‘En Büyük Uğraş Urfa Eğitimini 2019 Hedeflerine Ulaştırmak’

2017-2018 eğitim öğretiminin ilk dönem sona eriyor. Bizde Şanlıurfa’daki eğitim ve öğretim alanındaki çalışmaları ve eğitimdeki son durumu görüşmek üzere İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ile röportaj gerçekleştirdik. Şanlıurfa’da ilk yarı eğitim arasında 700 bin öğrencinin karne heyecanı yaşayacağını söyleyen Turan, yapılacak yatırımlarla Şanlıurfa’yı 2019 hedefine ulaştırmaktır dedi.

Şanlıurfa’nın en önemli konularından bir tanesi olan eğitim ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ile Urfanatik Gazetesi olarak güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Her geçen gün artan nüfusa bağlı olarak gelen Suriyeli misafirlerle birlikte derslik alanında ve eğitim konusunda sıkıntılar yaşayan Şanlıurfa’da bu sıkıntılar tek tek çözülmeye başlandı. Önümüzdeki Cuma günü Şanlıurfa’da 700 bin öğrenci karne heyecanı yaşayacak. 700 bin öğrenci ile birlikte 70 bin Suriyeli öğrencide karne alacak.

Öte yandan Şanlıurfa eğitimi ile ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Urfa genelinde yapımları devam eden 250 okulun bulunduğu ve geride kalan Suriyeli çocukları okullu yapmak içinde yardım derneklerin ve dış vakıfların yardımı ile Urfa’da 30’ün üzerinde okulun yaptırılacağını söyledi. Son iki yılda yapılan yatırımların Urfa’nın 15 yılda yapılan yatırımlarına bedel olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, tek amaçlarının eğitimde devletin belirlemiş olduğu 2019 yılının hedeflerine ulaşmak olduğunu söyledi.

İşte röportajımızın tamamı…

2017-2018 Eğitim Öğretimi ilk yarısında kaç öğrenci karne heyecanı yaşayacak, ne gibi projeler olacak çalışmalar nasıl gidiyor?

Bildiğiniz gibi eğitim öğretim yılımızın birinci dönemi Cuma günü sona eriyor yaklaşık yedi yüz bin öğrencimiz yirmi yedi bin öğretmenimiz birlikte ve bütün eğitim çalışanlarımızla birlikte kazasız belasız bir dönemi geride bıraktık. Velilerimizden isteğimiz özellikle öğrencilerimizle ilgilensinler ve birlikte kaliteli zaman geçirsinler öğrencilerimizi sosyal alanlarda yapmaları gereken çalışmalarda onlara gereken önemi versinler yardımcı olsunlar. İkici döneme öğrencilerimiz dinlenmiş olarak eğitim ve öğretime hazır olarak inşallah onları bekliyoruz. Bildiğiniz gibi bu dönem Şanlıurfa adına eğitim öğretim adına güzel şeyler oldu. Hem projelerde başarılar bir Şanlıurfa vardı hem de eğitim alt yapısında sayın valimizin hem de bakanımızın büyük katkılarıyla ve ciddi destekleriyle konuyu takip etmeleriyle Şanlıurfa da belki son 15 yılın en büyük yatırımları yapılıyor.

Bu yatırımlardaki amacımız şu Şanlıurfa’nı bakanlığın açıklamış olduğu 2019 hedeflerine ulaşabilmesi için Şanlıurfa’nın fiziki alt yapısın tamamlaması gerekiyor. Bu anlamda yaptığımız şu anki çalışmalarda karşı arazide kırsalda 250 civarında okullarımız var. Bu okullarımızı bittiği takdirde inşallah önümüzdeki yıl hem taşımayı azaltmış olacağız hem de öğrencilerimiz kaliteli bir şekilde kendi bulundukları alanlarda köyde eğitim öğretimlerine devam etmiş olacaklar.

Okul öncesinde biliyorsunuz geçen yıl Şanlıurfa da okullaşma oranı yüzde otuz sekizdi ama bu sene sayın valimizin ciddi bir şekilde bu meselelinin üstüne eğilmesiyle kaymayanlarımızla ilce müdürlerimizle ve belediye başkanlarımızla birlikte yaptığımız çalışımlar ile şuan da Şanlıurfa da okullaşma oranı yüzde seksen yedi Türkiye ortalaması 76 onun üzerine çıkmış bulunmaktayız inşallah bunu devam ettirip, öğrencilerinin devamını sağlayıp. Seneye de bu oranı daha da yükselmek istiyoruz. Okul öncesi eğitim önemli bunu özelikle velilerimizde seslenmek istiyorum bu yaştaki öğrencilerini kesinlikle okul öncesine kayıt ettirsinler ve devamını sağlasınlar. Eğitimde kalite okul öncesiyle başlıyor özellikle belirtmek istiyorum.

Yapmış olduğumuz çalışmalardan biriside bu senen sahada çok ciddi denetim yapıyoruz ve yaptığımız her denetimi de ben her Cuma dosyalayıp sayını valimizle de paylaşıyorum. Bütün yönetici arkadaşlarım bütün okular da hem denetim hem de rehberlik yapmak amacıyla okulları ziyaret ediyor. Okullarda gördükler eksikleri ve okullarda olması gereken malzemeleri öğretmenlerimizle okul yöneticileriyle yapılan toplantıların sürekli denetleyerek bir zat rehberlik ederek görüşerek onlarla bir diyalog sağlıyorlar denetim bizim için çok önemli çünkü denetleme dediğiniz zaman okulun kalitesi, okulun ulaşılması gereken hedefleri var. Bazen geri kalabiliyoruz bu yüzden denetimlerimizi inşallah yıl boyunca devam edeceğiz.

165 bin yakın Suriyeli öğrenci sayısı var bunlardan sadece 70 bine yakını okullu diğerleri okulu değil bunlarla ilgili ne gibi projeleriniz var? Hem Suriye öğrencileri için hem de Şanlıurfa öğrencileri için.

Suriyeli öğrencilerimiz için bizim oklularımıza istihdam edip bizim öğrencilerimizle eğitim alması sağlanıyordu. Şuana kadar Suriyelere alakalı hizmet eden herhangi bir yardım kuruşları STK’lar ondan sonra Avrupa birliği okul yapımına yönlerdik. Burada da sayın bakanımızın sayın valimizin katkılarıyla Avrupa birliğinden sadece Suriyeler adına aldığımız yirmi bir tane yirmi dörtlük derslik okulumuz var. Bu okullarımızla Suriyelere ilgili yapılmış en güzel yardımdır.  Okul yapımında da STK’lara protokol yapıp başladığımız bir tane okulumuz var genel kuvvet ve katılım merkezleriyle STK’larla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah onlarla on tane ilave okul yapacağız. Tabi toplam yaklaşık 30 40 okullumuz Suriyelere sadece yardım amacıyla STK’ların ve derneklerin yapmış olduğu yardımlarla yapmış olduğumuz okullardır. Şanlıurfa inşallah kazandırılmış olacaktır. Bizim kendi yaptığımız okular onların hepsini dâhil ettiğimizde üç bin sekiz yüz civarında bu sene Şanlıurfa için derslik kazandırmış olacağız. Bunu önümüzdeki sene de tekrar edersek Şanlıurfa’nın yaklaşık altı bine derslik açığını kapatmış olacağız ve Şanlıurfa derslik alt yapısı bakımından Türkiye’nin ortalamasını yakalamış olacaktır.

Kırsalda özelikle ilkokul ve ortaokul düzeyindeki okullarımız ne durumda?

Bu sene yaklaşık 200 okulumuzda inşaat evrak bölümünde valiliğimizin katkılarıyla okullarımızın fiziki alt yapılarını geliştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz ama bunlar yeterli değil kırsalda özelikle bahsettiğim gibi öğrenci sayısı 100 olan 100 üzerinde olan köylerde 12 derslikli yeni okular yapıyoruz. Bu okullarını içinde hem öğretmenlerimiz barına bileceği lojmanlarımız var hem de öğrencilerimizin kütüphane anaokulu, salonları, yemek yenebileceği alanları var inşallah kırsalda ihtiyacı olan her yere yapacağız. Bu birinci etaptı ikinci etap ise nüfusu beş binin üzerinde olan yerlerde de lise yapımı gerçeklemiş olacağız yani lise de önemli çünkü artık yeni dönemde adrese dayalın yeni sistem var. Adrese dayalı sistemde eğer lise mevcudunu kaldırabilecek merkezler varsa buralarda lise sayısını artıracağız ve ilave olarak 200 kişilik var. Kırsaldaki öğrencilerin okuyabilmesi için kalacak yerler ihtiyaçları var. İnşallah bunları artıracağız ve inşallah bunlarla kırsaldaki eğitim ve alt yapı sorunlarını çözmüş olacağız.

Şanlıurfa’daki yerleşke projeleri ne durumda?

Bildiğimiz gibi merkezde özellikle Halileye ve Eyyübiye gibi Siverek, Viranşehir gibi ilçelerimizde okul arabası kalmadı çok ciddi sıkışmalar var bu yüzden şöyle bir projemiz var bununla ilgili daha öncede zaten daha Ömer Dinçerin bakanımız dönemindin de başlayan projeydi bu aslında bu Urfa için can oldu. Şimdi Eyyübiye’de, Haliliye’de ve Siverek Viranşehir’de dört tane yerleşke inşaatımız başladı. Yani bugün itibarıyla inşaat devam ediyor inşallah önümüzdeki sezon eğitim ve öğretime açılacaktır.

Röportaj: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

ev kiraları çok yüksek öğretmenlerin ev sahibi olması için toki nin konut yapması önemli olabilir

SIRADAKİ HABER