Efsane Başkan Mustafa Dişli

TRT Arşiv internet üzerinden erişime açıldı. İnternet sitesinin açılış sayfasında 1968'ten 2015'e kadar istediğiniz yıla ait yüklenen bütün yapımlara ulaşma imkânına sahipsiniz. Onun dışında da kişiler, zaman, yer, olay, programlar, diziler ve özel videolar kategorileri üzerinden gezebiliyorsunuz.

TRT arşivinde Şanlıurfa ile ilgili videolardan baktığımızda bir tanesi de Mustafa Dişli’nin Şanlıurfa’yı anlatan videosu. 1972 yılında TRT’de Şanlıurfa’yı anlatan Mustafa Dişli Şanlıurfa’nın ekonomik kalkınması için özveri ile yıllarca mücadele etmiş, kültür, sanat, edebiyat, folklor, spor alanında sayısız hizmetleri olmuş, Sanatçı, Şair ve Yazar, Şanlıurfa Sevdalısı Mustafa Dişli’nin videosu bizleri geçmişe götürmektedir.

MUSTAFA DİŞLİ KİMDİR?

Mustafa Dişli 19 Nisan 1926 tarihinde Şanlıurfa’nın Kalaboynu Mahallesi’nde doğdu. ilk tahsilini Şanlıurfa'da Turan ilkokulunda, ortaokulu da yine Şanlıurfa'da bitirdi. Şanlıurfa da henüz lise olmadığından bir süre Adana Öğretmen Lisesi’nde okudu, bilahare Urfa’ya gelerek liseye devam etti çeşitli nedenlerle okulu bitiremedi. Askerlik görevini yapmak üzere Karaköseye gitti. Askerliğini bitirdikten çeşitli meslekleri yaptı. Mücadeleli bir hayatı geçti. Bilhassa ömrünün son döneminde maddi yönden çok sıkıntılar çekti. 01.11.1985 tarihinde vefat etti. İyi bir aile babasıydı, çocuklarının üzerine titrerdi. Nahide, Nermin ve Nevin isimli üç kızı Yusuf Sabri adında bir oğlu vardır. Esas mesleği terzilikti.

Ayrıca Şanlıurfa’da ilk olarak temizleyici dükkânı açtı. Uzun yıllar Terziler Derneği başkanlığı yaptı. İki dönem Belediye Meclis üyeliği yaptı. Ayrıca Urfaspor (Şanlıurfaspor)’un ilk başkanlarından olup Şanlıurfa’nın Spor alanında yükselmesine vesile olmuş, takımın renklerini sarı-yeşil olarak belirlemiştir.

Urfasporun kuruluşu 1969 o dönem idare heyetinde Mustafa Kılıç (Kulüp Başkanı) muharrem Kayran, Şeref Cevheri, Suvel Hamevioğlu, Mustafa Dişli ve Necati Aksoy Yöneticilik yaptı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER