Gazeteciler Federasyonu Başkanı Çelik:'Kurum İhaleleri İlanları';Hassas Olamaya Davet Ediyorum

Tarih boyunca Anadolu Basını, zor imkan ve şartlar altında halkın gözü, kulağı olma görevini üstlenmiş, hizmet akışını denetleme işlevini de  yerine getirerek halk ile yönetim arasında köprü olmuştur.

Gazeteciler Federasyonu Başkanı Çelik:'Kurum İhaleleri İlanları';Hassas Olamaya Davet Ediyorum

 Anadolu basını, kamu görevini ifa ederken, dar alanda  ekonomik mücadelesini  yürütmek zorunda kalmıştır.  Devlet ihalelerinin resmi ilanlarını yayımlayarak hem istihdam yaratma hem de  yayın hayatını sürdürme kaygısı her gün biraz daha artmıştır.
Ne var ki son yıllarda bazı kamu kuruluşları, sözüm ona devleti koruma adına ihale ilanlarını ücret ödemden yayımlama ya da farklı amaçlarla "doğrudan alıma”  gittikleri ve Anadolu Basınını zor durumda bıraktıkları görülmektedir. Belediyelerin doğrudan alım ya da böl parçala yandaşlara doğrudan temin adı altında vermeleri, 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından atanan kayyumların OHAL yasasını gerekçe göstererek ihaleye çıkılmadan hizmet yürütme çalışmaları, yerel basını can çekişme noktasında getirmiştir..
 

 Dünyanın bir çok ülkesinde, devletin büyük imkanlar tanıdığı yerel basın, ülkemizde devletin yasalar ile  tanıdığı ihale ilanlarını yayımlama hakkı, her geçen gün farklı uygulamalarla maalesef geri alınmaya çalışılmaktadır.

 Kalkınmanın  yerelde  başlatılmasının hedefe ulaşılmada daha etkin olacağı tezinin hakim olduğu günümüzde, yerelde kalkınma  sac ayaklarından biri olan yerel basının, kaderiyle baş başa bırakılması demokrasiye ve gelişmişliğe de zarar verecektir.
Kamunun yerel bazda denetlenmesi, idarenin görmediği eksiklikleri, halkın ihtiyaç ve taleplerini gündeme getirerek ve takip ederek  kamu vicdanını rahatlatma noktasında yerel basının  taşıdığı önem göz önünden uzaklaştırılmamalıdır. 
    Yayın hayatlarını  zor şartlar altında yürüten yerel gazetelere karşı, il yöneticileri ve kurum amirlerinin “ Kurum İhaleleri İlanları “ konusunda  daha hassas olamaya davet ediyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER