itibaren turlarımız başlamıştır, yine yoğun bir tempo var ama hafta sonları daha yoğun bunu hafta içine de aktarabilirsek daha yüksek bir verim elde ederiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER