Dram Şairi Akçalı: İlhamım Her Zaman İnsan Olmuştur

Dram türünden romanlara imza atan Sezai Akçalı 1. romanı olan Göz Bakır, 2.Şiir kitabı Bulutlara Merdiven okuyucularıyla buluştu. Sezai Akçalı yoğun çalışma temposunda ideallerinin peşinden koşarak okurlarıyla buluşmanın coşkusunu yaşadı. Yazdığı kitaplarda yaşanmışlıkları ve dünyamızda yaşanan acıları, zulmü ve ezilmiş insanları kaleme alan usta yazarımız Sezai Akçalı ile urfanatik.com internet sitesi ve gazetesi okurları adına keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Dram Şairi Akçalı: İlhamım Her Zaman İnsan Olmuştur

Keyifli okuma dileğiyle…

Arzu Kılıç; Kimdir Sezai Akçalı, Okurlarımıza Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz?

Sezai Akçalı; Sezai Akçalı 09.09.1980 de darbe cuntasının kararttığı 12 Eylül den üç gün önce dünyaya geldim. Çocukluk ve okul yıllarım Siverek'te geçti. Babam Milli Eğitim Müdürlüğü’nden emekli. 2000 yılında Siverek Sağlık Meslek Lisesi'nden mezun olup Şanlıurfa merkeze taşındık. Çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra 2009 yılında Acil Tıp Teknisyeni olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde devlet memuru olarak çalışmaya başladım ve halen sağlıkçı olarak aynı görevde çalışmaktayım.

Arzu Kılıç; Yazmak Yetenek İşi Midir? Sonradan Öğrenilebilir Mi?

Sezai Akçalı; aslında her ikisi de demem yanlış olmaz. Âmâ daha çok insanın dış dünyasında yaşanmışlıkların, iç dünyasında muhasebe edilip yürek dilinin kaleme dökme işi diye tabir edebilirim.

Arzu Kılıç; Yazma Kararı Aldığınız Süreçte Önceliğiniz Neden Roman Oldu?

Sezai Akçalı; ben şiir de yazıyorum. Âmâ asıl eğilimim roman üzerine. İlk kitabım Mutsuzluk Kronik vaka ve 2. kitabım Bulutlara Merdiven şiir kitaplarımdır. Daha sonra asıl işim olan roman üzerine yoğunlaştım ve ilk romanım Göz Bakırı yazdım. Göz Bakır’ın yazım hikâyesi 2004’lere dayanıyor. Hem kendi ülkemizde hem de komşu ülkelerde savaşların, çatışmaların en çok zarar verdiği masum insanları gördükçe içimdeki feryadın kaleme dökülmemesi bendeki büyük bir eksiklik olurdu. Bu nedenle araştırmalarım ve gördüklerimi Göz Bakır’ da güzel bir konu ile harmanlayıp insanlara sunmaya karar verdim.

Arzu Kılıç; Okuyucularınız Sizi Nasıl Yorumluyor?

Sezai Akçalı; hem şiirlerimi hem romanımı okuyan insanlardan bana en güzel dönüş, şiirlerde kendi yaşanmışlıklarından bir şey bulması, romanımda da duyguların samimi bir şekilde açığa vurulmasıydı. Benim için bundan daha güzel bir duygu olamaz.

Arzu Kılıç; Romanlarınızda Kendi Yaşamınızdan Bir Parçada Olsa Eklemeler Yapıyor Musunuz? Yoksa Tamamen Kurgu Doğrultusunda Mı Yazıyorsunuz?

Sezai Akçalı; Göz Bakır'ı okuyan her insan yalnız yazardan değil kendi hayatlarından da büyük ölçüde kesitler bulacaktır. Çünkü anlattığımız hikâye coğrafyamızdaki insanları anlatıyor. İnsanımızın samimiyetini, dürüstlüğünü ve en önemlisi de mazlumluğunu anlatıyor. Ayrıca diğer ülkelerdeki bazı insanların bildiğimiz gibi insani değerlerden uzak olmadığını anlatıyor. Okuyan her insan kendi en az bir karakterin yerine koyabiliyor. Arzu Kılıç; romanınız olan Göz Bakır'ı yazmaya başlarken nereden nasıl ilham aldınız?

Sezai Akçalı; Ben Hümanistim Ve Benim İlhamım Her Zaman İnsan Olmuştur.

Arzu Kılıç; yazma konusunda açılan kursları faydalı bulur musunuz yazar olmak isteyenler için, yoksa yazmak daha çok yetenek midir size göre? Yazmak isteyen ancak nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için tavsiyeleriniz var mı?

Sezai Akçalı; insan eğitimi üzerine olan her kursu faydalı bulurum. Yazarlık kursları da muhakkak ki büyük fayda sağlar. Ben yeni bir yazarım ve hep sunu söylerim. Ben şiirin ve romanın çırağıyım daha. Bu nedenle ömrüm boyunca öğrenmek için hep mücadele vereceğim. Yazmak isteyen kardeşlerime tek bir tavsiyem olabilir ancak. Duygularınızın zincirlerini çözün” bu her kapıyı açacaktır sizler için.

Arzu Kılıç; Günümüzde Roman Yazarı Sayısı Ciddi Artış Göstermektedir. Sizce Her Kitap Çıkaran Yazar Mıdır? Kendinizi Ne Zaman Yazar Olarak Tanımlamaya Başladınız?

Sezai Akçalı; bir işe emek harcanmışsa benim için en büyük değer odur. İnsanlar yazsın üretsin bundan daha güzel bir şey yoktur. Nice yetenek kendini topluma ispatlamadan yitip gidiyor.

Sorunuza gelince; dediğim gibi halen çırağım ve hep çırak kalacağım ama insanların takdiri ayrı, ona okuyucular karar verir ancak.

Arzu Kılıç; Yazarlık Adına Yola Çıktığınızda Kendinize Örnek Aldığınız Bir Var Mıydı? En Beğendiğiniz Yazar-Yazarlar Kimler?

Sezai Akçalı; şiir olarak Ahmet Arif'i hep örnek almışımdır. Yazar olarak Ahmet Ümit’i severim.

Arzu Kılıç; Mesleki Anlamda Sağlık Sektörünü İsteyerek Seçtiğinizi Ve Severek Yaptığınızı Biliyoruz. Sağlıkçı Olmasaydınız Ne Olmak İsterdiniz?

Sezai Akçalı; evet sağlık sektöründe çalışmayı çok seviyorum. İnsanlara yetişip hastalıklarına bir nebzede olsa vesile olup sağlıklarına kavuşmaları bizi mutlu ediyor. Yüzlerinde gördüğümüz o tebessüm bizim için dünyanın bütün güzelliklerine bedeldir. Ben öğretmenlik mesleğine kutsal meslek diyorum. Sağlıkçı olmasaydım büyük ihtimal öğretmen olmak isterdim.

Arzu Kılıç; Ne Tür Okuyucu Kitlesine Hitap Ediyorsunuz?

Sezai Akçalı; aslında yediden yetmişe her türlü yaş aralığı benim okuyucumdur. Bana geri dönüş sağlayan her yaştan okuyucum var, bu da güzel bir yolda olduğumu bana gösteriyor.

Arzu Kılıç; Kitabınız Göz Bakır Senaryolaştırmaya Oldukça Uygun Dolayısıyla Kitabınız Filme Çekileceği Söylense Ne Hissedersiniz?

Sezai Akçalı; ben sinema aşığı bir izleyiciyim. Kitabımın senaryolaşması benim için en büyük başarılardan biri olur tabi ki. Göz Bakır için bu tür yorumlar çok yapıldı. Bence de güzel bir film olur diye düşünüyorum.

Arzu Kılıç; Romanlarınızı Yazarken Olmazsa Olmaz Koşulunuz Nedir?

Sezai Akçalı; bizler meslek icabı ile hem yoğun çalışan hem de en çok yıpranan meslek grubundayız. Sakinlik yazarken benim en büyük lüksüm olur tabi ki ama bazen o fırsatı bulamıyorum ama yine de yazarken bol araştırma ve dikkat benim için olmazsa olmazımdır.

Arzu Kılıç; Günümüzde Gençlerin Sosyal Medya Ve Bir Takım Oyun Sitelerinde Çok Zaman Geçirmelerini Okuma Ve Yazmadan Uzaklaştıklarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Sezai Akçalı;  aslında simdi ki gençlerimiz çok şanslı istedikleri bilgiler ellerinin altında ama maalesef sosyal medyayı iyi yönde kullanmıyorlar. Ben şahsen yedi yaşımdan beri çalışıyorum ve büyük sorumluluklarım oldu hep bu nedenle itiraf etmeliyim ki fazla kitap okuyamadım. Âmâ yine de fırsat bulduk araştırdım elime gecen her yazıya göz attım her fırsatta izlemeye çalıştım ve merak ettim. Pişmanlık demeyeyim ama yaşam şartlarıma baktığım da fırsatım olsaydı her kitabı okumayı çok isterdim. Okumak hayatın ak geleceklere ulaşmak için serptiği tohumlar gibidir. Güzel bir hazinedir okumak hazineyi raflarda bıraktığınızda hiçbir değeri olmaz ama o hazineyi değerlendirdiğinizde hayal bile edemeyeceğiniz kazançlar sağlarsınız.

Arzu Kılıç; Son Olarak Yazdığınız Eserlerinizden Para Kazanabiliyor Musunuz?

Sezai Akçalı; insan kazanıyorum bu benim için daha değerlidir ama sorunuzu söyle yanıtlayayım. Yaşadığımız ülkede tanınmış ve ülkeye mal olmuş bir sanatçı değilseniz maalesef para kazanamıyorsunuz. Hatta şöyle söyleyeyim; bir kitabı okurla buluşturmak için kendi cebimizden yüklü bir miktar çıkıyor. Maalesef ülkemizin şartları bu konuda çok uygun değil ve yazmak isteyen insanlara destek sağlanmıyor. Bu nedenle çok zor şartlar altında yazar olmaya çalışıyoruz. Kitaplarım okunuyor evet, fakat dar bütçemle daha fazla okura ulaşma şansım kısıtlı maalesef.

Arzu Kılıç; Değerli Zamanınızı Ayırdığınız Samimiyetle Verdiğiniz Cevaplar İçin Teşekkür Ederiz.

 Sezai Akçalı; bu keyifli sohbet için ben çok teşekkür ederim. Sizin gibi sanata ve sanatçıya değer veren nadir insanlarla tanışmak onur verici. Saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman ŞATAL
Abdurrahman ŞATAL - 4 ay Önce

Severek kitaplarını okuduğum. Çok değerli sayın yazarımız sezai akçalı ya bir ömür boyu başarılar dilerim. urfanın nezih yazarı seninle gurur duyuyoruz.

SIRADAKİ HABER