Fabrika İşçiliğinden Türkiye Üçüncülüğüne

Fabrika’da tekstil işçisi olarak çalışan ve zor şartlar altında Boks merakını da yürüten Hamza Kolay, Şanlıurfa'yı temsil ettiği U22 boks turnuvasında Türkiye üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza attı ve şehrin göğsünü kabarttı.

Hamza Kolay, Şanlıurfa’da bir fabrikada tekstil işçisi olarak çalışıp kendisine ve ailesine katkı sağlamaya çalışıyor. Küçüklüğünden beri gelen bir hayali vardı boksürcü olmak ve bu hayalini gerçekleştirmek için Boks Hocası İbrahim Kaya ile tanıştı. İbrahim Kaya’nın açtığı boks salonunda antrenmanlara başlayan Hamza Kolay, çok zor şartlar içinde ve imkânsızlıklar altında hayali olan Boks eğitimini almaya başladı. Gece iş gündüz boks eğitimi alan Hamza eğitiminden 7 ay sonra katıldığı U22 Türkiye Boks Şampiyonasında büyük bir başarıya imza atarak 230 sporcu arasında Türkiye Üçüncüsü oldu ve Şanlıurfa’nın ismini böylesi bir turnuvada duyurdu. Bu alanda ilk defa böylesi bir başarının geldiği Şanlıurfa’da daha nice boks sporcuların çıkması ve başarı sağlaması için yetkili kurum ve kuruluşları ile birlikte iş adamlarından da destek isteyen Hamza, maddi imkânsızlıklar yüzünden turnuvaya cep telefonunu satarak katılabildi.

Sporcuların Elindeki Telefonları Sattırmasınlar

Elindeki telefonu satıp onun parası ile Samsun’daki turnuvaya katılan Hamza, Türkiye üçüncüsü olarak Urfa’ya geri dönerken Bu alanda kendisine Boks Hocası İbrahim Kaya’nın dışından destek olan kimsenin olmadığını ve hatta elde ettiği başarıdan dahi kimsenin haberi olmadığını söyledi. En büyük hayalinin ise bu yolda ilerlemek ve ilerde milli takıma seçilip Avrupa sahnesinde başta ülkemiz Türkiye sonra da şehri olan Şanlıurfa’nın ismini her yerde en iyi şekilde temsil etmek olduğunu söyledi. Her türlü imkânsızlığa rağmen hayalinden ve çalışmalarından vazgeçmeyeceğini belirten Kolay, tek isteğinin böyle sporculara telefonların sattırılmasına izin verilmemesi olduğunu söyledi.

7 aylık kısa bir süre içinde Hamza Kolay’ı yetiştirip böylesi bir turnuvaya katılmasını sağlayan Boks Hocası İbrahim Kaya ise şehirde böylesi gençlere sahip çıkılmadığından dolayı dert yandı. Kendisinin İstanbul’da doğup büyümesine rağmen memleketi olan Şanlıurfa’ya bu alanda hizmet etmek için geldiğini ve Hamza Kolay başta olmak üzere onun gibi birçok kişiyi bu alanda kendi imkânlarınca yetiştirip Türkiye ve Ulusal çaptaki turnuvalara katılmalarını sağlamaya çalıştığını söyledi. Kendi imkânlarının da çok kısıtlı olduğunu söyleyen Kaya, bu alanda yerel yönetimlerin ve kurumların yanı sıra Urfalı iş adamlarının böylesi gençlerin elinden tutup şehirlerine ve ülkelerine hizmet etmesi için destek çıkması gerektiğini söyledi. Türkiye üçüncüsü olan Hamza Kaya’nın Türkiye çapında yapılan U22 Turnuvasına katılması için maddi imkânları olmadığından dolayı öğrencisinin telefonunu satıp bütün masraflarını karşılayıp bu turnuvaya katıldığını söyledi.

‘Çok zor şartlarda çalışıp buralara kadar geldim’

Çok zor imkânlarla başarıya ulaştığını söyleyen Boks Sporcusu Hamza Kolay, fabrikada tekstil işini yapıyordum sabah 06:00'da evden çıkıyorum akşam 20:00'a kadar çalışıyordum ve o saatten sonra gelip antrenman yapıyordum. Çok zor şartlarda çalıştım ve çalışmada emeği geçen hocamdan Allah razı olsun benim iş çıkışı bekleyip antrenman yapıyorduk.” dedi.

Küçüklüğünden gelen merak Türkiye Üçüncüsü yaptı

“Çalıştık çabaladık Allah'a şükürler olsun Şanlıurfa’mızda bir ilk yaptık ve güzel bir ödül ile geri döndük Şanlıurfa'ya.” Diyen Hamza Kolay, “İnşallah daha güzel yerlere ulaşırız. Spora merakım sporu sevmemde geldi küçüklüğümden gelen bir merak sevgiydi spor ama bir türlü imkân yoktu. Şanlıurfa'da spor ile alakalı bir şey yoktu ilk defa İbrahim hocam yaptı bizde başardık. 7 aylık sporcuyum, 7 aydır spor yapıyorum başarıyı da 7 ay içerisinde yaptım. Türkiye şampiyonasında dereceye girmek gurur verici bir durum Şanlıurfa'nın adı da geçse daha çok sevindik Şanlıurfa'da bir ilk oldu inşallah daha güzel yerlere yetişiriz, daha güzel şeyler yaparız.” Diye konuştu.

‘Turnuvaya katılmak için cep telefonumu sattım’

Bu alanda kendisine hocası dışında kimsenin maddi ve manevi alanda destek çıkmadığının da altını çizen Kolay, “Antrenmanımdan şampiyon olana kadar kimse arayıp sormadı kimse maddi manevi destek sağlamadı kendi imkânlarımla bu duruma geldim yemek, içme, konaklama kendi imkânlarımızla yaptık. Telefonumu satıp Türkiye şampiyonası turnuvasına katılmak için. Bir dahaki şampiyonluklar için yetkililerden yardım elini bekliyoruz bizlere maddi manevi destek vermelerini yardımcı olmalarını istiyoruz. Destek gelinmese bile kendi imkânlarımızla hocamızla beraber ama dediğim gibi imkânlar kısıtlı nereye kadar gideceğimizi bilmiyoruz. Yetkililer bize bir yardım eli uzatırsa daha güzel yerlere ulaşacağız. Herkes bir takım altında ter vermek ister ben daha iyi yerlere gelip Şanlıurfa’mızın adıyla devam ederiz tabi bir yardım olursa olamasa da bu imkânlarla başka takıma başka illere gideriz.” Şeklinde konuştu.

‘İmkânsızlıkların içinde gelen azim ve çalışma başarıyı getirdi’

Boks Hocası İbrahim Kaya, Hamza'nın şampiyonluk hikâyesinin biraz sıkıntılı süreçlerden geçtiğini söyleyerek, “Güzel bir çalışmanın ardından geldi bu başarı. Ben kendim İstanbul'da doğdum, büyüdüm, yaşadım oradan spor hayatıma başladım oradan öğrendim her şeyi daha sonra kendi memleketimin bu tür faaliyetlerde bulunmadığını öğrenince gelip burada bir işe kalkıştım. Yaptık çalıştık güzel bir çalışma ardında ila ki bir başarı kaçınılmaz oldu ve geldi. 7 aylık bir süreçte Hamza kardeşim güzel bir çalışma ile üçüncülüğü elde etti hiçbir destek almadan üçüncülüğü elde etti. Boks da Şanlıurfa'ya hiç destek verilmediğini biliyorum, görüyorum zaten Hamza'da anlattı tekstil işçisi fabrikada çalışıp geç saatlere kadar mesaiye kaldığı da oluyordu ama biz şunu bilincindeydik fedakârlık olmadan başarı gelmez. Kendisini geç saatlere kadar çalıştırdığımız da oldu tabi kendisinin de geç saatlerine kadar yorgunlukla gelip antrenman yapması da ayrı tebrik edilecek bir hareket. Kendisinin de hedeflerimize ulaşmasında da eğer bir payımız varsa ne mutlu bize, kendisinin inancıyla, çalışmasıyla, başarısıyla elde edilen bir sonuç. İlk defa büyükler kategorisinde Urfa'ya boks branşında Türkiye şampiyonasında dereceye geldi üçüncülük ile bitirdi zaten bunun mutluluğunu her daim içimizde yaşıyoruz.” Dedi.

‘Hamza’nın en büyük hedefi milli takıma girmek’

“Samsun'da U22 turnuvası yapıldı Türkiye geneli 235 sporcu katıldı 6 günlük bir turnuva sürdü düzenlenen turnuvada Şanlıurfalı Hamza üçüncülük elde etti ve tek bir dileğimiz var sporculara sahip çıkılması, Hamza gibi yıldız sporcuların yok olmasını istemiyoruz sporcuların her türlü imkanlarla sporcuların gitmesini istiyorum turnuvalara. Hamza'nın da en büyük hedefi milli takıma girmek Avrupa da Türk bayrağını dalgalandırmak ve özelikle Türkiye'de Şanlıurfa'nın adını geçirmek. Nice Hamzaların çıkması için istediğimiz tek şey çok basit, ahım şahım bir şey istemiyoruz sadece sporcularımızın yol, konaklama, yemek masraflarını karşılasınlar bu adamlara, bu sporculara telefon sattırmasınlar. Sporcularımız turnuvaya gelip kendilerini geliştirmek için bin bir dertle gelmelerini istemiyoruz. Nice turnuvalar gelecek, nice Hamzalar gelecek. Hamza'nın bu ilk başarısı ama son başarısı değil biz bu başlangıcı ilk olarak yaptık diğer turnuvalar da altın madalya ile gelmesini hedefliyoruz. Diğer çocukların da Hamza abilerini örnek alıp bu başarıya ulaştıklarında en azından arkalarında yerel yönetim, iş adamları bu gençlere sahip çıktıktan sonra Şanlıurfa’mızın adı boks federasyonun da her türlü duyulacak” diyerek sözlerine son verdi.

HABER: MEHMET KAMASI

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER