Döşeme Camii Ramazan Ayına Kadar İbadete Açılacak

2015 yılından beridir restorasyon çalışmalarından dolayı ibadete kapalı olan Döşeme Camii ramazana ayına kadar ibadete açılacak.

Döşeme Camii Ramazan Ayına Kadar İbadete Açılacak

Balıklıgöl platosu içerisinde bulunan ve 4 yılı aşkındır restorasyon çalışmalarından dolayı ibadete kapalı olan Döşeme Caminin akıbeti yavaş yavaş belli oluyor. Şanlıurfa turizminin şah damarı olan Balıklıgöl’ün platosu içerisinde bulunan Döşeme Camii yıllardır ibadete kapalı durumda. 2015 yılında temelindeki sıkıntılardan dolayı camii ibadete kapatılmıştı. Açık olduğu dönemlerde şehir merkezinden ve şehir dışından gelen birçok turist burada namaz kılıp dua ediyorlardı. 4 yıldır yenileme çalışmaları kapsamında ziyaretçilerine kapılarını kapatmış olan camii için güzel haber geldi. Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, caminin restorasyon ve tadilat işleminin bittiğini, temelindeki kaymaların ise sorunsuz bir şekilde giderildiğini ve caminin en geç ramazan ayına kadar caminin ibadete açılacağını söyledi.

Aşırı Yağıştan dolayı su basmıştı

Geçtiğimiz günlerde yağan aşırı yağışlardan dolayı tadilat halinde olan camiinin için su basmıştı. Yağmur suyunun bastığı caminin için adeta gölet haline gelmişti. Alt yapının yetersizliğinin sebep gösterildiği olayda yağmur drenaj sisteminin yetersiz kaldığı görüldü. Balıklıgöl platosu içerisinde olan ve yıllardır ibadete kapalı olan cami yağışlardan sonra suyun tahliye edilmesi ile birlikte çalışmalar kalındığı yeterden devam edildi.

Su basmalarına karşın ünlem alınacak

Böylesi bir durum sonrası ibadete açılması halinde aşırı yağışlardan dolayı sürekli su basma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak olan camii için Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliği ortaklaşa bir proje ile Caminin güney kısmında bulunan ve yokuş halinde olan alanın kaldırılıp düz bir zemin haline getirilmesine karar verdi. Arka tarafındaki alanın yüksek olmasından dolayı yağan yağmur suları direk aşağı gelip caminin içine giriyor. Böylesi bir görüntünün bir daha yaşanmaması için çalışmalara başlayacak olan yetkililer arka tarafındaki alanın toprağını alıp düz bir zemin haline getirecek.

4 yıllık bitmek bilmeyen çalışma

Balıklıgölü ziyarete gelen kişiler tarafından tepki ile karşılanan camiinin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Caminin ibadet açılmasının artık yılan hikâyesine döndüğünü her seferinde işin bitirilme süresinin uzatıldığını söyleyen vatandaşlar, yetkili kişilere tepki göstermeye devam ediyor. Urfa turizmin gözbebeklerinden olan böylesi bir yerde bulunan tarihi bir caminin 4 yıldan fazladır tadilatta olması ve ibadete kapalı olmasının utanç verici bir durum olarak nitelendirdi.

‘Tüm çalışmalar sorunsuz ilerliyor’

Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, “Biz oradaki bütün işlerimizi bitirme aşamasına getirdik. Temel kaymasından oluşan sorun giderildi. Teraziler şuanda her şeyi olumlu gösteriyor. Sadece içerisinin dizayn edilmesi kaldı. Onlarda bitmesi halinde camii ramazan ayına kadar ibadete açılmış olacak. Geçtiğimiz günlerde aşırı derece de yağan yağışlardan dolayı içerisini su basmıştı ona rağmen biz bütün çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onun için önlem alınması için Büyükşehir ve valilikle çalışma halindeyiz. Tüm çalışmalar sorunsuz bir şekilde ilerliyor inşallah camiyi Ramazan ayına kadar ibadete açmayı düşünüyoruz.” Dedi.

Haber: Ahmet Durmuş

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
isimsiz
isimsiz - 8 ay Önce

Bu paralar hepsi nereye gidiyor restorasyon ado altinda devletten para koparmaktan baska bisey yapmiyorlar

SIRADAKİ HABER