Engellilere Uygun Olmadığı İçin Dışarda Namaz Kıldı!

Şanlıurfa ilinin genelinde bulunan camilerin engellilere uygun olmamasından dolayı engelli vatandaşlar namazlarını yazın sıcakta, kışın ise soğukta dışarıda kılmak zorunda kalıyorlar.

Şanlıurfa’da bulunan camiler engellilere uygun olmadığında dolayı engelli vatandaşlar namaz vakti camiye gidip namazlarını ya dışarda kılıyorlar ya da durumu bildikleri için hiç camiye gelemiyorlar. Bunun bir örneği ise Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Balıklıgöl Dergah Camisinde yaşandı.

Geçen cumartesi öğle namazını camide kılmak isteyen engelli bir vatandaş, engellilere uygun cami olmadığı için tekerlekli sandalyesi üzerinde kıldı. Yazın sıcakta kış mevsiminde ise soğukta namaz kılan engelli vatandaşlara kimse çare bulamadı.

2012 yılı Mayıs ayı içerisinde Eskişehir'de, engellilerin de erişebilirliğini sağlandığı Hacı Hasan Cami'sinin açılışını Cuma namazında yapan o zamanki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bundan böyle Türkiye’nin her il ve ilçesinin en işlek yerlerinde bulunan camilerimizi engelli vatandaşlarımıza göre yeniden düzenleyerek, bu vatandaşlarımızın da camilerimize katılımını sağlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Aradan geçen 7 yıl süre içerisinde yapılan camiler engelli vatandaşlara uygun olmayıp, hazır olan camilerinde engellilere uygun hale getirilmediği görüldü.

Haber: Ahmet Durmuş

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER