‘Durak Kütüphanede’ Durak Var Kütüphane Yok

Okuyan bir şehir hayaliyle gençlere ve eğitime destek veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yılın Nisan ayında hayata koyduğu ‘Durak Kütüphaneleri’ uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermedi. Daha çok toplama merkezlerinde kurulan ‘Durak Kütüphanelerin” içi bomboş kaldı.

‘Durak Kütüphanede’ Durak Var Kütüphane Yok

En bilgili ve en dizaynlı kesim her zaman okumuş kesimdir. İnsan günlük hayatta ne kadar okusa o kadar zihni gelişir, fikri farklılaşır ve sağlıklı bir beyin ortaya koyar. Okuyan toplumlar her zaman kazanmıştır. Çünkü bilginin asıl temeli okumanın altında yatar. Bundan dolayı geçtiğimiz 2017 yılının Nisan ayında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Okuyan bir şehir hayaliyle gençlere ve eğitime destek vermek amacı ile Durak Kütüphaneleri’ uygulamasını faaliyette koyarak Urfa’daki yaşayan vatandaşları okumaya yönlendirmek ve bilinçli bir neslin yetişmesini sağlamak istedi.

Okuma oranında Türkiye’nin son sıralarında yer alan Şanlıurfa’da yapılan böyle bir uygulamanın oldukça ilgi göstermesi gerekirken ilk başta yapılan konulan kitaplardan eser kalmadı. Olan kitapları da bırakmayan vatandaşlar okumaya ne kadar meraklı olduğumuzu gösteriyor.

Proje tutmayınca vazgeçildi

İlk başta sadece şehrin merkezinde bulunan iki toplama merkezine kurulan Durak Kütüphane projesinin her geçen gün daha fazlalaştıracağını ama anlaşılan ki yapılan proje tutmayın Büyükşehir Belediyesi diğer duraklarda yapmaktan vazgeçti. Oldukça büyük bir hayalle yapılan projeye vatandaşlarında ilgisi sönük kalınca proje rafa kaldırıldı.

Vatandaşlar okumaya ilgi göstermedi

Faaliyete girdiği ilk zaman vatandaşlardan da yoğun ilgi gören ve kitaplarla donatılan Durak Kütüphane projesinde ilk olarak bir sürü kitap konuldu. Konulan kitaplar belli bir süre sonra ortalıktan kayboldu. Okumaya mealli olmayan vatandaşlar var olan kitapları bile alıp götürmüşler.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında yapılan ve faaliyet geçen proje ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi şöyle demişti; "Okuyan bir Şanlıurfa hayal ediyoruz. Buna katkı sunmak için toplu taşımayı kullanan yolcularımız otobüs beklerken gerek toplamak merkezinde ve gerekse diğer duraklarda kütüphaneler yerleştiriyoruz. Kitaplar büyükşehirden diyoruz. Okuyan, gelişen, ufku açık bir şehir olalım. Gençlere sesleniyorum 10 dakika, 20 dakika demeden okumak lazım. Okumak gelişmek, yeni yerleri keşfetmek, yeni bir hayale pencere açabilmektir. Bu tür durakları yaygınlaştıracağız. Talebe göre diğer duraklara da yaptıracağız. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğüne bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum" demişti.

Haber: Ayşe Gülebak

Fotoğraf: Ahmet Durmuş, Murat Zok

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER