Farkındalık İçin Urfa Sokaklarında Çöp Topladılar

15 Eylül Dünya Temizli Günü dolayısı ile RUHA-DER, Yedi Başak Derneği, Davet ve Kardeşlik Vakfı ve İnsani Yardım Derneği, farkındalık oluşturmak için Urfa caddelerinde çöp topladılar.

15 Eylül Dünya Temizli Günü dolayısı ile Öğle Namazı çıkışında Balıklıgöl Platosu içeresinde bir araya gelen RUHA-DER, Davet ve Kardeşlik Vakıf, Yedi Başak Derneği ve İnsani Yardım Derneği burada ilk olarak yaptıkları basın açıklaması ile Temizlik Gününde farkındalık yaratmak istediler. Şehirlerdeki kirlilik oranlarının her geçen gün giderek arttığı günümüzde 4 dernek yaptıkları basın açıklaması sonrası kendilerine katılan gönüllü kişilerle beraber Balıklıgöl’den, Topçu meydanına kadar caddelerdeki çöpleri topladılar.

Düzenlenen Temizlik Günü etkinliğine Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, İnsani Yardım Platformu başkanı Osman Gerem ve çok sayıda katılımcı katıldı. Çevrede bulunan ve yoldan geçen esnaf vatandaşlarında büyük beğenisini toplayan organizasyonda amaç çevre temizliğini vatandaşlara aşılamak ve giderek kirlenen dünyamızı, şehrimizi temiz tutmak.

Dinimizin sorumluluklarından bir tanesi de temizliktir’

Bir araya gelen 3 dernek için basın açıklamasını ise RUHA-DER temsilcisi İbrahim Tanrıverdi okudu, Tanrıverdi, “Bugün Burada 15 Eylül Dünya Temizlik Günü münasebetiyle bir arya gelmiş bulunuyoruz. İnsanı kendisine halife kılan, yeryüzünü de insanın yaşama ve imtihan alanı olarak yaratan Allah, insana birçok sorumluluk yüklemiştir. Bu sorumluluklardan birisi de İnsanın yaşadığı çevreyi temiz tutmamasını, tahrip etmemesi, tabiatın dengesini koruması ve sonraki nesillere yaşanabilir sağlıklı bir çevre bırakmasıdır.  Fıtratı bozulmuş, vicdanı kaybolmuş ve menfaatine esir düşmüş, insanoğlu dünyayı yaşanamaz hale getirmek için şaha kalkmışken; duyarlı insanların özellikle de Müslümanların dünyayı imar etmek ve yaşanabilir hale getirmek için çalışması gereklidir.” Dedi.

Duyarlı kalmasak şehrimiz be dünyamız ebediyen kirlenecektir

İbrahim Tanrıverdi , “Peygamberimiz, “Temizlik İmandandır”, “Temizlik İmanın Yarısıdır”, “Temizlik İbadetin Özüdür” uyararak Müslümanların beden, ev, sokak, mahalle ve yaşadığı tüm çevreyi temiz tutmayı, emretmiştir. İslam dini yolda insanı rahatsız eden şeyleri kaldırmayı sadaka olarak görmektedir. Temizlik sadece temizlikçi veya belirli görevlilerin değil, herkesin vazifesidir. Eğer bizler duyarlı olmazsak, şehrimizin ülkemizin ve dünyanın ebediyen temiz ve yaşanabilir kalmayacağını bilememiz gerekmektedir.” Diye konuştu.

Herkes sorumlu olduğu alanı temizlenirse sorun kalmaz

“Ayrıca dünyanı tehdit eden diğer bazı riskleri; Radyasyon kirliliği, Hava kirliliği, Su kirliliği, Toprak Kirliliği, Gürültü Kirliliği şeklinde sıralayabiliriz.” Diyen Tanrıverdi, “Dünyayı bu şekilde kirletmemek ve var olan kirliliği de ortadan kaldırmak için çalışmamız gerekmektedir. Önemli olan temizlik değil kirletmemektir. Ben kirletirim temizlik temizlesin işi ne mantığına kapılmadan herkes evinin önünü temizlerse, sokak, sokaklar temizlenirse; mahalle, mahalle temizlenirse şehir; şehirler temizlenirse ülkemiz tertemiz olur. Daha temiz be yaşanabilir hak ve adaletin hükümran olduğu, akan kanın durduğu bir dünya temennisiyle hoşçakalın” ifadelerini kullandı.  

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER