Esnaf Tefecilerin Kucağına İtilmiş Durumda

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz bu haftaki basın açıklamasında ülke ekonomisi ve Şanlıurfa ’da giderek artan tefecilik konularını gündeme aldı. Yanmaz, Şanlıurfa’daki esnafların tefecilerin kucağına itildiğini söyledi. 

Saadet Partisi İl başkanı Niyazi Yanmaz, rutin olarak her hafta düzenledikleri basın açıklamasında ülke ekonomisi, işsizlik, esnafın durumu ve Şanlıurfa’daki tefeci sorunlarını ele aldı. Niyaz Yanmaz yaptığı açıklamasa Türkiye genelinde halkın bankalara olan borçlarının 426 milyara yükseldiğini söyledi. Türkiye’de toplamda 57.7 milyon kredi kartının ve 114.7 banka kartı ile birlikte toplam kart sayısının 172.4 olduğunu söyleyen yanmaz, Türkiye’de ortalama 5 erişkinden 2’sinin kart sahibi olduğunu ifade etti.

Özellikle son zamanlarda Şanlıurfa genelinde tefecilik olaylarının arttığını söyleyen yanmaz, Tefeciliğin Şanlıurfa’da altın cağını yaşadığını ve esnafın tefecinin kucağına itildiğini söyledi.

‘Bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu 64 kat arttı’

“Basın toplantımızda, iktidarın yanlış ekonomik politikalarından dolayı şehrimizde ve ülkemizde gelinen hazin, karanlık ve üzücü bir tablo olan Tefecilik konusunu Şanlıurfa kamuoyuna sunmak istiyorum.” Diyen Saadet İl Partisi İl Başkanı Yanmaz, “AK Parti iktidarında “2002 – 2017” yılları arasında halkın bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu 64 kat artarak 6,6 Milyardan 426 Milyara yükselmiştir. Bu gün itibari ile halkın bankalara ve finans kurumlarına olan borcu 541,7 milyarı aşmıştır. “41 milyon vatandaşı bankalara borcu olan mutlu bir ülke Türkiye…” Türkiye’de 57,7 milyon kredi kartı, 114,7 milyon banka kartı, olmak üzere 172,4 milyon kart vardır. Türkiye’de 18 milyon kişi borç batağında her beş yetişkinden ikisi kart sahibidir.  Kart ve kredi borcundan mahkemelik olan insan sayısı 1 milyon 370 bin kişidir.” dedi.    

ESNAF BATIYOR!”

“2017 de 51 bin 775 esnaf kepenk indirdi. 2017’nin ilk altı ayında Türkiye’nin beş büyük kentinde iflas eden esnaf sayısı 13 bin 670’tir Sadece İstanbul’da kepenk indiren esnaf sayısı 4 bin 649 oldu. 2017 Haziran ayında kapanan şirket sayısı yüzde 28.28 oldu. Bütün bunlara baktığımız zaman ekonomimizin çok ama çok kötüye gittiğini görmekteyiz. Değerli Basın Mensupları Ülkemizde özellikle esnafımız çok perişan ve savunmasız durumda. AVM’ler çok uluslu, ulusal güçlü şirketlere işyeri açma fırsatı vermektedir. Esnafımızı dışlamış durumdadırlar. KOBİ’lere ve esnaflara, esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilen kredi ve destekler yetersiz durumdadır. Bu yüzden özellikle esnaf tefecinin kucağına itilmiştir.” Dedi

“TEFECİLİK ŞANLIURFA’DA ALTIN ÇAĞINI YAŞAMAKTADIR”

“Gördüğümüz kadarıyla polisiye tedbirler le tefecilik önlenmeye çalışılmaktadır, bu bir çabadır ama yetersizdir. Hükümetin, insanımızı ve esnafımızı özellikle tefecinin pençesinden kurtarmak için acil çözüm bulması gerekir. Esnaf çok zor durumdadır, cirolar çok düşük, alışverişler çok hızlı şekilde düşmektedir. Siftah yapmadan kepenk kapatan esnafımız bile vardır. İktidarın başta İstanbul olmak üzere bütün şehirlerde ve Urfa’mızda adeta ahtapot ağı gibi büyümekte olan “tefecilik” belasına son vermesi gerekir. Özellikle; sanayici,  girişimci, esnaf yatırım yaparken işini büyütürken istihdam alanı açarken dış etkenlerden kaynaklanan terör, anarşi, ulusal ve küresel ekonomik kriz ve gelişmeler bu insanları tefecinin kucağına itmektedir. İktidarın özellikle devlet bankalarını bu konuda devreye sokarak bu korumasız savunmasız olan insanları desteklemesi şarttır.” Diye konuştu.  

“TEFECİLERİN ELİNE DÜŞMEK KADER OLMAMALIDIR”

“İktidarı, ekonomi yetkililerini, yerel yöneticileri buradan uyarıyorum! Urfa’da tablo gittikçe daha vahim ve karanlık bir hal almaktadır. İnsanlarımızın uzun yılların birikimini bir anda kaybetmeleri çareyi bir gece yarısı Urfa’dan kaçmakta araması ve terki diyar etmesi ülkenin en ücra köşesine gitmesi insafa sığacak bir durum değildir. Peygamberler şehri, Allah’a isyan edilen, Allah’ın men ettiği bir faaliyet ile anılması hepimizi ziyadesi ile üzmektedir. İnsanımız Urfa’mız ve Ülkemiz tefecilik belasından bir an evvel kurtarılmalıdır.” İfadelerini kullandı.  

Haber: Ayhan Kesici

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur
Mağdur - 1 yıl Önce

Allah senden razı olsun sayın Niyazi yanmaz 3 tane mağazamız vardı abim tefecilerin faizlerine dayanamadı evimizi işyerlerimizi bırakıp canımızı zor kurtarıp urfayı terkettik Devlette şikayet ettik bir netice alamadık bu konuya değindiğiniz için çok sağolun biz memleketi terkettik kurtulduk kaderimiz artık geride kalanlar ezilmesin istiyoruz

SIRADAKİ HABER