Gelir Testi Yapmayanlar Bu Habere Dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Ünlü genel sağlık sigortası ile ilgili yaptığı açıklamada, 2017 yılında bu sigorta kapsamında prim borçları olan vatandaşların gelir testi yapıp ödemeleri konusunda uyardı.

Ülkemizde 1 Ocak 2017 tarihi itibarı ile genel sağlık sigortası vatandaşların hayatına girdi. Bundan dolayı genel sağlık sigortası kapsamına giren birçok vatandaşın gelir testi yapmadığı görüldüğünü söyleyen SGK İl Müdürü İsmail ünlü,  bu konuda vatandaşların 1 Nisan 2017 tarihinden bu yana ödemedikleri prim borçları için son tarih olan 2 Nisan 2018 tarihine kadar mutlaka ikametgâh ettikleri yere bağlı olan sosyal yardımlaşma vakıflarından mutlaka gelir testi yapmaları gerektiğini söyledi.

Gelir testi yapmayan vatandaşların borçlarının neredeyse 12 bin ile 20 bin TL arasında olduğunu söyleyen Ünlü, vatandaşların 2 Nisan tarihine kadar yapacakları gelir testi ile eğer gelirleri ailede bulunan hane halkının kişi başına düğen gelirin 676,50 TL’nin altında olursa bütün borçlarının silineceğinin de müjdesini verdi.

İşte SGK il Başkanı İsmail Ünlü ’nün konu ile ilgili yaptığı açıklama

“Ülkemizde sosyal güvenlik kurumu olarak biz 01.01.2017 tarihi ile itibari ile genel sağlık sigortasını hayatımıza girdi. Genel sağlık sigortası hükümlü tutuklular, Askeri Okul Öğrencileri, Yüksek Yargı okulları ve kendi sosyal güvenliğinden dolayı yurtdışı anlaşmasında kapsamında olan ülkeler dahil olmak üzere gelir aylık alan ve bunlara bakmakla hükümlü olan hariçlerindeki tüm vatandaşlarımız kapsamı dışında olarak görüldü. Ve bunlar 01.01.2017 tarihinde kapsama alındı ve kendilerine tebligatla siz sağlık sigortası kuruma alındı mektubu ile kendilerine kayıtlarını bildirmiştik.

Geldiğimiz nokta ise birçok vatandaşımızın maalesef genel sağlık sigortası kapsamında olmakta birlikte gelir testinin yapılmadığı gördük. 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile 6804 yasa kapsamında 01 Nisan 2017 01 Aralık 2017 tarihine kadar bu süre yani geriye dönük 01 Nisan 2017 tarihi dönemine ait borçlu olan vatandaşlarımızın herhangi bir talep almadan bunları bireysel kapsamına aldık ve kendilerine birçok ortamda sizin eserlerinizle mesajımızı iletmek istiyoruz. Hiç kimse yapmayan yapamayan vatandaşlarımız mutlaka ama mutlaka 02 Nisan 2018 tarihine kadar ikametlerine bulundurmuş olduğu kamu katlarına bağlı sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek gelir testlerinin yapılması önem ve rica ediyoruz.

Bugün gelir testi yapan vatandaşlarımızın 12 bin ile 20 bin TL borçları birikmişken gelir testi sonucu yapılırken aile halkı kişisine eğer düşen ücret 676,50 TL altındaysa ise tüm borçlarını siliyoruz. Bunun dışında olması halinde gelir toplam ücretini 53,75 TL ye sabitleyerek geri dönük 01 Nisan 2017 tarihine göre bu borcu güncelliyoruz ve diyoruz ki 30 Nisan 2018 tarihine kadar gel 53,33 TL ücretini anaparasını gecikme parası faiz parasını silerek sadece anaparası öde 01 Nisan 2018 tarihine ait herhangi bir sorun kalmasın diyoruz.

Peki, borçlarını bizim şuanda şube Şanlıurfa ilçelerimizde tüm işlemlerimiz mevcut ödeyebilirsiniz. İster müdürlüklerimize giderek borçlarını ödeyebilirsiniz, isterse e-devlet üzerinde ödeyebilirler veya da bizi 173 çağrı merkezimizi arayabilirler ve borçları hakkında bilgi alabilirler. Bugün bu borçları yapılandırdık 53,33 hesabı ile hesaplandığımızda 12 bin 20 TL borçlar 4 bin gibi miktara düşmektedir bunu da 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödeyebilirler.

Diğer konumuz bu yapılmadı mı yapılmadığı zaman 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren gecikme zammı ile karşı karşıya kalacaklar. Onun için mutlaka ama mutlaka gelir testi yaptırıp birim çıkması halinde bu borçları en kısa zamanda ödemeleri gerekmektedir.

Diğer konumuz sosyal güvenlik kurum başkanlığı ziraat bankası ile 13 Şubat 2018 tarihinde bir protokol imzaladı kendi nam hesabına birim ödeyen yani eski bağ kur dediğimiz sigortalarımız bunlar kimler kendi hesabına çalışanlar esnaf sanatkârlar ve çiftçilerimiz birim borçlarından dolayı emekli olmayan bu sigortalılarımız bizim ziraat bankası ile yaptığımız olduğu protokol kapsamında ve bu emeklilik için askerlik boşanmasında boşanması gerekiyorsa bunlarda kapsama alındı.

Ve yine müdürlüğümüze başvuru yapacak olanlar biz evet siz emekli olabilirsiniz ve buna talep borcunuz var bunu ödeme halinde emekli olabilirsiniz diye bir yazı vereceğiz bu yazı ile vatandaşlarımız ziraat bankalarına başvuru yapabilirler ziraat bankaları kendilerine 1,28 faizle 48 ay vade ile kredi verecekler ve onlara o krediler borç kapanıp emekli olacaklar ve birçok borçtan emekli olamayan vatandaşlarımız emekliye kavuşmuş olacaklar.” Dedi.

Haber: Ayhan Kesicisi

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER