Gaziantep’e Var Urfa’ya Yok

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği ( UEFA ), 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ( EURO 2024 ) ev sahipliği yapacak ülkeyi 27 Eylül’de açıklayacak. Türkiye ile Almanya’nın aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahibi, Çarşamba günü İsviçre’nin Nyon kentinde belli olacak.

Gaziantep’e Var Urfa’ya Yok

TFF, aday listeler arasında Güneydoğu'dan sadece 33 bin kişilik stadyuma geçen yıl kavuşan Gaziantep yer aldı.

Nisan 2016’da Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Norveç’ten oluşan dört ülke, Euro 2024 ’e ev sahipliği yapmak adına ortak başvuru yapmayı plandıklarını açıklamıştı. Ancak İskandinav ülkeleri, söz konusu projeden vazgeçince, her futbolseverin canlı izleme hayalini kurduğu organizasyon için Türkiye ve Almanya dışında aday kalmamış oldu. Arka arkaya 4. kez Avrupa Şampiyonası için başvuruda bulunan TFF , bu turnuva için oldukça büyük bir devlet desteği ve şimdiye kadarki en iyi dosyayla UEFA ’nın karşısına çıktı. ‘Birlikte Paylaşalım’ adıyla çıkan kitapta ulaşımdan stadyumlara, otellerden altyapıya kadar birçok konuda ‘Hazırız’ mesajı verildi. Mesut Özil’in ‘ırkçılık’ yapıldığını öne sürüp Alman Milli Takımı’na veda etmesi Türkiye’nin elini güçlendirirken, Almanya ise Bundesliga’nın ana sponsoru Adidas’ın UEFA ile sözleşme yenilemesi nedeniyle avantajlı duruma geldi. İnsan hakları ve yolsuzluk kriterleri Türkiye’nin elini zayıflatırken, son haftalarda Alman 1. Ligi Bundesliga’daki 2024 karşıtı eylemler ülkemizin yarışta şansları eşitlemesini sağladı.

Şehirlerde altyapı eksikliği

Toplamda 4 stat dışında çeyrek final ve daha üst turlar için yeterli kapasiteye sahip bir stadımızın olmaması elimizi zayıflatıyor. Sadece İstanbul, Ankara, Antalya, Trabzon ve Gaziantep şehirleri UEFA ’nın istediği ulaşım imkanlarını karşılıyor. İstanbul ve Antalya dışında konaklama konusunda Türkiye, Almanya’nın oldukça gerisinde. Ankara dahil neredeyse tüm aday şehirlerimizin otel kapasitesi beklenen standartların çok aşağısında kaldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 11 ay Önce

Urfa Adına Çok acı bir Tablo :( Urfanın İyi olacağına umudum yok Horuzdan Yumurta beklerim Urfa dan beklemem Artık Torunlarımız Görür Bir Lig Bile atlayamayan Takım..

mete karayel
mete karayel - 11 ay Önce

urfa'ya herşey yakışır, zaman lazım biraz.

SIRADAKİ HABER