GAP Havalimanına Gelen-Giden Yolcu Sayısı 840 Bin Üzerinde

GAP Havalimanı hakkında bilgi veren (DHMİ) Şanlıurfa GAP Havalimanı Müdürü Mehmet Münir Uludağ, 2017 yılı içerisinde, toplam yolcu sayının 840 bin 769 olduğunu belirtti.

Haber: Mehmet Kaması

Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesinin 85. Yıl dönümü dolayısı ile (DHMİ) Şanlıurfa GAP Havalimanı çalışanları da iftar yemeğinde bir araya geldiler. İftar yemeğinde bir araya gelen çalışanlar burada gururla çalıştıkları Devlet Hava Meydanları İşletmesinin 85. Yılını iftar yemeği ve pasta keserek kutladılar. Yapılan kutlama programına Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl’da katıldı. İftardan önce 85. Yıl dönümlerini ve GAP Havalimanı hakkında bilgi veren  (DHMİ) Şanlıurfa GAP Havalimanı Müdürü Mehmet Münir Uludağ, 16 Temmuz 2007 yılında faaliyete geçen GAP Havalimanın Türkiye’nin en uzun pistine sahip havalimanı olduğunu ve 2017 yılında 840 bin 769 yolcu taşıyarak bunu perçinleştirdiklerini söyledi.

‘85. yılımız münasebeti ile bir araya geldik’

(DHMİ) Şanlıurfa GAP Havalimanı Müdürü Mehmet Münir Uludağ, “Kuruluşumuzun 85. Yıl dönümü dolayısı ile bu gece iftar yemeğinde bir araya geldik. Aramızda kurumumuza 25 yıl hizmet verdikten sonra emekli olan arkadaşımız var. Görevi başındayken hakka yürüyen, iki arkadaşımız vardı onların yakınlarını da bu geceye davet ettik farklı programlarından dolayı bazıları gelemedi.” Dedi.

‘Kurumumuz görevlerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir’

“Ben birazda kuruluşumuzla ilgili sizlere bilgi aktarmak istiyorum.” Diyen Mehmet Münir Uludağ, “1933 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk Sivil Havacılık sektörünün alt yapısını oluşturan Devlet Hava Yolları İşletmesi 1984 yılında bu yana faaliyetlerine Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak devam etmektedir. Kuruluşumuz Türkiye havalimanlarının işletilmesi, yönetimi ve havaseyrüsefer hizmetlerinin verilmesi görevlerini başarıyla sürdürerek çağdaş uygulamaları geliştiriyor.  Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı başta olmak üzere Avrupa teşkilatı uluslararası hava limanları konseyi gibi uluslararası kuruluşlara üye olan devlet hava meydanları işletmesi sektörün küresel çapta parlayan yıldızı haline gelmiştir.” Diye konuştu.  

‘Havalimanımız geçici hudut kapısı olaraktan hizmet veriyor’

“Bu çerçevede 16 Temmuz 2007 tarihinde hizmete giren havalimanımızda havacılığımıza ve halkımıza hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz.” İfadelerini kullanan Uludağ, “Şanlıurfa GAP Havalimanı 8400 dönüm üzerine kurulmuş olup çerçevesinde 16 kilometrelik çevre yolu bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun pistinin bulunduğu havalimanımız 4 kilometre uzunluğa, 45 metre genişliğe ve 11 uçaklı apron park pozisyonu kapasitesinde sahiptir. Terminal binası 2,5 milyon yolcu kapasiteli, olup toplam kullanım alanı 12.000 metre karedir. Havalimanımız aynı zamanda geçici hudut kapısı olarak da hizmet vermektedir. Ayrıca kargo binasında bulunmaktadır.” Şeklinde konuştu.

‘2017 yılında 840 bin üzerinde yolda gelip gitti’

Uludağ, “Havalimanımızın yolcu istettiklerini de sizlerle paylaşmak istiyorum, 2017 yılında toplam 840 bin 769 kişi yolcu gelip gitmiştir. 2018 yılında şimdiye kadar işe toplam 338 bin 897 kişi gelip gitmiştir. Buda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik bir artışın olduğunu göstermiştir.” Sözleri ile konuşmasına son verdi.

‘Otogarlarda gördüğümüz kalabalıkları artık havalimanlarında görüyoruz’

Havalimanı Müdürü Mehmet Münir Uludağ’ın konuşmaları ardından ufak bir konuşma yapan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, “Son 15 yıldır büyük ataklar yapan ülkemiz devlet hava yollarında da büyük bir gelişme olduğunu görüyoruz. Ülkemizin köklü kurumlarından birisi devletimizi güzel temsil eden gerek içerisindeki memuriyet ile gerekse de devletin sistemi ile Türkiye’mizde çok nadir ve takdire tutulacak kurumlarımızdan bir tanesidir. Tabi günümüzde ulaşım vazgeçilmez bir araç haline geldi, bundan 7 yıl önce otogarlarda gördüğümüz insan kalabalıklarını artık havalimanlarında görüyoruz. Zaten artık havalimanlarımızda müdürümüzde bilgiyi verdi, her yıl ciddi artışlar gösteriyor. Bunlardan bir tanesi olan Devlet Hava Meydanları her yıl kendisini geliştiriyor, devletimizin ve hükümetimizin yapmış olduğu yeni havalimanları mevcutta yapmış olduğu düzenlemelerle birlikte kendilerine yakışır havalimanları olma yolunda ilerliyorlar.” Dedi.

85. yıl dönümü dolayısı ile yapılan program iftar yemeği ardından plaket takdimi ve pasta kesimi ile devam etti.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZAZA
ZAZA - 1 yıl Önce

İsterse yılda yazılan miktarının iki katı olsun. Kıbrısa direk uçağınız varmı...?
Evladımı karşılamak için Gaziantepe gidiyorum..yada diyarbakıra....Güneydoğunun mertropol şehri diye anılan şanlıurfanın kıbrıstaki urfalı öğrencilerin sayısı ne kadar olduğunu bilen varmı ,bir direk uçuşumuz yok maalesef......Yekililerden bu konuyla ilgili yaklaşımlarını istiyorum...

SIRADAKİ HABER