Fırsatçıya Sıkı Denetim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Ramazanda tüketim artışını fırsat bilerek uygun olmayan gıda ürünlerinin üretim ve satışını yapmak isteyenlere göz açtırmayacağız” dedi.

Fırsatçıya Sıkı Denetim

Fakıbaba, Türkiye genelinde gıda üreten, satan, toplu tüketime sunan kayıtlı gıda işletmelerinin denetim ve kontrolünün Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, 81 il müdürlüğü ile yetkilendirilmiş ilçe müdürlüklerinde görevli toplam 6 bin 764 gıda kontrol görevlisiyle yürütüldüğünü bildirdi.Geçen yıl en çok resmi kontrol yapılan gıda işletmelerini 39 bin 425 ile ekmek ve ekmek çeşitleri üretim yerlerinin oluşturduğuna işaret eden Fakıbaba, bunu 31 bin 333 ile unlu mamul üretim yerlerinin, 24 bin 408 ile pasta, börek, hamur ve sütlü tatlılar gibi her türlü pastacılık ürünlerini üreten iş yerlerinin, 11 bin 461 ile hazır yemek üretim yerlerinin izlediğini aktardı.

DENETİMLER ARTIRILDI

Geçen yıl Ramazan denetimleri kapsamında Türkiye genelinde 112 bin 739 denetim gerçekleştirildiğini belirten Fakıbaba, “Bin 386 işletmeye toplam 6 milyon 791 bin 396 lira idari para cezası uygulandı. 2016 yılı Ramazan ayına göre gıda denetimlerinde yüzde 51’lik artış yaşandı. Geçen sene Ramazan’da ekmek çeşitleri üretim yerlerinde 6 bin 837, unlu ürünler üretim ve satış yerlerinde 6 bin, şekerleme satış yerlerinde 671 denetim yapıldı” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER