En Çok Rağbet Nargilelere Oluyor

Şanlıurfa'da tarihi mekanlarıyla yerli ve yabancı turist çeken Haşimiye meydanında Bakır satışı yapan esnaf nargile satışına yöneldi.

En Çok Rağbet Nargilelere Oluyor
Osmanlı Döneminden kalma iş hanları ve çarşılardan oluşan 'eski ticaret merkezleri', kentin dört bir yanında yoğunluk gösteriyor. Geleneksel mimariyle şekillendirilen Sipahi Pazarı, Kınacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Eskici Pazarı, Kuyumcular Çarşısı, Kunduracılar Pazarı ve Gümrük Hanı gibi tarihi öneme sahip pek çok çarşının bulunduğu Tarihi Kapalı Çarşı'da yer alan 'Ucuzluk Pazarı' da farklı özellikleriyle dikkat çekiyor.
Haşimiye meydanında bulunan Bakırcılar Suriyelilerin yoğun nargile talepleri karşısında işyerlerinde nargile satışlarına başladılar.
Suriyelilerin nargile kültürlerini arttırması bakırcıları sevindirdi Haşimiye meydanında Bakırcı esnafı, "Daha önce nargile satışımız pek yoktu ama Suriyelilerin gelmesiyle birlikte nargile satışı 2 iki kat arttı. Suriye'den gelen misafirlerimiz nargileye ilgi gösteriyor. Nargileyi yalnızca içmek için değil evle yapılan şark köşelerine koymak ve otantik ortamlarda aksesuar olarak kullanmak içinde alıyorlar. Bize gelen müşterilerin büyük çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor. Onların kültüründe nargilenin ayrı bir yeri var ve bu bizim satışlarımıza yansıyor. nargileleri çeşit ve kalitesine göre 15 ile 70 lira arasında satılıyoruz tabi bunun yanında nargile tütününde satıldığını" ifade etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER