Eski Bakan Çelik Cumhurbaşkanı Yardımcısı mı Oluyor?

24 Haziran seçimlerinin sona ermesi ve sonuçların belli olmasından sonra dikkatler yeni kurulacak kabineye çevrildi. 

Eski Bakan Çelik Cumhurbaşkanı Yardımcısı mı Oluyor?

Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yeni kurulacak kabinede görev alması Milletvekilliğinden istifa etmesine bağlı, bu da ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan işaretiyle mümkün olacak. 16'ya düşürülecek Bakanlıklarda bazı MHP'li isimlere yer verilme olasılığı da var. 29 Haziran'da YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesiyle birlikte Meclis takvimi işlemeye başlayacak. 2 Temmuz'da Meclis yemin töreni için toplanacak.Yeni sistemde Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar meclis dışından atanacak. 

Meclis dışından Bakan ya da Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanabilecek isimler arasında eski Bakanlardan, Urfa eski AK Parti Milletvekili Faruk Çelik'in de ismi geçiyor. 

Cumhurbaşkanının ardından yeni kabine üyeleri Meclis'te yemin edip göreve başlayacak. Sistem değişikliği ile birlikte yeni hükümetin göreve başlaması için Meclis'ten güven oyu alması gerekmiyor. Ayrıca başbakanlık makamı kaldırılacak. Parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım'ın görevi de cumhurbaşkanının yemin etmesiyle birlikte resmen sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER