En Kolay Sağlanan Gelir Arazi Rantıdır

Tarım arazilerin ve SİT alanların imara açılmasıyla ilgili açıklama yapan Mimar Bahattin Çelik, Dünyada en kolay sağlanan gelirin arazi Rantı olduğunu, bu yüzden verimli tarım arazilerimizin ve tarihi sit alanlarımızın Ranta kurban edilmemesi için her türlü çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa Mimarlar Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ve ilgili kuruluşların temsilcilerin katılımı ile ŞUTSO toplantı salonunda Şanlıurfa’da imara açılan tarım arazileri ve tarihi SİT alanlarıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamayı Mimar Bahattin Çelik yaparken, Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine ve en önemli sit alanlarına sahip Urfa’da bunların imara açılmasına büyük tepki gösterildi. En kolay gelirin arazi rantı olduğunu söyleyen Mimar Bahattin Çelik, bu alanların ranta kurban edilmemesi için mimarlar odası ve ilgili meslek odalarının bu işin takipçisi olacağının altı çizildi.

‘Kentimizde meydana getireceği etkileri paylaşmak istedik’

“Bugün ki toplanmamızın ve basın açıklamamızın amacı Şanlıurfa’mızda bulunan tarım arazilerinin ve tarihi sit alanlarının imara açılmasının kentimizde meydana getireceği etkileri sizin aracığınızla paylaşmak istiyoruz.” Diyen Mimar Bahattin Çelik, “Bilindiği üzere Şanlıurfa’mız, Ülkemizdeki ve Dünyadaki platformlarında verimli tarım arazileri ve tarihe öncülük etmiş aynı zamanda dünya tarihini değiştirmiş alanlarımız ile kendini ispatlamış kadim bir kenttir.” Dedi.

 ‘Gelecek nesillerimize iyi bir miras bırakmak istiyoruz’

“İlimizin genel olarak geçim kaynağı Tarım ve Turizm olduğunu hepimiz bilmekteyiz.” İfadelerini kullanan Bahattin Çelik, “Tarım arazilerinin ve tarihi sit alanlarının imara açılması birçok tehlikeyi ve sorunu beraberinde getirecektir. Dünyada en kolay sağlanan gelirin arazi Rantı olduğunu, bu yüzden verimli tarım arazilerimizin ve tarihi sit alanlarımızın Ranta kurban edilmemesi için gerek mimarlar odası gerek şehrimizde bulunan ilgili meslek odaları olarak bu işin takipçisi olduğumuzu bildirmek isterim.  İlimizin teknik insanları olarak eğer gelecek nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsak topraklarımızı ve tarihi alanlarımızı korumak zorundayız. Tarım ve tarihi alanları sadece biz Urfalıların değil geçmişte burada yaşamış olan tüm insanlığın mirasıdır. Bizden sonraki nesillere de aynı şekilde korunarak aktarımını sağlayabilmeliyiz.” Diye konuştu.

‘Bulmuş oldukları çözüm Şanlıurfa’mızın değerleriyle oynamaktadır’

“Barınma ihtiyacı elbette önemlidir ancak bu ihtiyacın verimli tarım arazilerinin ve sit alanlarının zarar görmeden karşılanması ve bu mantıkla planlama yapılması gerekmektedir.” Cümlesini kuran Mimar Bahattin, “Değerli arkadaşlar Günümüzde, teknolojinin gelişimi, nüfus artışı ve tüketici alışkanlıklarının değişmesi gibi sebeplerin meydana getirdiği bilinçsiz ve çarpık kentleşmenin arttığının, ihtiyacı karşılayabilmek için şehrimizin imarlı alanlarının sınırlarının daha fazla konut ve sanayi alanları açılması için tarım arazilerimizin ve tarihi alanlarımızı içine alarak genişletildiğini büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. Bu şekilde bulmuş oldukları çözüm Şanlıurfa’mızın değerleriyle oynamaktadır.” Şeklinde konuştu.

‘Tarım arazileri yerine gecekondu bölgelerinde kentsel dönüşüm yapılmalıdır’

“Değerli hazirun, İlimizde arkeolojik sit, kentsel sit, tarihi sit bölgeleri ve tescilli yapılarımızın toplam sayısı 2000 i aşmaktadır. Bu alanlarımızın korunması hem şehrin turizmine katkı hem de bu bölgede yaşayan insanların geçim kaynağı olacaktır. Bu kentin sağduyulu meslek örgütlerleri olarak çözüm önerimiz tarım ve tarihi alanlarımızı imara açmak yerine şehrimizin gecekondu bölgelerine kentsel dönüşüm projeleri üzerinde yoğunlaşmak hem bu gelecek nesillere bırakacağımız alanlarımızı koruyacak hem de şehrimizin bölgesel kötü siluetinin iyileştirecektir.” Diyerek konuşmasına son verdi.

Hepinize sokaklarında caddelerinde Tarih ve toprak kokan bu şehirde kararlı günler diliyorum.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat DEMİRKAN
Murat DEMİRKAN - 6 ay Önce

GÜNAYDINNNNNNNN

SIRADAKİ HABER