Dünyanın doğal akvaryumu temizleniyor

Balıklıgöl’de yağışta oluşan çamur tabakasının temizleme çalışmaları sürüyor.

Dünyanın doğal akvaryumu temizleniyor

Dünyanın tek doğal akvaryumu olarak bilinen Şanlıurfa’daki balıklıgöl’de yağış nedeniyle oluşan çamur tabakasının temizleme çalışması devam ediyor. 

Balıklıgöl’de yaşanan kirlik nedeniyle balık ölümlerinin yaşanması üzerine göle temiz su takviyesi yapılarak, oksijen pompalanıyor.

Kentin simgesi olan balıklıgöl'de geçtiğimiz cuma günü etkili olan sağanak dolu yağışı yüzünden taban sularının yükselmesi nedeniyle balıklıgöl tünel girişi çamurlu suyla doldu. 

Suların çekilmesinin ardından belediye ekipleri balıklıgöl'de temizlik çalışması başlattı. Ekipler, yağış nedeniyle çevresinde biriken çamurlu suyu aktığı tarihi balıklıgöl’de bir yandan bölgeyi yıkarken, bir yandan da göldeki suyun yüzeyinde oluşan kirliği filelerle temizliyor. 

Yoğun bir çamur tabakasının oluştuğu gölde tıkanan su giderleri de sürekli temizlenerek açık tutuklamaya çalışılıyor. 

Su yüzeyindeki kirlik ve yoğun bulanıklık nedeniyle balıkların suyun yüzeyine çıkmadığı görülürken, kirlilikten dolayı balık ölümlerinin de yaşandığı görüldü. 

Ekipler, balıkların daha fazla zarar görmemesi için gölde sürekli pompalarla oksijen takviyesi yaparak temizlik çalışmasını sürdürüyor. 

5 gündür temizliğin devam ettiği balıklıgöl’de incelemede bulunan Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa’da bu tür sel felaketleri, 10 ile 20 yılda bir yaşandığını, bunun için drenaj kanallarının gerekli olduğunu vurguladı

Büyükşehir başkanı çiftçi:“ balıklıgöl havzasında yaşanan ani yağıştan dolayı bir taşkına yol açtı. Kale eteğinden gelen sular, kota olarak en düşük noktada gölü bastı. Bir haftadır tüm imkânlarımızla burada seferber olmuş durumdayız. Burası için gerekli müdahaleler hemen sağlandı. Oksijenlendirme çalışmaları yapıldı. Kimyasal analizler ve su takviyesi yapıldığını ifade etti

Balıkların sağlığında herhangi bir problem yok diyen, başkan Nihat Çiftçi: ”şuan suyun oksijen seviyesi 6,7’dir. İlk başta çok korktuk çünkü bizim için çok kıymetli olan bir yerdir. Böyle bir afette maruz kalması bizleri çok üzdü. Çünkü burası şehrimizin prestij noktasıdır. Tedbirleri çok hızlı ve zamanında uygulanınca hasarsız bir şekilde atlatmış bulunuyoruz. Artık bu bölgede drenaj çalışmalarına başlayacağız. Yüzey zemin kaplama çalışmalarını yapacağız çünkü bizim için kıymetli bir hazinedir gözümüz gibi bakacağız. 3 gün içerisinde bu çamurları robotlarla alacağız. Dolayısıyla suyumuz berrak olacak” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
BİŞEY ÇIKMAZ BU YÖNETİCİLERDEN
BİŞEY ÇIKMAZ BU YÖNETİCİLERDEN - 2 yıl Önce

YAZIIIIK BU SENARYO HER YILYAŞANIYOR

SIRADAKİ HABER