Dünyanın Bilinen İlk Tapınağı, Sırlar Açığa Çıkıyor

Günümüzden 12 bin yıl önce insanlar nasıl yaşıyor, neye inanıyor, nasıl ibadet ediyordu?

Dünyanın Bilinen İlk Tapınağı, Sırlar Açığa Çıkıyor

Şanlıurfa'nın dünyaca ünlü sit alanı Göbeklitepe insalık tarihine ışık tutan eserler ile dolu. 1995 yılından itibaren bulunan binlerce kuru kafa ve kemikler kafalarda hep soru işareti bıraktı. Bu kemik ve kafataslarından üçü Alman Arjeoloji Müzesinde incelenmek üzere götürüldü. 5 yılın ardından incelemeler tamamlandı ve fotoğraflarla dünya basınıyla paylaşıldı. Üç kemik parçasının dünyada bilinen ilk kafatasları olduğu düşünülüyor. Yüzülen kafa tasları neden oyulmuş neden yüzülmüştü, arkeologlar bu durumu dini ritüel olarak yorumluyor. Kafatasının karşısında yapılan ayinler sonucunda ruhunun diğer canlılara geçmesi sağlandığı düşünülüyordu.

Göbeklitepe'de kazı çalışmaları bir süredir durmuştu ama önümüzdeki dönemlerde tekrar çalışmaların başlayacağı bekleniyor.
Göbeklitepe'nin inşa edildiği dönemde insanoğlu bitki toplayan ve hayvanları avlayan küçük gruplar halinde sürekliliğini sağlıyordu. Kayalık bölgelerden, büyük sütunların ve ağır taşların el arabaları ve yük hayvanları olmadan 2 kilometre taşınarak Göbeklitepe'ye getirilmesi için muhtemelen tarihte insanların ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde bir arada olması gerekmişti.

Göbeklitepe bu zamana kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha eskiye ait. Göbeklitepe'nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta'da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER