Erdoğan Şanlıurfa'ya Son 16 Yılda Bakın Ne kadar Yatırım Yapmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip şehirlerinin başında geldiğini, böyle olduğu için gençlerin şehre getirilen hizmetlerin anlamını tam olarak bilmeyebileceğini söyledi

Erdoğan Şanlıurfa'ya Son 16 Yılda Bakın Ne kadar Yatırım Yapmış

Şanlıurfa’ya son 16 yılda 43 milyar yatırım yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Eğitimde 11 bin 258 adet yeni derslik kazandırdık. İlk ve ortaokulda okuyan ihtiyaç sahibi Şanlıurfalı öğrencilerimize yaklaşık 440 milyon lira tutarında eğitim bursu verdik. Yükseköğrenim öğrencileri için 3 bin 36 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Harran Üniversitesi, Türkiye Maarif Vakfı ve Yükseköğretim Kurumu beraber çalışarak El Bab’da Uygulamalı Bilimler Fakültesi açıyoruz. İnşallah fakültemizde eğitim 2018’in Eylül ayında başlıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta 14’ü hastane olmak üzere toplam 82 adet tesis yapıldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu hastaneler arasında 500 yataklı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle Şanlıurfa Eyyübiye’deki 400 yataklı hastane de yer alıyor.  Bin 700 yataklı şehir hastanemizle birlikte beş adet sağılık tesisimizin şu anda inşası devam ediyor. Altı ihtisas alanından oluşan şehir hastanemizi inşallah 2021 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz. Şanlıurfa’da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize yaşlılarımıza, 6.2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. TOKİ kanalıyla Şanlıurfa’da 13 bin 515 konut projesini hayata geçirdik.”

Şanlıurfa’da 2002 yılında 29 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğuna 540 kilometre bölünmüş yol ilave edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam maliyeti 980 milyon olan dokuz adet yol projesinin yapımının da hızla devam ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Yapımı devam eden Şanlıurfa-Bozova yolunun, Şanlıurfa kuzeybatı çevre yolunun, Akçakale-Ceylanpınar yolunun kalan kesimleri bu yıl tamamlanıyor. Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır yolu ile Atatürk Barajı üzerine inşa ettiğimiz Nissibi Köprüsünü kim yaptı? Karkamış-Nusaybin ve Şenyurt-Mardin demir yolu hattını tamamen yeniledik, Şanlıurfa’yı hızlı trenle tüm Türkiye’ye bağlıyoruz.”

“GAP PROJEMİZE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ”

Son 15 yılda Şanlıurfa’ya kazandırılan yatırımlardan birinin GAP Havalimanı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 2003’te 23 bin olan yolcu sayısının 2017’de 833 bine çıktığını belirtti. Keban Baraj gölünde yolcu ve araç taşımacılığı yapmak için iki adet feribot imal ederek hizmete sokulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgenin kalkınması, vatandaşlarımızın refah seviyelerinin yükseltilmesi, işsizliğin azaltılması için GAP Projemize hız kesmeden devam ediyoruz. GAP’ın en önemli illerinden birisi neresidir? Şanlıurfa. Bu bölgenin en büyük sıkıntısı ne? İşsizlik. İşsizliğin çözümü de GAP’ı harekete geçirmektir. İşte bunun için çok büyük kaynaklar ayırarak GAP’ı hızlandırdık” şeklinde konuştu.

Konuşmasında son 16 yılda ülke genelinde sulamaya açılan 17,5 milyon dekar tarım arazisinin 2,6 milyon dekarının Şanlıurfa’da olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atatürk Barajından aldığımız suyu, inşa ettiğimiz 221 kilometre uzunluğundaki kanalla getiriyor, iki milyon dekarın üzerindeki tarım arazilerinin sulanmasını sağlıyoruz. Bu sulama kanalı 161 kilometrelik Süveyş Kanalında daha uzundur. Ve bu sulama kanalının hayata geçirilmesiyle 433 bin kişiye istihdam, yıllık 500 milyon lira gelir sağlanacak” dedi.

Suruç Ovası’nın sulanmasının, vatandaşların yüz yıllık hayali olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Atatürk Barajından aldığımız suyu terfi merkezi, ana kanallar ve dünyanın sayılı dev sulama tüneliyle ovaya aktardık. Hatırlarasınız, 2,2 milyar lira maliyeti olan ve 7 metre çapa, 17 kilometreyi aşkın uzunluğa sahip Suruç tünelini bizzat geldim hep beraber hizmete almıştık. Bu projeyle Suruç ilçe merkezi ve 134 yerleşim yerin ait toplam 951 bin dekar arazi sulanıyor. Bugün itibarıyla projenin yüzde 60’ı olana 563 bin dekar arazinin şebekesi tamamlanarak sulamaya açıldı. Sulanan bu arazilerle çiftçilerimiz geçtiğimiz yıl yaklaşık bir milyar lira tarım geliri elde etti.”

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER