Dünya Şehirleşmesini Etkileyecek Çok Önemli Bir Teori

Eski Mimarlar Odası Başkanı M.Fatih Kâhya'dan, Dünya şehirleşmesini etkileyecek çok önemli bir teori önerisinde bulundu.

Dünya Şehirleşmesini Etkileyecek Çok Önemli Bir Teori

Şanlıurfa Eski Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Fatih Kahya son yıllarda özellikle metropol şehirlerin yapılaşması üzerinde ciddi bir öneri de bulundu. Metropol şehirlerde yüksek binaların dikildiğini ve şehirlerin böylelikle adeta beton yığına çevrildiğini söyleyerek, “Bu değişimler, dünya dengesini, balansını negatif olarak etkilemektedir” dedi. Metropollerin beton yığınınlarından kurtulmanın tek çözüm yolunun ise “nüfusu daha az olan, yapılaşması, yayılı ve az katlı olan, şehirleri geliştirmekten” geçtiğini söyledi.

‘Katlı binalar, adeta beton dağlar oluşturmaktadır’

Mimarlar Odası Başkanı M.Fatih, "Metropoller, Dünyanın balansını bozuyor. Kentler az katlı, az nüfuslu, işlevsel kentler olarak geliştirilmeli. Dünya nüfusunun artması ve insanların büyük kentlere göç etmesiyle birlikte, şehirler betonlaşma sürecine girmiştir. Hele dar alanda, yüksek katlı binalar, adeta beton dağlar oluşturmaktadır. Ayrıca bazı şehirlerde(Mesela Mekke), dağlar parçalanarak şehirler kurulmaktadır. Her iki durumda da Dünyanın balansını etkileyecek, yük değişimleri söz konusu olmaktadır. Bu değişimler, dünya dengesini, balansını negatif olarak etkilemektedir.” Dedi.

‘Dünya balansını bozma riskini arttırmaktadır’

“Bu yüzden, Metropollerin yerine, nüfusu daha az olan, yapılaşması, yayılı ve az katlı olan, şehirleri geliştirmek zorundayız.” Diyen Kahya, “Nasıl bir sandalda oturanların aynı yerde bulunması, alabora riskini arttırırsa, şehirlerinde yoğun nüfus ve betonlaşması, dünya balansını bozma riskini arttırmaktadır. Daha az nüfusu, işlevsel, tabiatla iç içe şehirler geliştirilmelidir. Bu konuda, Birleşmş milletlerin devreye girmesi gerekmektedir.” Diye konuştu.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER