Faizler İndi, Konut Satışları Arttı

Bankaların faiz indirimi kararının ardından konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, Şanlıurfa'daki konut piyasasını canlandırdı.

Faizler İndi, Konut Satışları Arttı

Merkez Bankası'nın faizleri düşürme kararının ardından konut kredilerinde faiz indirimleri hem kamu bankalarında hem de özel sektör bankalarında peş peşe geldi. Vatandaşın kamu bankalarına rekor sayıda kredi başvuru yapması sonucu ipotekli konut satışları artı.

Kamu bankalarının ardından özel bankaların da kredi faiz oranlarını aşağı çekmesi konut kredisi faiz oranları ve yıllık ortalama faiz dikkate alındığında son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşle beraber vatandaşın konut kredisi talebi artış gösterdi. Vatandaşın kamu bankalarına rekor sayıda kredi başvuru yapması sonucu ipotekli konut satışları rakamlarının artış meydana geldi.

Vatandaşlar, bankaların faiz indirimine gitmesi nedeniyle paralarını bankada tutmak yerine gayrimenkule yatırınca konut satışlarında hareketli günler yaşanmaya başladı.

Kaytan Emlak’ın sahibi Halil Hancıoğlu, konut satışlarında hafif bir kıpırdanma olduğunu belirterek, vatandaşlara konut almanın tam zamanı olduğu hatırlatmasında bulundu.

Bankaların konut kredisinde düşük faiz uygulamasına gitmesi nedeniyle vatandaşların gayrimenkule yöneldiğinin altını çizen Hancıoğlu, vatandaşın şu anda en karlı yatırım aracı olarak gayrimenkulü gördüğünü söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER