Geçici Bir Sorun İçin İntihar kalıcı Bir Çözüm Değildir

Şanlıurfa’da son aylarda artan intihar vakaları ile ilgili bize değerlendirmelerde bulunan Psikolog Abidin Balkan, İntiharların çevrede bulunan kişileri de olumsuz etkilediğini söyledi. Ve geçici bir sorun için intiharın kalıcı çözüm olmadığını söyledi.

Şanlıurfa’da son bir yıl içeresinde artan intihar vakaları ne kadar iç açıcı olmasa da böyle olaylar bütün toplumu derinden etkilemektedir. İntihar girişimlerinin birçok sebebi var bizde bunun psikolojik kısmını ele aldık. İntihar eden kişilerin neden intihara kalkıştıklarını buna sebep olan olayların daha çok nelerin olduğunu Ünlü Psikolog Abidin Balkan’a sorduk. Balkan, intihar girişimlerinin birçok yolunun olduğunu söyleyerek bireyin ailesi tarafından yalnızlığa terk edilmesi, geleceğe dair umutsuzluklarının olması, ebeveynlerin çocuklarına istenilen kadar ilgi göstermemesi ve vakit ayırmaması intihar girişimlerinin önünü açtığını belirtti.

Bazı intihar girişimlerinin ise ekonomik durumdan ve şehrin refahından kaynaklandığını dile getiren Psikolog Abidin Balkan, bu tür olayların olmaması ve toplumu derinden etkilememesi için yerel yönetimlerin, valiliğin ve belediyelerin bu alanda çalışmalar yapması gerektiğini söyledi. Yerel yönetimlerin bunun tehlikesini ve intiharın bir çözüm olmadığını vatandaşlara anlatıp vatandaşın beyinine sokmaları gerektiğini söyledi.

‘Bu tür konuları ince eleyip sığ dokumak gerek’

Psikolog Abidin Balkan, “İntiharın açıklamasını yapmak isterim Türkçe sözlükte karşılığı öski Bireyin kendi yaşamına son vermesi anlama gelmektedir. Bu konu çok hasa bir konu olduğu için ince eleyip sık dokumak gerekir çok hasa bir konu olduğu için kendimi biraza daha sorumlu hissediyorum ve doğal olarak hepimizin bu konu üzerinde durmamız gerek bir konudur. Çünkü intihar eden yaşamına son veren birey hakkında ne yazık ki çok fazla yorum yapmaktayız. Ama asıl olan gerçek şu ki o bireyin ne yaşadığını bilmeyerek yorum yapmamız asla doğru değildir.” dedi.

‘Geçici bir sorun için intihar kalıcı çözüm değildir’

İntihar girişimlerinin nedenleri ve sebepleri konusunda bilgi vermek gerek diyen Abidin Balkan, “Ben intihar konusunda genel bilgi vereceğim: nedir, sebebi ne ve niye intihar etmişi ve nasıl önleyebiliriz bunların bahsedeceğim. İntihar eden yaşamına son birisine baktığımız zaman acılılarla son vermek bir kurtuluş olarak görülmekte ve düşünülüyor. Oysa bakarsak geçici bir sorun için kesin bir çözüm olarak okuyoruz. Normal şartlarda o umutsuzluğun o çaresizliğin düşen birey bu sorunlardan kurtulmak için intiharı bir çözüm yolu olarak görmekteler yani bir kurtuluş acılara son vermek olarak görünmekte ama acılarla baş etmenin yoları vardır. Fakat birey bu durumlarda depresif tepkiler gösterdiği için ve psikolojik sorunlar yaşadığı için farklı alternatifleri düşünemiyor. Yani birey bu yüzden en kolay yol olarak gördüğü yol hayatına son vermek olarak görmektedir.” dedi.

‘Umutsuzluk ve Çaresizlik intihara sürüklüyor’

Bazı bireylerin ise intiharı bir çözüm olarak gördüğünü söyleyen Abidin Balkan, “Yaşamına son vermek isteyen birey umutsuzluğa düştükleri için ve acılara son vermek ve bunu kurtuluş yolu olarak görmektedirler ve böyle hissederdeler. Başka hiçbir çaresinin olmadığını ve kendini ikna ederek hayatına son verir. Umutsuzluk ve çaresizlik içindedir düşünceleri dağılır ve farklı alternatifler düşünemezler kurtuluş olarak kendini yok etmeyi düşünür. Böyle olunca yaşadığı sorun karşısında hiçbir alternatif ve çözüm yolu bulamazılar yani algıları dağılmış durumdadır.” diye konuştu.  

‘Bireyin yakın sosyal çevresini de olumsuz etkileyecektir’

Yaptığı açıklamada intihar girişimlerinin birçok nedeninin olduğunu dile getiren Psikolog Abidin Balkan, “İntiharın birçok nedeni var: psikolojik, sosyolojik, felsefi ve kültürel ve daha sayamadığımız birçok neden var. Ben bunlardan bir kaçından bahsedeceğim ama yaşamına son veren bireyin ne yaşadığını bilmeden hiç kimsenin onun intiharı konusunda yorum yapması kesinlikle doğru değildir. Belli başlı nedenleri vardır yakın zamanda bir intihar vakası gerçekleşmiştir. Gerek sosyal medyada gerek farklı mecralarda işte o intihar eden bireyin neden intihar etiği ile ilgili yorumlar duyarız. Fakat bir gerçek vardır intihar eden bireyin yakın sosyal çevresi de vardır. O bireyle ilgili ilintili söylemler ve o hayatına son veren bireyin yakın sosyal çevresini de olumsuz etkileyecektir.” diye konuştu.

‘Aile içindeki fiziki şiddet intiharın sebebidir’

“Bireyin kendisi için çok önemi saydığı beli başlı bazı kişi ve kişiler vardır bunlar tarafından terk edilmesi veya ret edilmesi sonucunda o yaşadığı olumsuz duyguyla baş edememesi bunu sadece Sevgili tarafından söylemiyorum bireyin annesi, babası veya yakın arkadaşları tarafından terk edilmesi kendisini yalnız ve terk edilmiş biri olarak görür ve buda birey üzerinde.” Diyen Balkan, “Büyük etki yaratır. Birey bunlarla baş edemediği için kendi hayatına son vermek ister yani intihara kalkışır. Ailelerin tutumu intihar nedenleri arasındandır eğer aile içinde fiziksel şiddet varsa bunlarda intihar sebeplerinden biridir. Alkol ve diğer maddelerin aşırı kullanılması, bireyin farklı cinsel duruma sahip olması ve kendini ifade edemiyorsa ve bununla baş edemiyorsa ve bu çelişkiyi derinden hissediyorsa buda bir intiharın nedenlerindendir. Uzun süreli ölümcül hasatlıklalar şöyle düşünün kanser teşhisi konulan ve tedavi aşamasında olan bir birey hastalığının geçeceğine inanmıyorsa ve acıyı derinden yaşıyorsa kurtuluş yolu olarak intihar etmekte bulurlar. Yakın zamanda bitmiş bir ilişki sonucu oluşan üzüntü sevilmediğini terk edildiğini düşünmesi veya kullanıldığını düşünmesi sonucu intihar nedenlerinden biridir ve diğer bir intihar nedeni ise dramatik yaşantısı varsa geçmişte buda intihar etme sebeplerinden biridir ve daha sayamadığım birçok neden vardır.” İfadelerini kullandı.

‘Dinlenen müzik ve izlenen filmler bile intihar sebebidir’

Bireylerin izlediği filmler, dinlediği müziklerinde intihar sebebi olduğunu söyleyen Balkan, “Özellikle gençlik intiharlarında intiharı yücelten film, müzik veya kitaplar ve bununla ilgili aklıma ilk gelen şu oldu düşünürken uzak bir geçmişti ama Murat Kekilinin bu akşam ölürüm parçası vardı hata o parçayla birlikte intihar vakaları olduğu da söylemektedir. Bunlarda neden olabilir intiharlara ve bunlardan farklı birçok neden var. İntiharların belirtileri nedir nasıl fark edebiliriz temel belirti umutsuzluktur peki umutsuzluğu nasıl anlayacağız bazen intihar nedenlerini gösteren açık ve sözel ifadeler vardır yani bireyin kendisinin zengin olmadığını kendini yok edeceğini gibi sözler kullanarak yakın arkadaşları ve ailesi tarafından fark edebiliriler. Bunları ciddiye almamız gerekir bunlar aynı zamanda gizli bir şekilde de ifade edebilirler.  Hayatını bir anlamının olmadığını gereksiz bir şey olduğunu düşünebilirler bu bireyler davranışları da değişmekte ve aşırı içine kapanık olabilirler bunu gözlememiz gerekir.” İfadelerini kullandı.

Birilerin birileri ile empati kuramaması krizler yaratmaktadır’

İntiharların önlenmesi için bazı önerilerde bulunacağını söyleyen Balkan, “Peki neler yapılabilir intiharla ilgili sözler ciddiye alınmalı ve intiharların önceden fark edilmesi de intiharı önleyebilir. Özellikle gençlerin yaşadığı kaygılar ve korkular intihara onları yönlendirebilir ve buna karşı algıları açılır buda intihar girişimlerin kolaylaştırır. Bu bilimsel bir gerçek toplumlarda intihar oranları sosyal çöküntü yani krizler döneminde daha fazla yükselir ve refah dönemlerinde normal kalır ve savaş dönemlerinde döşer. Şanlıurfa için söylüyorum Suriyelilerin buraya gelmesiyle burada yaşanan çatışmalar ekonomik krizler birilerin birileri ile empati kuramaması krizler yaratmaktadır. Son dönemde intihar olayları yaşanmaya başlandı. Çünkü bireyler geleceğe dair daha fazla kaygı yaşamaya başladılar. Geleceğe dair umutsuzluk var bireylerde, birey farklı alternatif düşünmek yerine sadece o acıdan kurtulmak için hayatına son vermemek istiyorlar.” Şeklinde konuştu.  

‘İntiharı önleme konuları konuşulursa intihar oranları o kadar azalır’

Psikolog Abidin Balkan son olaraktan şunları söyledi, “Bu konularda devletin bu konuda yerel temsilcileri var valilik belediye ve aynı zamanda sivil toplum kuruluşları var intiharla ilgili bir duyarlılık yaratmak gerekir. Şimdi şöyle bir algı var intiharı konuşursanız intihar oranı artar ben buna katılmıyorum. İntiharı adına duyarlılık yaratılırsa yani intiharı önlemek gibi konular konuşulursa intihar oranları azalabilir. Bununla ilgili çalışmalar yapılabilir konferanslar yapılabilir yani gençlerin kendini ifadede edeceği etkinlikler yapılabilir. Aileler bu konuda ne yapabilirler bunula ilgili şöyle bir algı var çocuklarımızın beslenme barınma vb gibi ihtiyaçlarını karşılamakta iyi ama çocuklarımızın ne hissettikleri konusunda yetersiz kalıyoruz. Bu konularda daha fazla ilgi göstermemiz gerekir.” Diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemo
Hemo - 1 yıl Önce

İntihar, tüm sorunları sona erdiren en köklü çözümdür.

SIRADAKİ HABER