Esnaf İsyan Etti, ‘Yeni Yerimize Taşınmak İstiyoruz’

Şanlıurfa oto alım satım esnafı isyan etti. 2015 yılından beridir bekledikleri yeni yerlerinin bir türlü faaliyete geçmemesinden dolayı artık bıktıklarını belirten esnaflar Büyükşehir Belediye Başkanın verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

Esnaf İsyan Etti, ‘Yeni Yerimize Taşınmak İstiyoruz’

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Paşabağı Mahallesinde bulunan oto alım satım esnafları isyan ettiler. Her geçen gün artan esnaf sayısı ve bulundukları konumunun şehrin merkezinde kalması ile birlikte büyük zorluklar çeken ve çektiren Oto Alım Satım esnafları kendileri için Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yapılan ve yapımına devam edilen yerin yılan hikâyesine dönmesi ve bitmemesinden dolayı isyan ettiler. Yeni yapılan yerlerine bundan 1 yıl önce taşınmaları gerektiği yerde hala çalışmaların bitmediğini söyleyen esnaflar bir araya gelerek duruma tepki göstermek için eylem yaptılar. Özellikle büyükşehir belediye başkanına yüklenen esnaflar, Başkan Nihat Çiftçi’nin kendilerine verdiği sözü tutmadığına ve yeni yerlerine taşınmanın yılan hikâyesine döndüğünü söyledi. Akabe bölgesinde kendileri için yapılan ve yaklaşık 30 milyon TL paranın harcandığı 320 iş yerinin hala bitmediğini ve ne zaman biteceği konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Vakıf Parası İçin Öyle Yapılıyor İddiası

Oto galericiler esnafı yaklaşık iki yıldan beridir kendilerinin sürekli oyalatıldıklarını söyleyerek bunun nedeninin ise Vakfa giden paranın olduğunu iddia ettiler. Kendilerinin her ay sonunda yeni yapılan yer için esnaf başının en az 350 TL para ödediklerini ve yetkili kişilerin bu paralardan dolayı yapılıp bitirilmesi gereken yeni siteyi bundan dolayı geciktirdiklerini iddia ettiler.

Yaklaşık 100 esnafın bir araya geldiği eylemde polis ve çevik kuvvet ekipleri de yoğun güvenlik ünlemleri aldı. Esnafın eylemi ise polislerin araya girmesi ile son buldu. Sükûnetli bir şekilde esnaflarla konuşan polis amirleri esnafa böyle bir yolla haklarını elde edemeyeceklerini bunun en doğal yolunun yasal çerçevede haklarını aramaları gerektiği vurgusu yapıldı. Polis amirleri ile esnaf arasında geçen konuşma ardından esnaflar olaysız bir şekilde dağıldı. Öte yandan atılmayacak bir adımda Pazartesi günü tekrardan eylem yapacaklarını ve yolları araçları ile trafiğe kapatacaklarını söyledi.

‘Bizi sallamamaktan başka bir şey değil’

Hiçbir şeyin bahane olmadığını ve işin artık yılan hikâyesine dönüştüğünü söyleyen esnaflar, “Biz yeni sitemize taşınmak istiyoruz en kolay yolu budur. Daha yapılmadı her yıl yılbaşında hazırdır diyor ama bir türlü hazır ölmüyor. Artık burada yer yok adam arabasını yerleştirecek yer bulamıyor arabasını çıkaracak çıkarılamıyor. Her gün hazırdır diyorlar, 1 ay, 5 ay derken bizi sallamaktan başka bir şey yapmıyor. Bakın yollar yok her taraf daralmış durumda, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, geçen yılın 11’nci ayında dedi bu dükkânların hepsi yıkılacak yeni yerinize geçeceksiniz, her seferinde para gönderin masraf var diyorlar. En son 2017 yılının yılbaşında yanı budur 2018 yılının sonuna yaklaştık kimi arıyorsak yok, şuan ilgilenen yok, parasını falan hepsini vermişiz şuanda.” dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 06:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Büyükşehir Belediyesi çok yetersiz
Büyükşehir Belediyesi çok yetersiz - 8 ay Önce

Belediye olarak Büyükşehir Belediyesi çok yetersiz kalıyor. İş bitiremiyor hep yarım yamalak sürüncemede kalıyor bütün işler. Buyrun eski sanayi,yeşildirek, oto alım satım vs. hep yarım yamalak. Belediyeye akraba doldurma dışında başka fonksiyonu yok. Belediyeder herkes birinin akrabası kime iş yaptıracaksın :)

SIRADAKİ HABER